PSD2 není jenom o bezpečných platbách, zrychluje i tok informací

18. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Home Credit)
S novou směrnicí EU PSD2 je spojována převážně bezpečnost platebních služeb, ale málo se ví, že také usnadňuje poskytování informací, a napomáhá tak k rozvoji moderních finančních služeb. Pomocí autorizace AISP, získává subjekt souhlas k nahlédnutí do bankovního účtu klienta.

„Jde pouze o autorizaci v režimu čtení, což znamená, že podnikatelské subjekty s tímto oprávněním, které uděluje ČNB, mohou na zákazníkův účet pouze nahlížet, ale nikdy se ho nemohou dotknout a manipulovat s penězi na účtu,“ vysvětlila Linda Bilal, tisková mluvčí Home Creditu.

Služba má především pomoci k zrychlení procesu žádosti například o hypotéku a jiné půjčky, kdy klient již nebude muset dokládat výpisy z účtu a společnost mu bude schopna sdělit jeho maximální úvěrový rámec.

„Zjednodušení pro klienty přichází díky AISP, nyní již nemusíte při žádosti o úvěr složitě zasílat výpis z účtu, ale pouze dáte souhlas, aby si jej úvěrová společnost bezpečně stáhla,“ vysvětlila Linda Bilal ze společnosti Home Credit, která službu začala využívat od února 2020 k získání výpisů z bankovních účtů žadatelů o úvěr.

Směrnice PSD2 přinesla bezpečnější ověření klienta pomocí dvou faktorů. Společně s tím je možné potvrzovat platby na internetu pomocí mobilní aplikace, na místo použití SMS kódu. Tento způsob je pro zákazníky pohodlnější i bezpečnější.

Cílem PSD2 bylo kromě zvýšení bezpečnosti při platbách na internetu také podpořit rozvoj inovativních finančních služeb v Evropě. Díky PSD2 tak musely banky zpřístupnit data svých klientů třetím stranám, jako například vývojářům moderních mobilních aplikací (jako např. Richee, Spendee apod.), ale obecně jakékoliv třetí straně, která má příslušné oprávnění od ČNB. Klient přitom své bance se zpřístupněním svých dat musí aktivně souhlasit, například při instalaci mobilní aplikace třetí strany apod. Pokud jste tedy vlastníkem několika bankovních účtů, můžete je spravovat pohodlně na jednom místě, z účtu banky, která tuto technologickou vychytávku již umožňuje.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více