T-Mobile představil řešení pro šíření mobilního signálu dronem. Nasadí jej na Jizerské 50

27. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Mobilní operátor T-Mobile Czech Republic se spojil s experty v bezpilotním letectví z Primoco UAV SE. Společně vyvinuli a otestovali unikátní řešení pro posílení signálu při krizových událostech i komerčních akcích konajících se mimo běžné pokrytí. Technologie umožňuje šíření mobilního signálu výhradně vzduchem – bez použití pozemního vysílače.

Projekt se vyvíjí a pilotuje v Česku s potenciálním dalšího využití ve skupině Deutsche Telekom. T-Mobile CZ jako první operátor v Evropě představil toto inovativní řešení v praxi spolu s úspěšnými výsledky testu. Technologii plánuje nasadit v ostrém provozu během Jizerské 50.

T-Mobile jako leader v oblasti technologických inovací představil koncem loňského roku unikátní kompaktní přenosnou mobilní mikrostanici. Po pilotu z loňska nyní přináší další alternativu v oblasti pokrývání mobilním signálem – posílení sítě s využitím dronu. Prostřednictvím bezpilotního letounu s mobilní stanicí dokáže za vhodných povětrnostních podmínek „doručit“ mobilní signál kamkoli, kde je to zapotřebí – a to jako vůbec první operátor v Evropě. T-Mobile během posledních dvou let investoval do rozvoje mobilní sítě okolo 5 miliard korun a nasadil více než 4 100 projektů za účelem modernizace sítě pro podporu 5G technologie.

„Tato technologie má velký potenciál nejen v mimořádných krizových situacích, jako jsou požáry, zemětřesení nebo povodně. Jde o všechny situace, kdy pozemní vysílače dočasně či zcela vypoví službu, nebo je nutné pokrýt oblast, kde signál běžně není k dispozici,“ řekl Vladan Peković, CTIO T-Mobile Czech Republic, a pokračoval: „Rozsáhlé možnosti může přinést i do komerčního využití – s rostoucí oblibou masových sportovních či kulturních akcí v přírodě roste i potřeba dočasně posílit signál v době konání těchto akcí. Jde třeba o území se zvláštní právní ochranou, kde není možné postavit trvale pozemní vysílač nebo kvůli nepřístupnému terénu typicky v horských a hustě zalesněných oblastech či CHKO vyřešit situaci ani dočasně postavenou mobilní stanicí.“

Bezpilotní dron Primoco One 150 je navržený a vyráběný v České republice. Vestavěný mobilní vysílač může být připojen do dedikovaného lokálního jádra sítě a vytvořit například i samostatnou kampusovou síť, třeba pro záchranné složky. Přímo do jádra živé sítě ale může být připojen i přes satelit. Dron obsluhuje specialista z řídicího centra, z důvodu pohybu v terénu nejčastěji z vozidla. Bezpilotní letouny Primoco One 150 nesou vybavení dodané T-Mobilem o hmotnosti 8 kg, unesou ale až 30 kg, a pohybují se v operačním nasazení ve výšce 1-2 km nad zemí.

Dron používaný T-Mobilem ve spolupráci s Primoco UAV SE má dobu letu až 15 hodin, letovou výšku do 3 300 m a při cestovní rychlostí 120 km/h je jeho dolet až 1 800 km – v řádu hodin tak dokáže pokrýt jakoukoli oblast v EU. Pro přenos signálu se využívá kanál o šířce 10 MHz, přenosová rychlost dosahuje až 90 Mbps. Dosah signálu závisí na výšce letu a použitých frekvencích. Běžně jde o pokrytí plochy zhruba 9 km2, přičemž limit se blíží 20 km2. Jeden dron pro distribuci mobilního signálu dokáže obsloužit až tisíc aktivních uživatelů. Z pohledu uživatele se přitom kromě pokrytí nic nemění, stačí mít mobilní telefon podporující 4G nebo 5G a aktivní SIM kartu od T-Mobilu. Pro maximální využití potenciálu sítě je nejlepší využít telefon s podporou 5G.

„Primoco One 150 je první certifikovaný bezpilotní letoun v této kategorii v civilní oblasti – má oprávnění EASA LUC na úroveň SAIL III a je ve finální fázi vojenské certifikace dle normy NATO STANAG 4703. To znamená, že je prakticky roven běžnému dopravnímu letadlu – může létat nad zastavěnou oblastí a nemusí při tom mít povolení Úřadu civilního letectví, což zvyšuje flexibilitu a efektivitu jeho nasazení,“ uvedl Ladislav Semetkovský, CEO Primoco UAV SE.Společnost vyrobila přes 200 letounů, které létají na čtyřech kontinentech. „Letos zahájíme stavbu nového výrobního závodu s kapacitou 250 dronů ročně, abychom dokázali uspokojit rostoucí požadavky nadnárodních partnerů jako Airbus Defence. Partnerství s T-Mobilem a skupinou Deutsche Telekom vnímáme jako skvělou příležitost jak potenciál, který drony nabízí, poskytnout k užitku většinové populace, ať už půjde o krizové situace nebo velké komerční akce.“

To potvrzuje i Jaroslav Holiš, Research & Development Senior Manager DeutscheTelekom:„Máme velikou radost, že tento inovační projekt zaštítěný skupinou Deutsche Telekom probíhá právě v Česku. Znamená to velkou důvěru, míří sem značné investice a vyvíjí se tu inovace použitelné i pro další země ve skupině. Česká republika se tak podílí na unikátních inovacích jako první v EU. Toto řešení může rychle pomoci v mimořádných situacích všem složkám integrovaného záchranného systému, potenciál technologie je ale tak velký, že vnímáme jako povinnost se o ni podělit se všemi, kdo budou mít zájem. Jsme samozřejmě na začátku, nicméně již v tuto chvíli probíhají jednání s relevantními resorty vlád EU o nabídce technologie pro podporu jejich IZS nebo obranných složek.“

Společnost Primoco je od roku 2018 veřejně obchodovatelnou společností na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha s tržní kapitalizací 4,5 miliardy korun.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

MWC 2025: Ráj pro nadšence i technologické poskytovatele

10. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a GSMA)
Další ročník barcelonského veletrhu Mobile World Congress je za námi. Ačkoli bylo v jeho průběhu představeno i mnoho atraktivních spotřebitelských zařízení, neméně důležité byly také novinky pro mobilní operátory a další technologické poskytovatele. Pojďme si některé zajímavosti z obou těchto světů nyní přiblížit. Čtěte více

T-Mobile vytvořil rekord v přenosu dat vzduchem. Na 5G síti dosáhl rychlosti 11,6 Gb/s

28. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile Czech Republic dosáhl významného technologického milníku v oblasti mobilních komunikací. Za využití technologie tzv. mmWave v pásmu 26 GHz, zapůjčeném od Českého telekomunikačního úřadu pro experimentální účely, úspěšně otestoval maximální přenosové rychlosti 5G sítě a s 11,598 Gb/s v downlinku a 4,074 Gb/s v uplinku stanovil nový rekord v přenosu dat vzduchem. Čtěte více

Bezpečnostní dohledové centrum T-Mobilu a rok 2024: Nárůst kybernetických hrozeb o 36 %

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Nárůst v počtu zachycených kybernetických hrozeb, kratší reakční doba a nové technologie – takový byl rok 2024 pro Security Operations Center (SOC) společnosti T-Mobile. V roce 2024 zpracovalo přes 30 000 bezpečnostních událostí, což představuje průměrně 82 incidentů denně. Oproti roku 2023 jde o 36% nárůst. Čtěte více

T-Mobile spustil službu Pro jistotu. Zákazníkům usnadní řešení nečekaných situací s telefonem

3. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile se soustředí na celý ekosystém pro mobilní telefony: širokou nabídku produktů, perfektní dostupnost na pobočkách i v e-shopu a zajímavé ceny i dotace. Nově přichází se službou Pro Jistotu, která zákazníkům přináší větší klid při řešení nečekaných situací s mobilním telefonem. Služba je dostupná již od 29 korun měsíčně. Čtěte více