Top města nejohroženější internetovými hrozbami
Města s nejvyšším zastoupením rizikových faktorů se nemusí nutně vyznačovat také nejvyšší mírou počítačové kriminality. Z toho vyplývá, že řada spotřebitelů užívá opatření, díky kterým jsou před případnými hrozbami v bezpečí.
„V průběhu našeho výzkumu nejohroženějších měst z hlediska internetových hrozeb jsme zvážili řadu faktorů, které potenciálně mohou ovlivnit online bezpečnost uživatelů,“ řekl Bert Sperling, zakladatel společnosti Sperling’s BestPlaces, který zároveň stojí v čele celého výzkumu. „Propojením informací o chování uživatelů a dat spojených s počítačovou kriminalitou, která poskytla společnost Symantec, jsme schopni poskytnout ucelený pohled na nejrůznější faktory, které uživatele potenciálně ohrožují.“
Společnost Sperling’s BestPlaces sestavila žebříček, který mimo jiné zahrnuje chování uživatelů a použití počítačů a smartphonů, sociálních sítí a přístup k internetu pomocí nezabezpečeného Wi-Fi přístupu.
Top 10 nejohroženějších evropských měst v roce 2012:
1. Manchester (Velká Británie)
2. Amsterdam (Nizozemí)
3. Stockholm (Švédsko)
4. Paříž (Francie)
5. Londýn (Velká Británie)
6. Dublin (Irsko)
7. Milán (Itálie)
8. Řím (Itálie)
9. Barcelona (Španělsko)
10. Berlín (Německo)
• Barcelona: Nejnižší počet obyvatel s vlastním počítačem, relativně málo počítačové kriminality a velmi malý zájem o sociální sítě.
• Stockholm: Uživatelé nejčastěji využívají internet, chytré telefony a sociální sítě. I přesto velmi malý počet kyberkriminality.
• Milán: Absolutně nejvyšší počet počítačového zločinu, zejména v oblasti spammování IP adres a pokusů o webové útoky. Milán se neumístil výše kvůli nízkému počtu uživatelů s vlastním počítačem, poměrně nízkým využíváním internetu a Wi-Fi a současně také nejnižší úrovní využívání sociálních sítí. Podobně jako Milán měl i Řím nízký počet obyvatel, kteří vlastní počítač, využívají chytré telefony, sociální sítě a nejnižší počet Wi-Fi hostpotů (v přepočtu na obyvatele).
„Díky velkému rozmachu chytrých telefonů, tabletů a laptopů v posledních letech a nárůstu aplikací a sociálních sítí se naše online a offline životy prolínají takovým způsobem, který jsme dosud nezažili,“ řekl Marian Merritt, advokátka pro internetovou bezpečnost týmu Norton společnosti Symantec. „Přestože výsledky analýzy jsou v řadě případů pozitivní, upozorňujeme na potenciální rizika, kterým uživatelé na internetu čelí každý den. Pokud lidé udělají pár malých opatření, mohou si být jisti, že zůstanou před internetovými hrozbami v bezpečí.“
Z Top 10 nejohroženějších měst v Evropě měl Berlín nejnižší zastoupení počítačové kriminality, nejnižší zastoupení botů a útoků škodlivých kódů. Berlín má také nejnižší počet využívání smartphonů, zatímco počet obyvatel, kteří vlastní počítač a využívá sociální sítě, byl lehce nad průměrem.