V listopadu Čechy nejvíce ohrožoval trojský kůň, který přesměrovává prohlížeče
Škodlivý software bývá obvykle vložen přímo do HTLM kódu odkazovaných stránek.
„Jde o nepříjemný malware, který se projevuje automatickým otevíráním stránek s různým, často nesmyslným, obsahem. K otevírání stránek dochází v nepravidelných intervalech a dané stránky mohou uživatele nabádat, aby si stáhl další software, například kvůli napadení jeho počítače a eliminaci škod,“ uvedl Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu. JS/Redirector byl sice nejčastěji detekovanou hrozbou během listopadu, jeho podíl na všech hrozbách ale představoval pouze 3,91 %.
Nevyžádaná okna internetového prohlížeče otevírá i druhý v listopadu nejčetněji zachycený malware v Česku, JS/Adware.AztecMedia. Nepřesměrovává však na jiné internetové stránky, nýbrž otevírá okna s nevyžádanou reklamou a v některých případech dokáže dokonce i změnit domovskou stránku internetového prohlížeče. Během listopadu představoval 3,59 % všech zachycených internetových hrozeb.
Třetím nejčastěji detekovaným škodlivým kódem v listopadu byl exploit SMB/Exploit.DoublePulsar. „Jde o nechvalně proslulý škodlivý kód, který ke svému šíření využíval ransomare WannaCry,“ upozornil Dvořák. V České republice dosáhl tříprocentního podílu na všech hrozbách zachycených společností Eset.
Deset nejčastějších internetových hrozeb v České republice za říjen 2017:
1. JS/Redirector (3,91 %)
2. JS/Adware.AztecMedia (3,59 %)
3. SMB/Exploit.DoublePulsar (3,56 %)
4. JS/Danger.ScriptAttachment (3,03 %)
5. PowerShell/Agent.BS (2,75 %)
6. Java/Adwind (2,51 %)
7. Win32/GenKryptik (2,30 %)
8. PowerShell/Adware.Adposhel (2,23 %)
9. VBS/TrojanDownloader.Agent.PJJ (1,65 %)
10. JS/Kryptik.MX (1,44 %)