Textové aplikace ve smartphonech terčem útoků

14. 5. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky Lab)
V první čtvrtině roku začali spammeři napodobovat zprávy pocházející z mobilních aplikací. Nejoblíbenějšími byly služby WhatsApp, Viber nebo Google Hangouts. Upozornění tvářící se jako zprávy z těchto textovacích aplikací sloužily k šíření malwaru i reklam. Vyplývá to ze statistik Kaspersky Lab.

Jedním z útoků zneužívající služeb WhatsApp byl i Backdoor.Win32.Androm.bjkd, který kradl osobní data uživatelů. Analytici odhadují nárůst podobných útoků, jelikož mezi uživatele mobilů patří i lidé méně zvyklí na bezpečnostní rizika známá uživatelům počítačů. To spammerům otevírá nové cesty k útoku.

Hlavním cílem většiny škodlivých programů šířených e-mailem bylo odcizení tajných informací. Nicméně v první čtvrtině roku 2014 si kybernetičtí zločinci oblíbili také malware šířící další spam nebo spouštějící DDoS útoky. Většina škodlivých programů má nyní více funkcí – mohou krást informace, zapojit počítač do botnet sítě nebo stahovat a instalovat programy bez vědomí uživatelů.

V čele žebříčku zemí, které byly nejčastěji cílem škodlivých e-mailů, stojí za první čtvrtletí 2014 USA (14 %), Velká Británie (9,9 %) a Německo (9,6 %). Na vrcholu seznamu zemí podle původu spamu jsou Čína (21,9 %), USA (18,8 %) a Jižní Korea (13 %). Z Českých počítačů a serverů přišlo v prvních třech měsících roku 0,13 % nebezpečných spamů, což řadí ČR na 49. místo.

Nejoblíbenějším cílem „rhybářů“ byly opět e-mailové služby a internetové vyhledávače (36,6 %), sociální sítě (26 %) a peněžní služby a banky (14,7 %).

Podíl spamu na veškerém e-maliovém provozu se v prvním čtvrtletí 2014 snížil oproti předchozímu o 6,42 procentních bodů na 66,34 %. V meziročním srovnání jde ale o zanedbatelnou změnu o pouhých 0,16 procentního bodu.

Štítky: 
Spam, Kaspersky

Podobné články

Novým trendem spamových zpráv se stává zneužití dvoufaktorové autentizace

17. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Jedním z hlavních trendů spamových e-mailů bude v roce 2023 zneužití dvoufaktorové autentizace. S nevyžádanou poštou se přitom setkává drtivá většina uživatelů, kteří v lepším případě tráví svůj pracovní čas filtrováním a mazáním spamů a v horším případě klikáním na nebezpečné odkazy či poskytováním citlivých údajů na základě falešných žádostí. Čtěte více

Spamu a phishingu v prvním čtvrtletí vévodily falešné pracovní nabídky

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníkům ze společnosti Kaspersky Lab se v prvním čtvrtletí tohoto roku podařilo odhalit velké množství propracovaných spamů, které vypadaly jako nabídky zaměstnání. Falešné zprávy od HR manažerů velkých korporátních firem totiž většinou budí mezi adresáty velký zájem. Zmíněné e-maily však pocházely od spammerů a obsahovaly zlodějský malware. Čtěte více

Infografika: Na Moravě se spamem bojují, v Čechách takových lidí ubývá

9. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Nejčastěji si Češi spojují spam s nevyžádanou poštou. V průzkumu z roku 2018 takto odpovědělo 65 % dotázaných. Jako e-maily s nebezpečnou přílohou chápe spam 18 % respondentů. Deset procent z nich pak spam vnímá jako e-maily, které jsou posílané hromadně mnoha adresátům. Čtěte více

Spam a phishing v roce 2017 – ve znamení Bitcoinu i fotbalu

6. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
V roce 2017 sledovali kyberzločinci aktuální světové dění a události, které se následně snažili využít k oklamání uživatelů. Podle reportu společnosti Kaspersky Lab mezi takové události patřilo například blížící se mistrovství světa ve fotbale nebo stoupající popularita Bitcoinu. Čtěte více