Systém iOS vede v podnicích
Operační systém iOS je neustále vedoucí podnikovou mobilní platformou, protože ji tvoří 58 procent všech zahrnutých zařízení. Android ztratil v globálním rozsahu dvě procenta a Windows Mobile zůstává na stejné úrovni – tvoří 9 procent zařízení. Podle výzkumu je v Evropě nejrychleji rostoucí platformou operační systém Android, a stejně tomu tak je i na Blízkém Východě a v Africe, a to s celkovými 11 procenty navíc oproti předchozímu kvartálu (Q3 2012). Podíl Androidu v podnicích tvořil ve zmíněném regionu v daném období celkově 36 procent. Apple v tomto regionu pozoruje pokles iOS, který poklesl z 56 procent na 43 procent v rámci zkoumaných zařízení, oproti tomu Windows Mobile získal dvě procenta navíc a dosahujetak 21 procent.
Trendy v přijímání mobilních platforem
Podle výzkumu je iOS preferovanou platformou u evidovaných zařízení v průmyslových oblastech, v rámci kterých je používání mobilních zařízení ovlivněno zákazníky „one-on-one“, jako je maloobchod nebo restauratérství. Android je naopak preferovanou platformou pro organizace s mobilní oblastí služeb, mezi něž se řadí například doprava a veřejné služby. Podle statistik si úplně nejčastěji Android přisvojuje oblast zdravotnictví, v rámci kterého tvoří většinu organizace domácí zdravotní péče, jež zavedly podnikovou mobilitu založenou na cloudu, a doprava. iOS naopak zase nejčastěji přijímají společnosti v rámci právního a pojišťovacího odvětví.
Trendy ve správě aplikací
Podle nedávného průzkumu se organizace daleko striktněji staví k využívání nejrůznějších aplikací a u mnoha z nich existují blacklisty – seznamy zakázaných aplikací. Z výzkumu vyplynulo, že takovou politiku zavedlo 18 procent, což je nárůst o 11 procent oproti předchozímu kvartálu. Nejčastěji dávají organizace na blacklist aplikace, u kterých cítí možnost hrozby pro data nebo bezpečnost sítě. To se týká třeba aplikací synchronizujících data a sdílejících soubory mimo podnikovou síť. Některými zakázanými aplikacemi jsou také ty, které mohou negativně ovlivňovat produktivitu - jako hry nebo sociální média. To se stává především u zařízení používaných úkolovými pracovníky.
Nejčastěji uváděnými aplikacemi objevujícími se na blacklistu byly: Angry Bird, Facebook, Dropbox, You Tube; zatímco nejčastěji uváděnými aplikacemi v rámci whitelistu jsou Evernote, NitroDesk TouchDown, Google Chrome a Adobe Reader. Jedinou aplikací, která se dostala na blacklist i whitelist současně, je Skype.