Útoků na hesla neubývá, zneužívají i téma Covid19

29. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Hesla jsou cílem útočníků už několik měsíců. Nejčastějšími hrozbami pro české uživatele byly v březnu trojské koně, které získávají hesla z prohlížečů. Aktuálně útočníci zneužívají téma koronaviru. Malware tak rozesílají ve spamech, které slibují například preventivní rady.

Nejčastější hrozbou byl trojský kůň Spy.Agent.AUS. Z infikovaného zařízení dokáže získat hesla uložená v prohlížečích, dále hesla k e-mailovým klientům, FTP a chatovacím službám. Mimo to může zaznamenávat, jaké znaky uživatel píše na klávesnici, odposlouchávat webkameru a data z clipboardu, krátkodobé paměti běžně využívané při kopírování a vkládání pomocí zkratek CTRL+C a CTRL+V.

„Spy.Agent.AUS je novější a schopnější variantou rodiny malware Spy.Agent. Minulý rok ohrožovala české uživatele jiná verze tohoto malware s koncovkou .AES, ta ale poslední měsíce slábne,“ popsal vývoj Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení v české pobočce ESETu.

Útočníci podle něj zneužívají situaci, kdy řada lidí pracuje z domova. Z funkcí trojského koně je patrné, že se zaměřili na služby pro vzdálenou práci, ať už jde o e-maily a komunikační služby či FTP servery, kde firmy ukládají sdílená data. 

Domácí sítě bývají obecně hůře zabezpečené, je tedy možné, že nynější karanténní opatření jim v tomto ohledu usnadňují práci. Spy.Agent.AUS se šíří prostřednictvím spamu. Ačkoliv se nejčastěji skrývá v podvodných dokumentech, tak jeho operátoři zneužívají i aktuální trend, kdy si malware uživatel stáhne a spustí sám z přílohy zprávy s názvem „Coronavirus Disease (COVID-19) CURE.exe“ slibující lék na COVID-19. Naštěstí tento trojský kůň útočí prozatím pouze v angličtině.

„Absence českého překladu může znamenat i to, že útočníci chtěli co nejrychleji využít současnou situaci a neměli čas útoky pečlivěji připravit.  V příštích měsících bude zřejmé, zda se jim tato varianta   malware vyplatí a bude, zda se objeví i v češtině,“ dodal Jirkal.

I další z nejčastějších hrozeb se šíří e-mailem a od ledna i v lokalizované podobě, tady v češtině. Na druhém místě se v březnu umístil trojský kůň Fareit. Útočníci jej zneužívají k odcizení hesel z internetových prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer. Malware se šířil spamovou kampaní, formou příloh zpráv s názvy jako „Žádost o nabídku 06-01-2020.pdf.exe“ apod.

Na třetím místě se stabilně drží backdoor Adwind. Jakmile je aktivní, je schopen odcizit informace o uživateli, nebo je možné zařízení uživatele zneužít k distribuci dalšího škodlivého kódu. Adwind napadá různé operační systémy.

Nejčastěji se malware šíří e-mailem

E-mail je obecně po celém světě nejběžnějším nástrojem k šíření škodlivého kódu. Experti proto apelují na uživateli, aby byli opatrní při otevírání příloh ve své e-mailové schránce.

„Obvykle jde o nějaký zdánlivě běžný dokument, jakým může být faktura či avízo od logistické společnosti, popř. spustitelný soubor s dvojitou koncovkou tvářící se jako dokument. Typickým chováním v případě MS Office dokumentů je při jejich spuštění požadavek na spuštění maker či povolení úprav. Pokud tak učiníte, malware dostane možnost se spustit. Doporučil bych proto si všechny nestandardní e-maily před jejich otevřením nejdříve pečlivě prověřit, obzvláště nyní, kdy řada uživatelů pracuje ze svých domovů,“ poradil Jirkal.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za březen 2020:

  1. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (4,78 %)
  2. Trojan.Win32/PSW.Fareit (4,31 %)
  3. Backdoor.Java/Adwind (3,36 %)
  4. Backdoor.MSIL/NanoCore (3,28 %)
  5. Trojan.Win32/HackTool.Equation (2,75 %)
  6. Trojan.Win32/Formbook (2,57 %)
  7. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (1,92 %)
  8. Win32/Ramnit (1,38 %)
  9. Win32/Floxif (1,31 %)
  10. Backdoor.Win32/Rescoms (1,24 %)
Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více