Stále více e-mailů obsahuje přílohu s malwarem
„Relativní klid byl zčásti dán vánoční přestávkou a prázdnými kancelářemi ve firmách. Spammeři si zřejmě byli vědomi, že jejich úsilí tentokrát nepřinese očekávané výsledky, a proto omezili svou aktivitu – podobný trend byl zaznamenán i v předcházejících letech. Druhou příčinou ústupu spamu bylo vánoční vypnutí počítačů, které jsou součástí botnetů a chrlí nevyžádanou poštu bez vědomí svých vlastníků,“ řekl Aleš Pikora, ředitel divize DataGuard.
Je nutné ovšem upozornit na několik nových triků, jimiž se spammeři snaží zvýšit pravděpodobnost, že příjemce bude na jejich e-mail reagovat. Populární se staly např. slevové kupóny, šířené především v souvislosti s farmaceutickým spamem nebo s nabídkou padělků luxusního značkového zboží. Spammeři mnohdy předstírají, že jde o nabídky legitimních slevových serverů. Oklamaní uživatelé pak tyto zprávy často sami dále rozesílají.
„Dříve nebo později se jistě objeví i škodlivé soubory vydávající se za slevové kupóny, které budou šířeny jako příloha e-mailu nebo umístěny na webové stránky,“ varoval dále Pikora. „Triky spammerů obvykle rychle přebírají i podvodníci šířící malware.“
Nejrozšířenějším typem takto šířeného kódu byl trojský kůň, který společnost Kaspersky Lab označuje jako Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen (jedenáct procent všech škodlivých příloh). Program předstírá, že jde o registrační webovou stránku k finančním nebo jiným službám.
Hlavní zdrojem spamu byla v prosinci Indie (více než 12 dvanáct z celkového množství nevyžádané pošty), následována Indonésií, Brazílií a Peru. Oproti předcházejícímu měsíci pokleslo množství spamu odesílaného z Jižní Koree a Velké Británie.