Pro dva z pěti Čechů jsou jejich hesla bezcenná
Například při průniku do e-mailového účtu se podvodníkům otevírá cesta k jiným účtům, z nichž na e-mailovou adresu chodí notifikace na změnu hesla v případě jejich ztráty či zapomenutí. Odcizení hesla do sociálních sítí pak může vést ke spamování kontaktů a šíření škodlivých odkazů. A hesla k internetovým obchodům kybernetickým zločincům umožní sbírat finanční data a krást peníze uživatelů. Přesto jen 51 % respondentů z Česka označilo heslo za hodnotnou informaci, kterou by nechtěli, aby se dostala do rukou zločinců.
Průzkum ukázal, že k tvorbě a ukládání hesel uživatelé přistupují laxně. Jen 19 % českých respondentů vytváří různá hesla pro různé účty a jen čtyři procenta využívají na jejich ukládání speciální software. Heslo do notesu si zapíše 18 % dotázaných, pět procent do souboru v zařízení a čtyři procenta si jej nalepí poblíž počítače. Svá hesla dle průzkumu volně s rodinou a přáteli sdílí 23 % Čechů.
Statistiky přitom ukazují, že krádeže hesel jsou běžné. V roce 2014 databáze Kaspersky Security Network zaznamenala, že produkty Kaspersky Lab zablokovaly 3,5 milionu útoků schopných ukrást přihlašovací údaje a hesla k různým účtům. Devět procent českých respondentů uvedlo, že jejich účty někdo v průběhu roku napadl.
K ochraně účtů před neautorizovaným přihlášením je třeba se držet následujících jednoduchých pravidel:
- vytvořte si unikátní heslo ke každému účtu; pokud někdo jedno odcizí, ostatní jsou v bezpečí;
- vytvářet složitá hesla, která nelze snadno prolomit speciálními programy. (to znamená použít nejméně osm znaků a střídat malá a velká písmena, čísla a interpunkce);
- nesdílet heslo s nikým, ani s přáteli (pokud kybernetičtí zločinci nedokážou ukrást heslo jeho vlastníkovi, může se jim to podařit u někoho jiného);
- uložit heslo na bezpečné místo.
Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.