Češi v síti REMA vloni vytřídili téměř 21 tisíc tun elektroodpadu

15. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: REMA)
20,9 tisíc tun. Taková je hmotnost vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, kterou během loňského roku ve své sběrné síti převzal k recyklaci kolektivní systém provozovaný společností REMA Systém. Množství odpovídá hmotnosti 120 staveb pražské Petřínské rozhledny.

Ve sběru elektra se Češi oproti roku 2018 opět zlepšili, vytřídili o téměř čtvrtinu více, a to také díky zapojeným obcím.

Pozitivně hodnotí čísla sběru za rok 2019 i David Vandrovec, generální ředitel společností REMA: „Výsledky roku 2019 zapisujeme do naší historie zlatým písmem. Tím, že REMA poprvé v historii překonala hranici ročního sběru ve výši 20 tisíc tun elektrozařízení odeslaného k recyklaci, došlo k nárůstu sběru o přibližně 25 procent. Patnácté výročí existence REMA tak nemůžeme oslavit lépe.

Sběrná síť REMA disponuje více než 20 tisíci místy zpětného odběru. O kvalitě nastavení této sítě svědčí i míra zpětného odběru, což je poměr mezi hmotností elektrozařízení uvedeného na trh a sebraného elektroodpadu. Za rok 2019 činí zpětný odběr 79,6 %. V roce 2018 to bylo 67,3 %, přičemž cílová hodnota nastavená Evropskou unií činila 45 %, respektive 55 a 50 %. „Těchto čísel, která jsou každoročně ověřována nezávislým auditorem, nedosahuje žádný jiný kolektivní systém v České republice,“ zdůrazňuje Vandrovec. „Problematika odpadů, recyklace a využitelnosti druhotných surovin je hřiště, na kterém se REMA umí úspěšně pohybovat. Velký dík patří zejména všem našim partnerům, bez kterých bychom nemohli uváděných výsledků dosahovat,“ zhodnotil Vandrovec.

Společnosti REMA zajišťují také zpětný odběr přenosných baterií a akumulátorů. Podle statistiky společnosti REMA Battery jich lidé v uplynulém roce odevzdali necelých 316 tun. Míra sběru přenosných baterií a akumulátorů překročila hranici 71 % (v roce 2018 to bylo 68 %), přičemž cíl Evropské unie je stanoven v úrovni 45 %.

Co se týče meziročního nárůstu počtu kusů uvedených na trh, dosahuje u elektrozařízení 24 % (REMA registruje trvající trend miniaturizace elektrozařízení a snižování jejich jednotkové hmotnosti, a to již několik let po sobě), u přenosných baterií a akumulátorů je to 35 % (REMA registruje taktéž trvající trend, kdy je na trh uváděno elektrozařízení s vloženým akumulátorem a další mírné zmenšování hmotnosti na jednotku).

Podobné články

Rebalík umožní přes Balíkovnu bezplatnou likvidaci elektrospotřebičů

24. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Balíkovna)
Rebalík je nový projekt Balíkovny a společnosti REMA Systém, který umožní veřejnosti zdarma odesílat k recyklaci vysloužilé spotřebiče. Občané mohou službu využívat na téměř 7 000 pobočkách Balíkovny, a to včetně dep, obchodů, trafik či pošt po celé České republice. Čtěte více
Hisense Laser Cinema PX3-PRO

To nejzajímavější z IFA 2024

20. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na berlínském výstavišti Messe Berlin proběhl jubilejní 100. ročník veletrhu IFA. Tradiční akce zaměřená primárně na spotřební elektroniku, ale třeba i domácí techniku, má za sebou bohatou historii, ale ani ona se v posledních letech nedokázala vyhnout určité stagnaci. Na rozdíl od mnoha dalších veletrhů, které byly nenávratně zrušeny, se však dokázala i díky adopci moderních trendů vrátit v plné síle. Čtěte více
David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém

Nová odpadová legislativa a sběr starého elektra

9. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Změny v legislativě, které postupně vstupují v platnost, mají zlepšit nakládání s odpady v České republice. Otázkou však zůstává, jaké dopady bude tato legislativa mít na sběr a recyklaci odpadních elektrozařízení. Čtěte více

Češi recyklují elektroodpad, pokud sběrné místo není příliš daleko

31. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: EKOLAMP)
Když elektrospotřebič doslouží, patří do sběru. To dnes ví snad každý, přesto zhruba pětina elektroodpadu skončí v komunálním odpadu namísto sběrného dvora. Jak je to možné? O ekologickém chování lidí rozhoduje mimo jiné vzdálenost sběrného místa a velikost spotřebiče. Čtěte více