Veletrh Reklama Polygraf představil nejžhavější novinky v oboru
Mezi vystavovanými zařízeními se kromě klasických tiskáren našly i modely, které se zabývaly spíše řezáním, frézováním nebo gravírováním. Atypické byly také ukázky CNC, případně vyšívacích strojů. Ovšem opravdové skvosty se daly najít i mezi klasickými tiskárnami pracujícími s velkými formáty, ať už s rolemi, či s archy papíru netradičních rozměrů.
Hned na první pohled svými úctyhodnými rozměry upoutal pozornost zástupce produktové řady Océ Arizona, tedy svou vlajkovou lodí v segmentu UV vytvrzovaných inkoustů. Na veletrhu se konkrétně objevil model o rozměrech 2,5 × 1,25 metru, ale v řadě Arizona se nachází i stroj s maximálním rozměrem až 3,05 metru. Tento model využívá úplně nové LED vytvrzování, což s sebou samozřejmě přináší i novou sadu inkoustů, která se může kromě kompatibility s novou technologií pochlubit i vyšší přilnavostí. Velkou výhodou této tiskárny je také služba Océ Remote Service, která umožňuje kvalifikovaným servisním pracovníkům značky Canon nabídnout vzdálenou zákaznickou správu. Mohou se tak nachystat na nadcházející servisní zásah. Přes internet tak nahlédnou přímo do stroje a pomocí operátora i některé závady odstraní, případně maximalizují produktivní provoz tiskárny. Další výhodu představuje už samotná architektura zařízení, která je tzv. true flat bed (skutečně plochá architektura). Na vakuově přisávaný stůl lze položit jakýkoliv předmět (i nepravidelného tvaru) a potisknout jej, a to až do výšky 5 cm od stolu.
Zahanbit se nenechal ani Epson, jehož varianta velkoformátové tiskárny je o poznání skladnější než Arizona, ale na rozdíl od Canonu se Epson představil se zástupcem řady SC-S, konkrétně s nejvyšším modelem SureColorS80610, který pracuje výhradně s plotrovými rolemi. S80610 je desetibarevná velkoformátová tiskárna s barvami CMYK doplněnými o světle azurovou, světle purpurovou, světle černou, červenou, oranžovou a desátou barvu, která je volitelná – buď bílá, nebo kovově stříbrná. Jsou zde použity nejnovější tiskové hlavy Epson, takže tiskový bod je opravdu velmi malý. Na trhu má tedy ve svém segmentu nejširší barevný gamut a velmi malý tiskový bod, díky čemuž lze tisknout i milimetrová písma. Dále je zde motorizovaný odvíječ, který zajišťuje konstantní pohyb materiálu. Nedochází tak k chybám při posunu média, protože je vše synchronizované. Velkou výhodu představuje i automatizované čištění hlavy. Největší výhodou však je kvalita tisku, kde se vytištěný obraz na 99 % přiblíží k Pantone barvám. S80610 tak zvládá tisknout i nejnáročnější zákaznické barvy jako například červenou barvu u značek Baťa, Coca-Cola apod. Jde o poměrně robustní zařízení o hmotnosti těsně pod 300 kg, díky čemuž lze zajistit stabilní tisk a bezproblémový provoz. Epson v tomto případě dodává i dvouletou záruku. Tento univerzální stroj tiskne na širokou škálu materiálů od nejlevnějších až po ty nejdražší. Není ale nijak zvlášť specializovaný na konkrétní segment trhu, a hodí se tedy pro profesionální i začínající tiskaře. Navíc se může pochlubit i poměrně nízkými náklady na tisk, a to i přestože je vybaven originálními cartridgemi. Konkrétně zde jde počítat s náklady okolo 25 Kč/m2.
Zástupce na veletrhu měla i společnost HP, kterou zde reprezentoval model z řady latexových tiskáren, konkrétně HP Latex 335, který představuje nejběžnější typ z těchto tiskáren. Tento stroj je vhodný obecně na potisk textilu, papíru a backlitu. Latexová technologie je unikátní právě v tom, že i čerstvý výtisk je okamžitě suchý, má velmi vysokou otěruodolnost, a vydrží tak téměř cokoliv. Lze jej tak v podstatě ihned po vytištění použít a třeba nalepit na auto. To také odpovídá i potřebám dnešního trhu – mít vše ihned k dispozici. Díky latexu tak zákazník nemusí čekat, než konkrétní backlity zaschnou, ale mohou se rovnou expedovat. Latex mimoto splňuje i nejrůznější ekologické standardy a výtisky pak lze použít i v nemocničním prostředí, kde jsou na tyto standardy v podstatě nejvyšší nároky. Další výhodu představuje i široká škála potisknutelných materiálů. I zde najdeme automatizovaný systém čištění, což je další zákaznicky oblíbený parametr. Instalace takového stroje trvá okolo 2–3 hodin a zákazník pak může po zaškolení fungovat úplně sám. Díky softwarovému řešení HP Media Finder lze pouze zvolit typ média, na které se bude tisknout, a veškerá synchronizace a nastavení barev proběhne zcela automaticky.
Konica Minolta AccurioPress C83hc
Stejně jako všechny produkční stroje značky Konica Minolta je i nejzajímavější zástupce tohoto výrobce digitální tonerovou tiskárnou. Model AccurioPress C83hc vychází ze čtvrté generace již léty prověřených tiskáren. Konkrétně tento se však na rozdíl od svých předchůdců může pochlubit odlišnými tonery. Ty jsou oproti klasickým CMYK tonerům barevně posunuté, takže toto zařízení zvládne vytisknout výrazně větší barevný gamut. Výtisky tak vypadají o poznání zářivěji než u klasických tonerů. Největší rozdíly jsou znatelné především u zelených a purpurových barev. Tento stroj samozřejmě zvládá tisknout i standardní barvy, které si zákazníci stále vyžadují. Další velkou výhodou této tiskárny je to, že na jediný průjezd dokáže oboustranně potisknout papír o maximální délce 76,2 cm, jednostranně pak potiskne papír o maximální délce 130 cm.
Ideální je například ke tvorbě fotoproduktů, jako jsou fotoknížky, fotokalendáře apod. Ještě větší potenciál pak má při tvorbě marketingových materiálů. V tu chvíli je vhodné mít vlastního grafika, který je schopen maximálně využít potenciál rozšířeného gamutu. Další segment, kam se AccurioPress hodí, je výroba obalů. V kombinaci s tímto produktem lze ještě využít IQ jednotku, která má po celé šířce dva skenery a spektrofotometr, díky nimž IQ jednotka zvládá na každém průchozím archu měřit duplexní soutisk a barevnost. Jde tedy o zařízení, které průběžně kontroluje kvalitu výstupu ze stroje.
Společnost Oki zde předvedla ColorPainter M-64s, který se prodává prostřednictvím partnerského kanálu. Na veletrhu se tento stroj objevil v sedmibarevné variantě, ale existuje i v šestibarevné verzi. Jde o stroj určený pro průmyslové potisky. Jeho největší výhodou je jeho masivnost a dlouhá životnost. Je určen do nepřetržitých provozů 24/7, kdežto srovnatelné konkurenční přístroje se do takového provozu nehodí. Všechny ostatní stroje se vyrábějí tak, že se na nich vytiskne pouze 100 000 m2 a následně se musejí kompletně inovovat či nákladně opravovat. Kdežto M-64s vytiskne i desetkrát tolik a jedinou potenciální investici představuje motor posunovače. Zvládá tisknout v podstatě kterékoliv reklamní materiály – plakáty, bannery, backlity, autoplachty, folie na auta atd. Oki zde navíc v ceně zařízení nabízí tříletou záruku a ripovací software Onyx RipCenter.
Model Pro C9200 od Ricohu představuje nejvyšší řadu archových produkčních strojů tohoto výrobce. Zařízení vyniká především tím, že v automatickém duplexu dokáže otočit papír o maximálním rozměru 103 cm a bez duplexu až 126 cm. Duplex má stejnou rychlost jak pro papír s nízkou, tak i s vysokou gramáží (470 g/m2). Stroj se tedy hodí pro vysokou produkci, tisk kreativních materiálů, a dokonce i pro tvorbu obalů, čemuž také odpovídají možnosti tisku na papíry s vysokou gramáží a dlouhých formátů. Měsíční zátěžový objem tohoto zařízení je okolo milionu stran formátu A4.
Největší výhody představují tisk na papír s vysokou gramáží, konstantní rychlost tisku u všech rozměrů a gramáží od nejnižších hodnot až po ty nejvyšší a možnost obrátky metrových papírů v automatickém duplexu. Všechny zásobníky jsou navíc vakuově podávané, takže zařízení nevyužívá klasické trakční podávání, ale funguje na principu podtlakové vakuové technologie.
Většina stávajících tiskových strojů na trhu je čtyřbarevných (CMYK), Xerox Iridesse je však šestibarevný tiskový stroj. Umožňuje v jednom průjezdu tisknout šesti barvami. Tiskne tedy klasicky čtyřbarevně (CMYK) a jednou barvou CMYK podloží a jednou jej zase přetiskne jako podtisk a nadtisk. Do páté a šesté pozice pak lze vložit metalické barvy jako stříbrnou, zlatou, čirou a od konce loňského roku také bílou barvu. K tomu Xerox také přidal možnost potisku dlouhého formátu, díky čemuž Xerox Iridesse dokáže potisknout papír o maximálních rozměrech 33 × 120 cm.
Inovací vzniklo hned několik: partneři budou moci nabídnout širokou škálu nových typů tiskových zakázek, které dříve nešlo tisknout. Dalším důvodem je vysoká produktivita. Rychlost tisku se totiž vyšplhá až na 120 A4 za minutu, což je výrazně vyšší produktivita než u většiny strojů na trhu. Xeroxu se také podařilo zlepšit kvalitu tisku ve CMYK barvách, a to díky lepšímu vykreslení barevných přechodů a tenkých linek na tiskovém serveru, což zapříčinilo rapidní vylepšení zpracování dat na tiskovém serveru.
Jak jste viděli, pokroků je na poli reklamního tisku opravdu mnoho. Vždyť i mě okouzlilo hned několik zajímavých technik, které jsou hned na první pohled velmi působivé. Od potisku do výšky/hloubky pět cm přes latexové barvy až po chromatické barvy, jde o nejrůznější krásy, kterým se daří pronikat do běžného světa a již se jimi nebudou chlubit pouze velké korporace.