Textové aplikace ve smartphonech terčem útoků
Jedním z útoků zneužívající služeb WhatsApp byl i Backdoor.Win32.Androm.bjkd, který kradl osobní data uživatelů. Analytici odhadují nárůst podobných útoků, jelikož mezi uživatele mobilů patří i lidé méně zvyklí na bezpečnostní rizika známá uživatelům počítačů. To spammerům otevírá nové cesty k útoku.
Hlavním cílem většiny škodlivých programů šířených e-mailem bylo odcizení tajných informací. Nicméně v první čtvrtině roku 2014 si kybernetičtí zločinci oblíbili také malware šířící další spam nebo spouštějící DDoS útoky. Většina škodlivých programů má nyní více funkcí – mohou krást informace, zapojit počítač do botnet sítě nebo stahovat a instalovat programy bez vědomí uživatelů.
V čele žebříčku zemí, které byly nejčastěji cílem škodlivých e-mailů, stojí za první čtvrtletí 2014 USA (14 %), Velká Británie (9,9 %) a Německo (9,6 %). Na vrcholu seznamu zemí podle původu spamu jsou Čína (21,9 %), USA (18,8 %) a Jižní Korea (13 %). Z Českých počítačů a serverů přišlo v prvních třech měsících roku 0,13 % nebezpečných spamů, což řadí ČR na 49. místo.
Nejoblíbenějším cílem „rhybářů“ byly opět e-mailové služby a internetové vyhledávače (36,6 %), sociální sítě (26 %) a peněžní služby a banky (14,7 %).
Podíl spamu na veškerém e-maliovém provozu se v prvním čtvrtletí 2014 snížil oproti předchozímu o 6,42 procentních bodů na 66,34 %. V meziročním srovnání jde ale o zanedbatelnou změnu o pouhých 0,16 procentního bodu.