Problémy s nelegálním softwarem způsobují neukáznění zaměstnanci

24. 6. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Podle průzkumu organizace BSA čtvrtina zaměstnanců (26 %) instaluje do firemní počítačové sítě neautorizovaný software. Zaměstnanci si dle průzkumu navíc mimopracovními aktivitami zkracují pracovní dobu až o 58 minut denně. Využívání výpočetní techniky již proto monitoruje 59 % firem.

„Dokonce i ve finančnictví včetně bank a pojišťoven, tedy v oblasti, kde se předpokládá dodržování striktních pravidel, je podíl nelicencovaného softwaru vysoký: 25 procent,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje výrobce softwaru. Závěry vyplývají ze studie, na které BSA spolupracovala s analytickou společností IDC. Studie hodnotí trendy v užívání počítačů a softwaru na 116 trzích.

Nejčastější formou pirátství ve firmách je podle tuzemské statistiky případů instalace softwaru na více počítačů, než povoluje licence (55 %). Následuje instalace softwaru, u kterého nelze určit původ nebo možnost využití (30 %), například pro komerční účely. „Stále častěji se setkáváme i s padělaným softwarem, který podvodníci vydávají za řádně licencované kopie,“ dodal Jan Hlaváč.

V Česku se užívá nelegálně 33 procent softwaru. „Každý třetí software je instalovaný bez řádné licence,“ řekl Jan Hlaváč. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.

Více než polovina firem kontroluje své zaměstnance

Z průzkumu dále vyplynulo, že správci výpočetní techniky odhadují, že 15 % zaměstnanců instaluje či stahuje software bez jejich vědomí. Realita je však mnohem horší: „Téměř dvojnásobek, tedy26 procentzaměstnanců, instaluje do firemní sítě nepovolený software, tedy programy neznámého původu, které mohou obsahovat viry a škodlivý malware,“ shrnul Hlaváč.

Zneužívání počítačů se obávají i tuzemští zaměstnavatelé, a proto se aktivně brání. V současnosti více než 59 % firem aktivně monitoruje softwarové licence a využívání výpočetní techniky. Vyplývá to ze statistiky společnosti truconneXion, která firmám pomáhá mít výpočetní techniku pod kontrolou. Do hledáčku zaměstnavatelů se v posledních třech letech dostávají nejen počítače, ale také pracovní mobily a tablety, na které se významným způsobem přesunula pracovní i oddychová aktivita zaměstnanců.

Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně, vyplývá z letošního měření firmy truconneXion. „Kromě dodržování pracovní kázně se snaží firmy ochránit i firemní data. Rizikovými aktivitami, například stahováním nelegálního obsahu či návštěvou pornografických stránek, vystavují firemní zařízení riziku zavlečení viru,“ vysvětlil Martin Hnízdil, zástupce společnosti truconneXion.

Kybernetické útoky připravily firmy o 9,6 bilionu korun

Nelegálního softwaru se firmy bojí zejména z důvodu bezpečnostních rizik. Jen v loňském roce kybernetické útoky připravily firmy o víc než 9,6 bilionu korun (400 miliard USD). Oslovení manažeři se nejvíc obávají ztráty dat.

Ve firmách s výskytem nelicencovaného softwaru totiž prokazatelně rapidně stoupá pravděpodobnost napadení virem či škodícím malwarem. „Pokoutně stažený software bývá velmi často zavirovaný, riziková je již samotná návštěva on-line zdrojů, například on-line úložišť,“ varoval Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

Počet zranitelností v roce 2024 skokově vzrostl

18. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy včetně Linuxu. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více

Generativní umělá inteligence zvyšuje produktivitu softwarového inženýrství o 70 %

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Studie společnosti Ness Digital Engineering odhalila, že implementace generativní AI nejenom, že zvyšuje produktivitu, ale také umožňuje vytvořit důkladně asistovaný kontext pro práci, což firmám umožňuje hladce globalizovat svou práci. To může vést nejenom k lepším obchodním výsledkům, ale také k úplné transformaci struktury celých organizací. Čtěte více