Sběr baterií roste, musí však zrychlit

27. 2. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Podle statistik MŽP ČR se v roce 2013 zpětně vybralo 31 % přenosných baterií a akumulátorů. Přestože Češi odevzdávají baterie stále častěji, sběr není dostatečný. Podle evropských směrnic musí ČR v roce 2016 zpětně vybrat téměř polovinu veškerých prodaných výrobků.
Foto: Freeimages.com

Ministerstvo životního prostředí sleduje každoročně množství vyrobených a zpětně vybraných baterií a akumulátorů automobilového, průmyslového i přenosného typu. Pod drobnohledem se pak nachází hlavně produkty z poslední kategorie. Z celkových 3 671,6 tun baterií, na které se povinnost zpětného odběru vztahuje, se jich v roce 2013 vybralo 1 114,3 tun, tedy 31 %. Baterie, které se totiž zpět nevyberou, často končí v komunálním odpadu, v popelnicích a poté na skládkách.

Trend potvrdil i Aleš Šrámek z Asociace recyklátorů elektrického odpadu: „Skutečný podíl baterií a akumulátorů v elektrickém odpadu neznáme, neboť většina malých domácích spotřebičů a kancelářské techniky, kde se baterie a akumulátory nejvíce používají, skončí v popelnicích a ne na sběrných místech. Evidujeme jich tak v elektroodpadu jen 0,12 %,“ řekl a dodal, že je recyklace baterií a akumulátorů důležitější než opětovné využití běžného elektroodpadu. Jde totiž o nebezpečný odpad, z nějž se dlouhodobým skladováním uvolňují těžké kovy.

Ke konci roku 2013 vydaly Evropský parlament a Rada novou směrnici 2013/56/EU, která upravuje kvóty a cíle pro výrobu a zpětný sběr baterií a akumulátorů. Podle směrnice musí být všechny členské státy schopny v roce 2016 zpětně vybrat 45 % všech přenosných baterií a akumulátorů, které se dostanou do prodeje za poslední tři roky. „Trend sběru již použitých přenosných baterií a akumulátorů z domácností v České republice stoupá. V roce 2013 to bylo celých 31 %, tedy v průměru o více než 15 procentních bodů než například v roce 2010,“ uvedl Radim Tlapák, jednatel společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz. „Meziročně však jde o nárůst pouze tři procentní body, což je nedostatečné. Bude ale nutné číslo strmě navýšit, aby Česko dostálo závazkům stanovených novou směrnicí,“ upřesnil Tlapák.

Každým rokem se v České republice rozšiřuje síť odběrových míst, kde mohou spotřebitelé baterie a akumulátory správně odložit. Přenosné baterie bylo v roce 2013 možné vrátit na více než 18 000 místech. S tím souvisí také povědomí lidí o tom, jak s takovým odpadem správně nakládat a jaké to má důsledky. „Díky lepšímu sběru přenosných baterií pak můžeme jejich materiál opět zužitkovat. V roce 2013 se v ČR podařilo zrecyklovat víc než 60 % všech vybraných přenosných baterií a akumulátorů,“ přiblížil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií.  „U baterií a akumulátorů automobilového nebo průmyslového typu pak opětovné využití dosahuje téměř 100 %,“ dodal.  

Dodavatelé baterií i společnosti zastřešující jejich zpětný odběr se nyní soustředí zejména na osvětu společnosti. „Jednou z možností jak předejít zvyšování objemu nepotřebných baterií a jejich vlivu na životní prostředí je kromě sběru starých kusů přechod na takzvané sekundární články, tedy baterie schopné opětovného nabití,“ poradil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ. Podle statistik ministerstva za rok 2013 však obliba dobíjecích baterek u spotřebitelů zatím neroste.

Štítky: 

Podobné články

Rebalík umožní přes Balíkovnu bezplatnou likvidaci elektrospotřebičů

24. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Balíkovna)
Rebalík je nový projekt Balíkovny a společnosti REMA Systém, který umožní veřejnosti zdarma odesílat k recyklaci vysloužilé spotřebiče. Občané mohou službu využívat na téměř 7 000 pobočkách Balíkovny, a to včetně dep, obchodů, trafik či pošt po celé České republice. Čtěte více
David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém

Nová odpadová legislativa a sběr starého elektra

9. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Změny v legislativě, které postupně vstupují v platnost, mají zlepšit nakládání s odpady v České republice. Otázkou však zůstává, jaké dopady bude tato legislativa mít na sběr a recyklaci odpadních elektrozařízení. Čtěte více

Co přinese nová evropská legislativa zajišťující právo na opravu elektrospotřebičů?

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Evropa se stává průkopníkem v oblasti udržitelné spotřeby. Nová legislativa má za cíl snížit množství elektroodpadu a zvýšit podíl opravených elektrospotřebičů. Evropský parlament odhlasoval právo spotřebitelů na opravu výrobků i po uplynutí záruční doby. Tento krok má šetřit spotřebu primárních surovin a omezit příval vysloužilých elektrospotřebičů, který neudržitelně roste. Čtěte více

REMA Systém vloni vysbíral přes 23 tisíc tun odpadního elektra

1. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema systém)
Společnost REMA Systém si za loňský rok připsala nejen 4% meziroční nárůst v celkové hmotnosti vysbíraných vysloužilých elektrozařízení, ale i o bezmála dva procentní body vyšší dosaženou míru materiálového využití vysbíraného odpadního elektra. Čtěte více