Skupina REMA plní cíle sběru elektroodpadu i baterií
Podle nastavených pravidel EU musí Česká republika v letošním roce vybrat zpět minimálně 40 % vysloužilých elektrozařízení ze všech uvedených elektrozařízení na trh. U přenosných baterií a akumulátorů je cíl stanoven 45 % míry sběru vůči množství uvedenému na trh. Hlavním důvodem je stále rostoucí množství elektroodpadu či baterií a jeho dopad na životní prostředí v případě nevhodné či nulové recyklace.
Výrobci používají přenosné baterie a akumulátory v dostupných technologiích se stále stejnou intenzitou, a proto při nárůstu množství prodávaných elektrozařízení roste i jejich spotřeba. Dle statistik REMA Battery bylo na trh v loňském roce množstevně uvedeno o pět procent více baterií a akumulátorů než v roce 2014. „Nejvíce se setkáváme s nabíjecími bateriemi, které jsou vestavěné v drobném elektru, jako jsou notebooky, mobilní telefony, přehrávače nebo tablety. Takové baterie tvoří podíl asi 80 % všech baterií na trhu,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem baterií a elektrozařízení.
Skupina REMA Battery si na konci loňského roku stanovila sběr baterií v předepsané míře 45 %. „Vzhledem k aktivní práci v terénu se aktuálně pohybujeme na míře sběru 60 %, což považujeme za velký úspěch. Zvyšující se množství elektroniky na trhu bude výzvou k naplnění cílů hlavně do dalších let,“ vysvětlil ředitel skupiny REMA David Vandrovec s tím, že vzhledem ke stále menším rozměrům baterií je velmi těžké sběr navyšovat a tyto součástky často končí v komunálním odpadu. Přestože objem zpětně vybraných baterií v tuzemsku každoročně vzrůstá, baterie z domácností tvoří menšinu. „Celých 40 % celkového množství vysloužilých baterií v České republice připadá na veřejnost, 60 % odevzdávají firmy,“ dodal Vandrovec.
Počet sběrných míst byl za první pololetí letošního roku navýšen o sedm procent. Síť sběrných míst tak zahrnuje již více než 17 tisíc stanovišť. „K navyšování sběru slouží i náš revoluční projekt Buď líný, který zajišťuje zdarma svoz vysloužilých spotřebičů přímo z domácností, navíc jsme od 1. července přidali službu re:Balík. Ta umožňuje recyklaci i drobnějších a lehčích elektrozařízení a baterií,“ doplnil David Vandrovec.