Technologické konference posledních dní
Jedním z nejvíce zmiňovaných témat byla problematika umělé inteligence a strojového učení. Mezi další oblasti, do nichž hodlají technologické společnosti do budoucna investovat, patří například virtuální a rozšířená realita či cloud.
Dell Technologies World
Společnost Dell Technologies je svým způsobem unikátní firmou, jejíž strukturu tvoří sedm firem, které se vydávají za jedním cílem – digitální transformací. Mezi její členy patří: Dell, Dell EMC, RSA, SecueWorks, Virtustream a VMware. Třídenní konferenci v Las Vegas nezahájil nikdo jiný než sám zakladatel a šéf firmy Michael Dell.
Když se řekne Dell Technologies, mnozí si představí především hardwarovou složku této firmy, avšak popravdě tomu tak úplně není. Dell sice po sloučení s EMC zaujímá velmi významnou pozici na trhu se servery a úložišti a obecně se dá říct, že snad ve všech hardwarových segmentech, v nichž působí, patří k leaderům na trhu. Díky ostatním společnostem z výše zmíněného výčtu se však dokáže Dell Technologies postarat nejen o to, aby měla data místo, na němž by mohla být uložená, ale i o jejich zabezpečení nebo přesun do cloudu. Díky tomu jsme však na jejich konferenci nenašli spoustu nejnovějších serverů nebo počítačů, ale mezi nejzajímavější a nejpoutavější části konference patřilo představení projektu BraveMind vyvíjeného v USC – Institutu pro kreativní technologie na Univerzitě Jižní Kalifornie. Projekt se pomocí virtuální reality snaží navrátivším vojákům pomáhat vyrovnat se s posttraumatickou stresovou poruchou. Vojáky prostřednictvím VR headsetu přenese přímo na místo, kde bojovali, díky čemuž se dokáží lépe vyrovnat s hrůzami, které zažili.
Druhou velmi působivou aplikací je společnost AeroFarms. Té se díky aplikaci umělé inteligence podařilo vypěstovat potraviny v uzavřeném prostoru bez země nebo slunečního světa, přičemž oproti klasickému způsobu pěstování využili pouhých 5 % vody. Rostliny jsou pěstovány v tzv. aeroponii, tedy vertikálním systému, v němž jsou zavěšeny. Na rozdíl od klasických polí zabírají výrazně menší plochu a díky absenci potřeby slunečního světla mohou být pěstovány mimo klasickou přírodu. Odpadá tak nutnost ochrany vůči škůdcům pomocí pesticidů a eliminovaly se tak i nežádoucí vlivy stále více nevyzpytatelnějšího počasí. Umělá inteligence zde pomáhá s okamžitým zpracováním obrovského množství dat sledovaného senzory – vlhkost, množství kyslíku, teplota, pH nebo barva světla atd. Pomáhat mohou i kamery, které umožňují sledovat velikost a tvar plodů. AI tak porovnává příchozí data se vzorovým případem pěstování a podle potřeby reaguje automatickým zvýšením (případně snížením) přísunu živin. Díky strojovému učení se celkové výsledky stále více zdokonalují.
Google I/O
Umělá inteligence nám už může pomoci s lecčím. Ve světě velmi populární asistenti dokáží člověku ušetřit dost času. Jedním z nejznámějších a hlavně jedním z prvních asistentů byla Siri od Applu. Podobný asistent nám může pomoci najít nejbližší restauraci s italským jídlem, najde nám k ní i nejrychlejší cestu a zarezervuje nám stůl. Problémem asistentů pro využití v Česku však zůstává jazyková bariéra. To se však Google pokusí změnit. Vylepšená verze jím představeného asistenta by měla totiž počítat i s češtinou. Google Assistant bude nejspíše ochuzený o některé funkce, ale i tak by se mohl stát zdatným pomocníkem. Měl by mít dokonce i rodičovskou funkci. Při ní by měl zvládat pomáhat rodičům s výchovou jejich ratolestí. Půjde především o reagování pouze na poděkování či prosby.
Další významnou inovací, o níž jsme se dozvěděli na Google I/O, je Android P. Ten se zaměřil především na vyladění nejrůznějších bezpečnostních nedostatků stávajícího operačního systému. Nejvíce si asi všimneme přesunu hodin do levého horního roku nebo nového vzhledu nabídky Nastavení. Mezi další významné změny můžeme zařadit také zlepšení podpory API pro duální fotoaparáty. V otázce bezpečnosti oceníme nejspíše zamezení přístupu k mikrofonu a fotoaparátu aplikacím běžícím na pozadí, mazání stopy během spojování teček u odemykání Swipe nebo sjednocení ověřování otisků prstů. Nejzajímavější vylepšení funkcí v telefonu však přichází v aplikaci Google Maps, v níž nyní stačí zadat cíl a namířit telefon na ulici, kde se právě uživatel nachází, a telefon vám ukáže, kudy máte jít. Podobně také může nabízet seznam míst, která navštěvujete, a seřadí je podle oblíbenosti. Můžeme se ale těšit na mnoho dalších zajímavých funkcí.
Největší poprask však vzbudil Google Duplex, tedy funkce, která dokáže uživatele nejen objednat prostřednictvím registračního formuláře na webu, jak to doteď dělá Google Assistant, ale rovnou zavolá. Přímo na konferenci se mohli přítomní seznámit s nahrávkou hovoru, v níž Duplex uživatele objednal ke kadeřníkovi. Vzhledem k podstatným pauzám při čekání na odpověď nebo používání citoslovcí se nelze divit tomu, že člověk na druhé straně linky ani nepoznal, že se baví se softwarem – umělou inteligencí. Je úžasné, jak daleko se Google dostal. Bohužel je zřejmé, že vzbudí (a v mnoha případech už dokonce vzbudil) vlnu kritiky, protože se lidé z velké části cítí ohroženi právě Duplexem.
Microsoft Build
Podobně jako Google, tak i Microsoft disponuje osobním asistentem – Cortanou, který se po konferenci Microsoft Build také dočká určitých vylepšení. Jde především o zpřístupnění vzájemné spolupráce mezi Cortanou a asistentem od Amazonu – Alexou. K dalším vylepšeným produktům můžeme zařadit Kinect, což byl až donedávna doplněk Xboxu s 3D kamerou. Microsoft jej nyní plánuje využít jako Kinect for Azure, kde bude vývojářům ve spojení s umělou inteligencí pomáhat při vývoji nejrůznějších služeb.
Dalším stěžejním produktem představeným na konferenci jsou Microsoft Hololens – brýle pro rozšířenou realitu. Jejich prostřednictvím lze jednoduše a především rychle spolupracovat s odborníky v oboru a řešit s jejich pomocí nastalé potíže a komplikace v horizontu několika minut, namísto stávajících několika hodin. Microsoft se také angažuje v systémech využívajících umělou inteligenci pro handicapované osoby. Díky jejich softwaru si mohou například slepí nechat přečíst text nebo naopak hluší přepsat mluvené slovo do chytrého telefonu. Díky AI se tak lidem s handicapem otevírá úplně nový svět.
Řady inovací se dočkaly i služby Office 365 a obecně vzato cloudové služby. Velké množství společností používá kombinaci veřejného cloudu, jako je Azure, a privátního cloudu, které většinou fungují na unixové/linuxové bázi. Problémem však je, že tyto dvě platformy spolu až donedávna nekomunikovaly zrovna ideálním způsobem. Společná implementace OpenShiftu a dalších technologií od Microsoftu a Red Hatu však tuto celistvost zajišťuje.
Red Hat Summit
Zmíněná spolupráce Microsoftu a Red Hatu se odrazila také na letošním Red Hat Summitu. Jejím výsledkem je uvedení první společně řízené nabídky OpenShift ve veřejném cloudu. Jde o kombinaci výkonu firemní platformy Kubernetes z odvětví Red Hat OpenShift a veřejného cloudu Microsoft Azure.
Jak se jednotlivé organizace obracejí ke kontejnerovým aplikacím a technologii Kubernetes s cílem podpořit digitální transformaci a vypořádat se s nároky zákazníků, konkurence a trhu, potřebují řešení pro snadnou správu těchto aplikací napříč veřejným cloudem i v režimu on-premise. Red Hat OpenShift na platformě Azure bude vycházet ze společného technologického úsilí a návrhu obou firem. Jeho záměrem je snížit složitost kontejnerové správy pro zákazníky.
O tom, že i Red Hat má zákazníky z nejrůznějších oborů, se přesvědčili všichni přítomní. Nejde však pouze o firmy ze sektorů financí či logistiky, ale patří sem například i britská armáda nebo hotely Hilton.
Nechybí tu někdo?
Mezi zmíněnými konferencemi stále chybí řada významných společností. Mezi ně můžeme počítat především společnost Apple, která nám své největší klenoty představí na WWDC 2018, které proběhne až začátkem června. Logicky zde tedy nemůžeme říct, co si pro nás Apple připravil. Pravděpodobně se ještě nedočkáme jejich headsetu pro AR a VR, ale je přinejmenším možné, že by se tam mohl objevit nějaký prototyp – na trh by měl podle všeho proniknout až v roce 2020. Čeho se však téměř s jistotou dočkáme? Mezi největší trháky konference by měl patřit operační systém iOS 12 nebo nový Mac Pro. Pravděpodobně také uvidíme nástupce populárního iPhonu SE. Nechme se však překvapit.