Společnost Dell EMC podporuje rozvoj HPC komunity

30. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell EMC oznámila záměr dále rozvíjet řešení HPC. Představila také přírůstky ve svém portfoliu řešení, které pomohou zákazníkům dále optimalizovat projekty HPC. Díky spolupráci s předními výzkumníky a inovátory nabízí řešení HPC od Dell EMC prostředky pro nasazení i v odvětvích, jako jsou výzkum, vědy o živé přírodě nebo výroba.

Společnosti Dell EMC a Nvidia rozšířily spolupráci podpisem nové strategické smlouvy o společném vývoji nových produktů a řešení, jež reagují na stále rychlejší nárůst požadavků na jednotlivé úlohy a datová centra. Jde o řešení s grafickou akcelerací pro úlohy náročné na výpočetní výkon, datové analýzy a umělou inteligenci. K tomu bude Dell EMC se společností Nvidia spolupracovat na podpoře nové architektury Volta. Nová řešení založená na této architektuře by měla být uvedena na trh do konce roku.

Systémy dodávané společností Dell EMC si navíc nepřestávají získávat uznání jako špička v oboru a jejich počet v žebříčcích TOP500 a Green500 se neustále zvyšuje. Žebříček TOP500, publikovaný dvakrát do roka, uvádí 500 nejvýkonnějších komerčně dostupných počítačových systémů na světě. Žebříček Green500 pak hodnotí energeticky nejefektivnější superpočítače na světě. V obou seznamech figuruje několik systémů dodaných společností Dell EMC. Mimo jiné:

• Výpočetní služba na podporu výzkumu na univerzitě v Cambridgi implementuje nový systém za 12 milionů dolarů, který má pomáhat řešit rozsáhlé vědecké úlohy s vysokými požadavky na vstupní a výstupní data. Tamní systém Wilkes-2, který se objevuje na sté příčce žebříčku TOP500 a v seznamu Green500 je pátý (má v něm tak nejvyšší postavení ze systémů dodaných Dell EMC), je největším systémem s grafickým procesorem ve Velké Británii. Systém Peta4-KNL, v žebříčku na 405. pozici, je ve Velké Británii největším systémem s procesory KNL. Všem britským výzkumným týmům a analytikům z firem, které si systémový čas zakoupí, zpřístupňuje výpočetní sílu v řádu petabajtů.

• Nedávno upgradovaný systém Stampede 2 ve středisku Texas Advanced Computing Center (TACC) je nyní na 12. pozici v žebříčku TOP500 a na 32. místě v žebříčku Green500. Jedná se tak o nejvýše hodnocený systém v žebříčku TOP500 dodaný společností Dell EMC. Upgradovaný systém zahrnuje fázované nasazení systému s výkonem přibližně 18 PFLOPS postaveného na serverech Dell EMC PowerEdge s procesory Intel Xeon Phi. Systém Stampede 2 navíc oproti předchůdci Stampede 1 zdvojnásobí maximální výkon, paměť, úložnou kapacitu a šířku pásma. Poslední fáze nasazení bude zahrnovat integraci vznikající paměťové technologie 3D XPoint využívající nový typ nevolatilní paměti.

• Systém Dell EMC HPC Innovation Lab, který do žebříčku TOP500 pronikl v listopadu 2016 s 544 uzly kombinujícími procesory Intel Xeon a Intel Xeon Phi, se dnes nachází na 374. místě aktuálního žebříčku TOP500 a na 150. pozici v seznamu Green500. Obsahuje mimo jiné 32uzlový cluster s procesory Intel Xeon Scalable a technologií Intel Omni-path Networking pro testování a vyhodnocování a servery Dell C4130 s grafickými kartami NVIDIA a přepínači Mellanox IB.

Dell EMC rovněž spolupracuje se společností CoolIT Systems na poskytování továrně instalovaného řešení kapalinového chlazení procesorů s přímým kontaktem, jež široké škále zákazníků pomůže zvládat nároky těchto výkonných systémů na napájení a chlazení. Řešení s chladicí deskou navrženou a vyrobenou společností CoolIT Systems bude dostupné u vybraných serverů Dell EMC PowerEdge 14. generace. K chlazení procesorů využívá teplou vodu. Zbavuje se tím nutnosti chladit vodu a snižuje náklady na energii potřebnou k chlazení infrastruktury datových center až o 56 %. Řešení také nabízí vyšší hustotu racků, která zákazníkům dovoluje umístit do každého racku až o 23 procent více IT prostředků.

Výzkumný ústav Supercomputing Center v německém Jūlichu spolupracuje s Dell EMC na nasazení skupiny superpočítačů, která se má stát první platformou typu Cluster-Booster postavenou na technologii vyvinuté ve výzkumných projektech Evropské unie DEEP a DEEP-ER. Platforma Cluster-Booster představuje krok směrem k implementaci modulárních superpočítačů – nového paradigmatu, jež různorodost úloh v kódech moderních simulací promítá přímo do architektury superpočítače. Oproti homogennímu návrhu umožňuje paradigma modulárních superpočítačů optimální přiřazování prostředků, takže se k řešení velmi složitých úloh pomocí simulací dostane více vědců a inženýrů. Modul Booster bude cluster o výkonu 5 PFLOPS postavený na serverech Dell EMC PowerEdge C6320p a propojený síťovou infrastrukturou Dell EMC Networking H-series založenou na technologii Intel Omni-Path.

Středisko agentury NASA pro simulace klimatu (NCCS) v Goddardově středisku vesmírných letů hledalo systém spojující řešení HPC a virtualizační technologie v privátním cloudu určeném pro rozsáhlé datové analýzy. S cílem naplnit tuto potřebu a zároveň snížit zátěž svého neustále se rozvíjejícího HPC systému Discover nasadilo středisko NCCS ve svých prostorách privátní cloud s platformou ADAPT (Advanced Data Analytics Platform). Platforma ADAPT je zelenou iniciativou – byla postavena převážně z vyřazených součástí HPC, včetně stovek serverů Dell EMC PowerEdge pocházejících ze superpočítače Discover, kde je nahradily nové technologie. Vědci spolupracují s týmem superpočítače ADAPT na zprovozňování prostředků a spouštění krátkodobých virtuálních počítačů podle aktuální potřeby. Toto datově orientované pojetí virtuálních systémů v organizacích, které potřebují k řešením HPC přístup na vyžádání, výrazně snižuje bariéry a rizika spojená s jejich zaváděním.

Podobné články

Eviden představil pokročilé servery BullSequana AI pro plné využití potenciálu umělé inteligence

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Společnost Eviden pod názvem BullSequana AI uvádí pět řad serverů, zaměřených zejména na trénování modelů AI pomocí superpočítačů. Každá řada nabízí různou úroveň výkonu, škálovatelnosti a flexibility tak, aby vyhověla nejrůznějším požadavkům na způsob použití, rozpočtové možnosti a velikost podniku. Čtěte více

HPE postavilo nejvýkonnější superpočítač v Polsku

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku. Superpočítač podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti. Čtěte více

HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby. Čtěte více

Giga Computing rozšiřuje své portfolio o GPU servery pro generativní AI

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Giga Computing)
Giga Computing, dceřiná společnost firmy GIGABYTE, nově nabízí řadu výkonných GPU serverů s nejnovějšími procesory Intel a jednotkami NVIDIA HGX H100 se čtyřmi i osmi GPU moduly. Nové servery umožňují instalaci GPU jednotek přes PCIe nebo formou integrovaných základních desek. Čtěte více