Sedmdesát procent firemních uživatelů v ČR si stěžuje na pomalé počítače

7. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Podle průzkumu společnosti Intel frustruje české uživatele firemního IT pomalý počítač. Čekání u počítače vadí v České republice 70,9 % uživatelů počítačů ve firmách. Dále následují pomalý start a náběh programů, který irituje 59,5 % uživatelů, a pro 55,7 % uživatelů je to malá výdrž u baterií notebooků. Na Slovensku frustruje pomalý počítač stejnou měrou jako pomalý start některých programů (64,3 %).

Všechny tři situace, které firemní uživatele vyvádějí pravidelně z konceptu, mají společného jmenovatele - na vině je stáří firemních technologií a jejich nedostatečná obměna. Čtyři z deseti (40,7 %) stolních počítačů v českých firmách přesluhují: jsou starší čtyři roky a více, což má negativní dopad na jejich výkon, spolehlivost a spotřebu.

V praxi se stáří počítače projevuje tím, že nestačí nárokům nových aplikací, programy dlouho nabíhají a jeho uživatel zařízení vnímá jako pomalé. „Lidé skutečně zažívají frustraci, když jim jejich chytrá zařízení dokonale nezapadají do jejich životů – ať už jde o čekání, absenci internetového připojení, zapomenuté heslo, chybějící adaptér nebo nedostatečná výdrž baterie. Ne, že bychom se zlobili přímo na počítače, spíše nás frustruje, když nám něco brání v našem snažení a aktivitách. Tohle platí stejně u úkolů spojených s produktivitou a prací, jako v domácnosti a společenském životě,“ uvedla Genevieve Bellová, kulturní antropoložka ze společnosti Intel, uvedla pro Intel blog.

„Počet velkých a středních firem, které čelí nespokojenosti firemních uživatelů s pomalostí informačních technologií, koresponduje s nevhodně nastaveným, případně zcela chybějícím cyklem obměny stolních počítačů a notebooků. To je případ více než 76 % českých firem, podíl slovenských firem v tomto hledisku dokonce překračuje 82 %,“ řekl Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel pro Českou a Slovenskou republiku. Podobně intuitivní přístup ve firmách převládá i v oblasti serverů, kde nevhodnou délku obměny cyklu čtyři roky a delší, případně jeho absenci vykazuje téměř devadesát procent českých respondentů průzkumu (u slovenských pak 84 %).

Někteří ředitelé IT mají tendenci odůvodňovat existenci přestárlých počítačů ve firmě slovy: „Vždyť jsou stále funkční.“ Ve skutečnosti jsou ale staré počítače mnohem náročnější z hlediska času i peněz - kromě větší spotřeby, delší doby odezvy, menší bezpečnosti či ztížené možnosti pracovat současně s více programy jsou také výrazně poruchovější. Podle globálního průzkumu společnosti Techaisle pro Intel je často levnější stará PC nahradit než je opravovat. Oprava PC čtyři a více roky starého firmy v průměru firmu stojí 42 (člověko)hodin, u zařízení mladších než čtyři roky je to jen 21 hodin.

Z hlediska České republiky 66 % firem (v SR 84 %) v průzkumu společnosti Intel vykázalo, že průměrná oprava počítače u nich proběhne ještě během toho samého dne, kdy k ní dojde. Naproti tomu v 34 % firem stráví zaměstnanec průměrně déle než dva dny, než se k němu počítač vrátí opravený zpátky. Pokud nebudeme kalkulovat čas technika strávený při samotné opravě a další náklady s ní spojené, firma jen kvůli ztrátě produktivity zaměstnance vyčíslené jeho průměrnou hrubou mzdou přijde o 2 470 korun.

Největším motivátorem k nákupu nových počítačů či notebooků je pro 78 % českých (a dokonce 86 % slovenských) CIOs právě větší rychlost počítače. Následují delší výdrž na baterii (68 %) a dobře zabezpečený počítač (66,7 %).

Podobné články

Trh s počítači vkročil do turbulentního roku 2025 s dobrými výsledky

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle průzkumu společnosti IDC vzrostly dodávky osobních počítačů v prvním čtvrtletí roku 2025 o 4,9 % oproti předchozímu roku. Celosvětově se prodalo 63,2 milionu zařízení. Při pohledu na aktuální dění je však zřejmé, že odvětví osobních počítačů bude s největší pravděpodobností letos čelit celé řadě obtíží. Čtěte více

IDC snížilo prognózu prodeje osobních počítačů pro následující období

3. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
V důsledku hrozícího zvyšování amerických cel a oslabení nálady na trzích (především u spotřebitelů), společnost IDC snížila svou prognózu celosvětového prodeje PC v následujícím období. Pro rok 2025 se počítá s růstem o 3,7 % (na 273 milionu zařízení), v dalších letech by pak měl trh vždy růst přibližně o jedno procento. Čtěte více

Prodej počítačů vykázal za loňský rok mírný nárůst. Výhled na rok 2025 zůstává nejistý

14. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Dodávky osobních počítačů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 podle IDC vzrostly oproti předchozímu roku o 1,8 %. Celkem se tak v tomto kvartálu celosvětově prodalo 68,9 milionu zařízení. Za celý rok 2024 pak výrobci dodali 262,7 milionu osobních počítačů, což představuje jednoprocentní meziroční přírůstek. Situace na trhu bude v roce 2025 podle prognózy IDC pro výrobce i nadále komplikovaná. Čtěte více

Prodej počítačů i tabletů zaznamená letos růst, vliv AI je však zatím minimální

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovější prognózy společnosti IDC letos vzroste celosvětový trh s osobními počítači a tablety o 3,8 % na 403,5 milionu kusů. Zatímco pozornost se především díky marketingu zaměřenému na zařízení s umělou inteligencí v kombinaci s blížícím se ukončením podpory systému Windows 10 ubírá hlavně k počítačům, v prodejích výsledky za tento rok ovládnou tablety. Čtěte více