TP-Link: Wi-Fi síť pro Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu na Kladně

23. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Případová studie společnosti TP-Link pojednává o projektu nasazení moderní bezdrátové sítě na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole na Kladně. Cílem bylo pokrýt rozlehlý areál školy moderní s rozsáhlými prostory v několika budovách a nahradit pevné přípojky LAN a nekoncepčně původně vytvořené ostrůvky s Wi-Fi pokrytím.

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola (Kladno, založená v roce 1881) v současné době vzdělává přibližně 450 žáků v oborech s maturitní zkouškou v oblasti strojírenství, elektrotechniky, automatizační techniky, elektronických počítačových systémů a informačních technologií.

Výuku zajišťuje 54 pedagogů. Vzhledem k širokému záběru školy disponuje poměrně rozsáhlými prostory, které se člení do několika na sebe nenavazujících budov.

Záměr

Cílem projektu bylo pokrýt celý rozlehlý areál školy moderní bezdrátovou sítí nahrazující nevyhovující pevné přípojky LAN v učebnách a izolované ostrůvky Wi-Fi vytvářené nekoncepčně, bez možnosti jednotné správy, řízení a zabezpečení. „Navíc bychom chtěli přejít na nový standard Wi-Fi připojení N, kterým disponují všechna novější mobilní zařízení a disponuje vyššími přenosovými rychlostmi,“ řekl Tomáš Vokoun, vedoucí IT kabinetu a správce školní sítě. Zároveň bylo nutné vybudovat síť s takovou topologií a výkonem, aby byla zajištěna dostatečná kvalita připojení ve všech prostorách budovy z roku 1907 s velmi silnými zdmi, které signál výrazně tlumí. Záměrem je zkvalitnit a obohatit výuku využitím digitálních technologií a umožnit vyučujícím plnohodnotné využití elektronického administrativního systému.

Řešení

Projekt bezdrátové sítě Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Kladně realizoval implementační partner Gateway Plus. Společnost TP-Link pro novou síť dodala tyto produkty:

  • 44 ks stropních/nástěnných přístupových bodů N300 (EAP115);
  • 8 ks sad PoE adaptérů - TL-POE200;
  • 4 ks 8portových switchů POE Easy Smart - TL-SG108PE;
  • 1 ks 48portový gigabitový Smart PoE+ switch JetStream se 4 SFP sloty - T1600G-52PS;
  • 1 ks 12portový gigabitový L2 řízený switch JetStream s 4 Combo 1000BASE-T sloty;
  • TL-SG5412F;
  • 2 ks 8portový gigabitový Smart PoE switch s 2 SFP sloty - TL-SG2210P;
  • 8 ks modulů MiniGBIC.

Nová školní bezdrátová síť je založená na switchích JetStream T1600-52PS, TL-SG5412F, TL-SG108PE a TL-SG2210P k nimž jsou pomocí napájených Ethernetových portů (technologie PoE) připojené stropní/nástěnné průmyslové přístupové body EAP115 o rychlosti 300 Mbit/s určené pro prostředí s velkým pohybem uživatelů. Přístupové body lze centrálně řídit a umožňují mimo jiné automatické vyvažování zátěže.

Konfiguraci a správu access pointů zajišťuje centralizovaný řídicí software Auranet Controller od společnosti TP-LINK. Oproti běžným řídicím systémům nevyžaduje Auranet Controller žádné speciální školení obsluhy ani dodatečné náklady na licence. Umožňuje snadnou konfiguraci, ovládání a aktualizaci všech přístupových bodů současně z libovolného

počítače připojeného v síti. Umožňuje mimo jiné centralizovanou konfiguraci, monitorování stavu sítě a provozu v reálném čase včetně grafické analýzy, vizualizaci prostoru s rozmístěním přístupových bodů a dávkovou instalaci aktualizací firmwaru.

Školní bezdrátová síť, která pokrývá veškeré prostory včetně učeben, kabinetů a ředitelny, je rozdělená pomocí funkce Multi-SSID na tři samostatné sítě – pro vyučující, pro studenty a pro hosty. Mezi tyto sítě je rozdělená šířka pásma tak, aby byla vždy zaručena konektivita pro vyučující a vedení školy, přičemž síť pro studenty je navíc k dispozici pouze o přestávkách. V počítačových učebnách nová sít umožňuje, aby studenti využívali vlastní výpočetní zařízení, která si na výuku přináší.

Hlavní přínosy

  • zefektivnění práce kantorů díky neustálé dostupnosti připojení do školního informačního systému;
  • zkvalitnění výuky díky možnosti využití internetu a moderních digitálních zařízení;
  • stabilní bezdrátové připojení ve všech prostorách školy navzdory nepříznivé stavební konstrukci;
  • snadná centrální správa přístupových bodů včetně měření využití, vyvažování zátěže a odstupňovaných priorit přidělení šířky pásma podle typu uživatele;
  • zrychlení Wi-Fi sítě díky standardu N, který poskytuje vyšší přenosové rychlosti oproti předchozím standardům

„Díky nové školní bezdrátové síti založené na produktech společnosti TP-Link má celý učitelský sbor neustálý přístup do nedávno zavedeného informačního systému Bakalář. Zatímco dříve zapisovali vše na papír a přepisovali do počítače po vyučování, dnes mohou pracovat výrazně efektivněji. Studenti i kantoři navíc mohou využívat internet při výuce i o přestávkách. Centralizovaný systém pro správu je snadný na obsluhu, takže nemusíme vynakládat dodatečné prostředky na školení či speciálně kvalifikované správce,“ uvedl ředitel školy Ing. Miroslav Dundr.

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více