PSD2 není jenom o bezpečných platbách, zrychluje i tok informací

18. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Home Credit)
S novou směrnicí EU PSD2 je spojována převážně bezpečnost platebních služeb, ale málo se ví, že také usnadňuje poskytování informací, a napomáhá tak k rozvoji moderních finančních služeb. Pomocí autorizace AISP, získává subjekt souhlas k nahlédnutí do bankovního účtu klienta.

„Jde pouze o autorizaci v režimu čtení, což znamená, že podnikatelské subjekty s tímto oprávněním, které uděluje ČNB, mohou na zákazníkův účet pouze nahlížet, ale nikdy se ho nemohou dotknout a manipulovat s penězi na účtu,“ vysvětlila Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu.

Služba má především pomoci k zrychlení procesu žádosti například o hypotéku a jiné půjčky, kdy klient již nebude muset dokládat výpisy z účtu a společnost mu bude schopna sdělit jeho maximální úvěrový rámec.

„Zjednodušení pro klienty přichází díky AISP, nyní již nemusíte při žádosti o úvěr složitě zasílat výpis z účtu, ale pouze dáte souhlas, aby si jej úvěrová společnost bezpečně stáhla,“ vysvětlila Linda Bilal ze společnosti Home Credit, která službu začala využívat od února 2020 k získání výpisů z bankovních účtů žadatelů o úvěr.

Směrnice PSD2 přinesla bezpečnější ověření klienta pomocí dvou faktorů. Společně s tím je možné potvrzovat platby na internetu pomocí mobilní aplikace, na místo použití SMS kódu. Tento způsob je pro zákazníky pohodlnější i bezpečnější.

Cílem PSD2 bylo kromě zvýšení bezpečnosti při platbách na internetu také podpořit rozvoj inovativních finančních služeb v Evropě. Díky PSD2 tak musely banky zpřístupnit data svých klientů třetím stranám, jako například vývojářům moderních mobilních aplikací (jako např. Richee, Spendee apod.), ale obecně jakékoliv třetí straně, která má příslušné oprávnění od ČNB. Klient přitom své bance se zpřístupněním svých dat musí aktivně souhlasit, například při instalaci mobilní aplikace třetí strany apod. Pokud jste tedy vlastníkem několika bankovních účtů, můžete je spravovat pohodlně na jednom místě, z účtu banky, která tuto technologickou vychytávku již umožňuje.

Štítky: 

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více