Technologie výroby čipů od IBM pomůže zrychlit internet

24. 11. 2010. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: IBM)
Společnost IBM představila výrobní technologii vyspělých polovodičových čipů, která umožní zvládat záplavu dat generovaných neustále rostoucím počtem přístrojů připojených k internetu.

Výrobní technologie Cu-32 Custom Logic, navržená divizí IBM Research, výrazně zvyšuje paměťovou kapacitu a rychlost práce čipů používaných v optických a bezdrátových sítích, ve směrovačích a přepínačích.

Systémy s čipy vyrobenými technologií Cu-32 umožní například:

• Provoz infrastruktury pro mobilní telefony, která dokáže přenést roční objem textových zpráv (šest bilionů po celém světě za rok 2010) za necelých deset sekund,

• stažení celovečerního filmu do chytrého telefonu za necelých deset sekund a jeho HD verze za necelou minutu,

• směrovači přenést všechny dosud natočené filmy za necelou minutu.

Počet uživatelů internetu se za posledních pět let zdvojnásobil na dvě miliardy lidí připojených v roce 2010. K internetu se nyní připojují chytré telefony, herní konzole, digitální televize, přijímače GPS a přehrávače MP3. S postupující digitalizací, propojováním a monitorováním světové infrastruktury také internet využívá obrovské množství senzorů například k přenosu dat o silničním provozu, spotřebě energie v budovách nebo zdraví novorozenců.

Výrobci komunikační infrastruktury budou potřebovat průlomové polovodičové technologie jako Cu-32, aby drželi krok s poptávkou po zabezpečení, ukládání a přenosu neustále se zvyšujícího webového provozu.