Společnost EMC představila softwarově definovanou úložnou platformu ViPR
S využitím platformy ViPR mohou zákazníci spravovat stávající úložnou infrastrukturu (k tomu slouží nástroj ViPR Controller) i data, jež jsou v ní uložena, (pomocí služeb ViPR Data Services). Mohou tak postupně vylepšovat automatizaci a vytvořit moderní úložnou architekturu pro budoucí nasazování aplikací. Úložiště na platformě ViPR zahrnují úložný systém unified storage EMC VNX i stávající produkty EMC VNX, EMC VMAX, EMC VPLEX, EMC Isilon, EMC RecoverPoint a úložná pole třetích stran včetně řešení NetApp. Platforma ViPR představuje základ pro budování datacenter, u nichž se počítá se škálováním na webu, aniž by k tomu bylo nutné najímat tisíce technických expertů, aby vytvořili vlastní prostředí.
Jakmile bude platforma ViPR obecně dostupná, nabídne služby Object Data Services. Tato funkce ji odlišuje od dalších řešení na trhu. Služby ViPR Object Data Services podporují několik standardních rozhraní API – mimo jiné Amazon S3, OpenStack Swift a Atmos – a navíc umožňují zobrazit objekty jako soubory. Poskytují přitom potřebný výkon při blízkém přístupu k souborům bez latence, kterou se vyznačují dnešní modely objektových úložišť. Návrh služeb ViPR Object Data Services dovoluje jejich nasazení v jakémkoli souborovém úložišti podporovaném platformou ViPR, včetně nového řešení unified storage EMC VNX a stávajících systémů EMC VNX, EMC Isilon a úložných polí třetích stran, mezi nimiž nechybí úložiště NetApp.
V budoucích aktualizacích se počítá s doplněním podpory dalších polí třetích stran a dalšího běžně dostupného hardwaru. Společnost EMC zároveň plánuje nabídnout u platformy ViPR širší škálu datových služeb, včetně služeb HDFS Data Service, které zákazníkům poskytnou prostředky k analýzám typu Hadoop napříč celým heterogenním úložným prostředím.
Díky této strategii široké podpory platforem a otevřené rozšiřitelnosti mohou zákazníci těžit z výhod jednodušší správy celé úložné infrastruktury. Nadto mají svobodu zvolit si základní platformu, která nejlépe vyhovuje jejich konkrétním potřebám.
Počínaje čtvrtým čtvrtletím roku 2013 navíc divize EMC Global Services plánuje nabídnout nový workshop věnovaný softwarově definovaným úložištím. Ten je pro zákazníky EMC, kteří chtějí ve svém IT prostředí implementovat platformu VIPR, ideálním výchozím bodem. Půldenní workshop přímo u zákazníka zájemcům pomůže zformulovat konkrétní potřeby v oblasti správy, řízení a automatizace úložišť tak, aby mohli platformu ViPR využít co nejlépe. Během workshopu zhodnotíme aplikační a úložné prostředí a navrhneme zákazníkovi optimální katalog služeb úložišť a jejich klasifikaci. Výstupem je podrobný plán s analýzou rozdílu mezi aktuálním stavem a budoucím uplatněním platformy ViPR.
Amitabh Srivastava, prezident divize Advanced Software ve společnosti EMC, řekl: „Dnešek je významným milníkem v úsilí společnosti EMC přinést zákazníkům – z řad velkých podniků nebo poskytovatelů služeb – základ, na kterém mohou vystavět datacentrum s možností dalšího škálování na webu, jež lze rozšířit na kapacitu desítek či stovek petabajtů informací. Díky tomu, že platformu ViPR přinášíme dříve, než se v oboru očekávalo, můžeme našim zákazníkům poskytnout odlehčený, výhradně softwarový přístup ke správě úložiště, který nejen odpovídá na jejich aktuální problémy, ale zároveň otevírá cestu do budoucna.“