Téměř 63 % IT specialistů pociťuje při práci na dálku výrazné vylepšení duševní i fyzické pohody
V odvětví IT není práce na dálku novým tématem. Využívá se, protože je to s danou pracovní náplní možné, ale i proto že má tento pracovní model své výhody. Nejčastěji uváděným benefitem je vylepšení takzvaného „well-beingu“, tedy duševní a fyzické pohody pracovníků, což v průzkumu potvrdilo na 63 % respondentů. Více než čtvrtina lidí nezaznamenala změnu k lepší ani horšímu, což se dá v turbulentní době náhlých změn a restriktivních opatření považovat za pozitivní. Jen 9,7 % lidí zaznamenalo zhoršení.
Zaměstnavatelé se často obávají snížené produktivity práce. Tyto obavy se ale ukázaly jako plané. Necelá třetina respondentů uvádí, že míra produktivity je při nejmenší stejná jako v kanceláři. Nejvyšší nárůst produktivity průzkum zaznamenal na Slovensku s 64,8 %, následovaného Českou republikou s 62,2 % respondentů.
Jako další pozitivní efekty nových modelů práce zaměstnanci uvádějí pocit větší volnosti, víc času na domácí práce i pro ně samotné. Nezanedbatelný je pro pracovníky i pocit větší propojenosti s partnerem a rodinou.
Názory na práci na dálku/hybridní model jsou mezi specialisty převážně pozitivní. Existují však i negativní efekty modelů, z nichž nejčastěji uváděné jsou větší počet on‑line schůzek, vyšší počet odpracovaných hodin a častější pocit únavy.
Většina zaměstnavatelů pomáhá s přechodem z kanceláře
Změna pracovního modelu vyžaduje podporu ze strany zaměstnavatelů. Respondenti jako největší pomoc uvádějí možnost pracovat zcela na dálku (61,7 %). Téměř 36 % pracovníků obdrželo vybavení umožňující práci na dálku. S tím se pojí i fakt, že během loňska se v inzerátech devětkrát častěji uváděl notebook než stolní počítač. Třetí nejčastěji zmiňovanou pomocí je umožnění pracovat v hybridním modelu práce, tedy možnost pracovat pár dní na dálku a pár dní z kanceláře. Žádnou podporu ani možnost úpravy pracovního modelu nedostalo 15,3 % respondentů.
Jak práce na dálku či v hybridním režimu změnila každodenní práci? Na 54 % pracovníků uvádí, že se změnil jejich způsob práce i komunikace s kolegy. Necelá polovina respondentů uvádí, že jediné, co se změnilo, je místo výkonu práce a necelá třetina pociťuje změnu v pracovní době.
Nejčastěji lidé pracují z obýváku
Jako náhradu za kancelář si pracovníci v 32 % doma vybírají obývací pokoj. Přes 26 % respondentů má doma samostatnou místnost, odkud můžou v klidu pracovat, a téměř celá pětina lidí pracuje z pohodlí ložnice.
Údaje vyplývají z průzkumu pracovního portálu No Fluff Jobs. Účastnilo se ho 2 569 respondentů ze zemí střední Evropy, včetně Česka.
Grafy ke stažení najdete ZDE.