Rhybářům roste chuť na LinkedIn a e-shopy
V březnu riskovali prozrazení osobních dat „rhybářům“ například uživatelé LinkedInu. Objevilo se i velké množství škodlivých příloh poslaných „jménem“ známých finančních institucí. Obsahovaly často malware, který sbíral cookies či hesla z e-mailových programů a posílal je na vzdálené servery ovládané kybernetickými zločinci.
Profesně orientovaná sociální síť LinkedIn roste a nedávno dosáhla 300 milionu uživatelů. Hromadná mailingová kampaň zaměřená na den Svatého Patrika jim v březnu nabízela prémiový účet zdarma s odkazem, který směřoval na phishingovou stránku. Pokud uživatel zadal své přihlašovací údaje, dostaly se do rukou podvodníků.
Po sociálních sítích jsou v žebříčku oblíbenosti rhybářů e-mailové a chatovací služby (16,6 %). Podíl zneužití vyhledávačů (14,4 %) a finančních a platebních organizací (13,2 %) oproti únoru klesl o 2 a 3,5 procentního bodu. Na pátém místě jsou internetové obchody (12,8 %).
Zdroje spamu podle zemí
Čína byla hlavním zdrojem spamů s 24,6 %, což je od února nárůst o 1,7 procentního bodu. USA byly druhé se 17 %, o 2 procentní body výše než v únoru, a Jižní Korea třetí s 13,6 %, což je měsíční nárůst o 0,8 procentního bodu.
Podíl spamu na celosvětovém e-mailovém provozu klesl v březnu o 6,4 procentního bodu na 63,5 %.