VSHosting buduje nejmodernější datové centrum v ČR

15. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: VSHosting)
Společnost VSHosting, která se zabývá (nejenom) poskytováním hostingových služeb pro velké internetové projekty zahájila výstavbu nejmodernějšího datového centra pro koncové zákazníky v ČR. Jmenuje se ServerPark, zabírá plochu 1 500 metrů čtverečních a bude stát zhruba 250 milionů korun. Po dokončení pojme až 15 petabytů dat na 7 500 serverech.

Stavba datového centra ServerPark byla zahájena v listopadu loňského roku a měla by být dokončena zhruba v polovině roku 2015. Výsledkem bude dvoupodlažní objekt s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory. Proces výstavby je naprosto transparentní - kolem pozemku jsou rozmístěny kamery, jejichž záběry je možno sledovat online na stránkách www.serverpark.cz.

„Idea na stavbu vlastního datového centra vznikla před třemi lety. Důvody byly dva – kapacitní a strategický. Vzhledem k expanzi firmy do zahraničí jsme plánům potřebovali přizpůsobit i technologické a objemové kapacity. Také jsme chtěli zůstat věrni naší misi, tedy být vždy o krok napřed před našimi konkurenty,“ řekl ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič a dodal: „Hlavními benefity pro naše klienty bude větší bezpečnost dat a provozu, přičemž ceny, které se dnes nacházejí ve spodní třetině trhu, zůstanou zachovány.“

VSHosting projektoval ServerPark s cílem postavit nejmodernější datové centrum v České republice. Tomu odpovídají nároky na bezpečnost a technologickou vybavenost. „Nechtěli jsme dělat žádné kompromisy. Součástí ServerParku budou zesílené železobetonové konstrukce, čtyři bezpečnostní zóny, pancéřové dveře, sofistikovaný systém zabezpečení včetně laserové detekce, bezpečnostní kamery či protisabotážní elektronické prvky. Budova bude chráněna automatickým hasícím systémem s inertním plynem, takže ani v případě požáru nebudou běžící servery velkých internetových projektů ohroženy,“ vysvětlil Špoljarič. ServerPark bude mít několik nezávislých záložních generátorů s možností zajištění až několikatýdenního provozu, takže chod dokonce nenaruší ani energetický blackout Prahy. Celý pozemek bude navíc chráněn vysokým plotem s žiletkovým drátem.

ServerPark bude po technologické stránce nastaven na standard TIER IV, což je v současnosti nejvyšší možný standard datových center nastavený americkým Uptime Institute. „Standard TIER IV v ČR zatím nikdo nesplňuje. Vedle vysoké bezpečnosti bude ServerPark vybaven nejmodernějším modulárním UPS, novým typem chladicího systému a připojením k několika globálním internetovým páteřním sítím pro zajištění rychlé konektivity do USA, Jižní Ameriky, Ruska a Asie. Budova bude mít také tři vlastní nezávislé optické přípojky,“ řekl Špoljarič. ServerPark bude v neposlední řadě také jedním z nejekologičtějších datových center ve střední Evropě (splňuje standard PUE, tedy koeficient efektivity < 1,3), a to hlavně díky efektivnějšímu systému průmyslového chlazení, vytápěním budovy servery až po kompletní vybavení LED zdroji. 

ServerPark je koncipován pro elektrický příkon až 2 MW, obsahuje 150 datových rozvaděčů a projekt je rozdělen do tří etap pro budoucí expanzi. Datové centrum disponuje dvěma vlastními trafostanicemi 22kV/0,4kV obsahující čtyři nezávislé transformátory. Zpočátku bude vybaveno dvěma výkonnými generátory v záloze N+1 (generátory jsou na sobě nezávislé a fungují autonomně). Chlazení bude realizováno klimatizačním systémem, který je rozdělen do čtyř nezávisle funkčních celků pro zajištění vyšší spolehlivosti v záloze N+1, přičemž unikátností je připojení těchto klimatizačních systémů a to včetně výkonné části (kompresory) na záložní bateriový systém UPS. Energo soustava je realizována v souladu se standardem TIER IV a to včetně dvou větví, přičemž každá větev bude disponovat vlastním autonomním bateriovým UPS systémem s oddělenými záložními bateriemi.

Štítky: 

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

GenAI Pod od Pure Storage urychlí inovace v oblasti umělé inteligence

13. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage rozšířila své portfolio pro oblast umělé inteligence o řešení Pure Storage GenAI Pod. Jde o komplexní řešení postavené na platformě Pure Storage, jež mohou organizace využít k urychlení inovací založených na umělé inteligenci a ke snížení času, nákladů a specializovaných technických dovedností potřebných k nasazení projektů generativní umělé inteligence (GenAI). Čtěte více

Schneider Electric představil svůj nejkompaktnější systém ochrany napájení pro AI a datová centra

9. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Společnost Schneider Electric představila nový vysoce účinný a kompaktní záložní napájecí zdroj Galaxy VXL s výkonem 500-1 250 kW. Tato UPS nové generace přináší nejmodernější řešení ochrany napájení pro kritickou infrastrukturu datových center využívajících umělou inteligenci a moderních digitálně řízených průmyslových podniků. Čtěte více

Energetické dilema datových center v éře umělé inteligence

4. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Fundamentální otázka, před kterou stojí provozovatelé datových center a celý technologický ekosystém, zní: Jak v současném světě, stále závislém na fosilních palivech, vybalancovat prudce rostoucí požadavky umělé inteligence a digitální expanze s ambiciózními cíli udržitelnosti, které stanovily vlády a regulační orgány v boji proti klimatické změně? Čtěte více