Smartphony vedou, nejoblíbenější jsou počasí a sociální sítě

29. 1. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mediaresearch )
Uživatelé smartphonů z řad aktivní internetové populace v průzkumu Mediareserach poprvé početně předstihli uživatele klasických mobilních telefonů. Mezi nejčastější aktivity na chytrých telefonech patří předpovědi počasí a aplikace sociálních sítí.

Smartphone nebo tablet používá už 67 % internetové populace. Historicky poprvé navíc smartphony přestihly své mobilní předchůdce: podle výzkumu, který se uskutečnil na konci roku 2014, využívá chytrý telefon 59 % lidí, zatímco klasický mobilní telefon 46 %.

Jednou ze základních výhod chytrých telefonů je možnost jednoduchého připojení k internetu a stahování aplikací. A jaké aplikace vedou mezi českými uživateli? Nejčastější využití nachází praktické aplikace pro předpověď počasí a aplikace pro sociální sítě. Podobně oblíbené jsou také mapy a navigace. U vlastníků tabletů se ukazují trochu jiné preference související zejména s využitím přístrojů pro zábavu a volný čas: aplikace na tabletech lidé nejčastěji využívají k hraní her, přístupu na sociální sítě a přehrávání videí či filmů.

Mezi oblíbenými sociálními sítěmi, na které se uživatelé přihlašují i ze svých mobilních zařízení, vede jednoznačně Facebook. Na druhém místě je Twitter, jeho popularita ale i přesto dlouhodobě roste.

Facebook je užitečný také v jiných ohledech, než je komunikace s blízkými - 22 % uživatelů jej uvádí jako hlavní zdroj zpravodajství. To souvisí zejména s faktem, že lidé rádi sledují zprávy, které sdílejí jejich přátelé a sami na sítích aktivně šíří zpravodajský obsah, který je zajímá (více než polovina respondentů se hlásí ke sdílení zpráv alespoň jednou za týden). Uživatelé také často navštěvují facebookové profily zpravodajských médií či přímo proklikávají příspěvky, které jejich oblíbená média sdílejí.

Výsledky vycházejí ze studie Mobilní zařízení, aplikace a mobilní zpravodajství 2014, kterou uskutečnila společnost Mediaresearch. Zúčastnilo se jí 1 504 respondentů z internetové populace Českého národního panelu starší 15 let.

Podobné články

Internetové konektivitě dominuje Wi-Fi. Polovina připojení má rychlost přes 100 Mbit/s

1. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Mezi hlavní zjištění zprávy ČTÚ o vývoji cen a trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2023 lze zařadit stále stoupající objem přenesených dat u pevného i mobilního internetu, i když již vzestup není tak raketový jako v minulých letech. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal objem dat přenesený v sítích 5G. Nepatrně také vzrostl objem provolaných minut v mobilních sítích. Čtěte více

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více