Pojmenuj superpočítač a vyhraj ultrabook a cestu do Francie
Společnost Bull dodá již koncem března superpočítač Národnímu superpočítačovému centru IT4Innovations v Ostravě. Tento superpočítač má srovnatelný výkon s 3 900 běžnými notebooky a řadí se tak mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy. Vědcům a průmyslu začne sloužit už v květnu 2013.
Co bude umět? Pomůže při vývoji nových léků, spočítá ideální tvar auta ergonomie, pomůže při zvládání povodní, ale i znečištěného ovzduší urychlí vývoj nanomateriálů a další úlohy užitečné pro vědu i pro průmysl.
Vyhlášení vítězů soutěže proběhne během samotného křestu superpočítače dne 23. března 2013. Atraktivní ceny v celkové hodnotě přesahující 150 000 Kč budou rozděleny mezi deset hlavních výherců.
„Název bude známý po celém světě, takže jeho autor získá mezinárodní věhlas. Je to jedinečná šance pro studenty technických oborů, příznivce a uživatele informačních technologií, odborníky, ale i všechny laiky, kteří prostě jen fandí superpočítači v Ostravě," řekl duchovní otec projektu superpočítačového centra a rektor VŠB - TUO Ivo Vondrák.
Pojmenovávání superpočítačů je ve světě oblíbeným zvykem. Dle ředitele Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martina Palkoviče mají názvy superpočítačů ve světě do osmi písmen a jsou lehce vyslovitelné v angličtině i v národním jazyce. Dosavadní super stroje se jmenují například Titan, Sequoia, K computer, SuperMUC, Helios či Kraken.
Návrhy na jméno ostravského superpočítače mohou zájemci zasílat nejpozději do 20. března 2013 prostřednictvím registračního formuláře na webu: https://www.it4i.cz . Úplné znění pravidel soutěže je na https://www.it4i.cz/files/130228_soutez-pravidla.pdf.
Supepočítač je vestaven do jednotlivých racků, ve kterých je zabudováno vše od výpočetních nodů až po datové úložiště. Racky jsou vybaveny vodou chlazenými dveřmi, což vede k mnohem efektivnější spotřebě energie oproti chlazení pomocí tradiční klimatizace. Zatím bezejmenný supepočítač, který poputuje do Ostravy, poskytne teoretický výkon na úrovni 82,54 TFLOPS a bude mít široké využití například ve zdravotnictví, v oblasti nanotechnologií, ve strojírenství či v dopravním průmyslu.
„Chceme, aby byl využíván pro smysluplné úlohy, ze kterých bude mít prospěch jak česká společnost, tak věda a výzkum na evropské úrovni,“ vysvětlil ředitel IT4Innovations Martin Palkovič. „Průmyslu superpočítač ušetří čas a pomůže vyřešit i takové problémy, které by bez něj byly řešitelné jen obtížně. Být rychlejší a nabízet kvalitnější výrobky a služby než konkurence, je v dnešní době klíčové pro úspěch každé firmy,“ pokračoval Martin Palkovič.
Aktuálně společnost Bull dodává superpočítače nové generace pro francouzskou agenturu pro předpověď počasí Meteo France, Drážďanskou Technickou univerzitu v Německu, nebo Národní výzkumné centrum matematiky a informatiky v Nizozemnsku – SURFsara.
Mezi její další úspěšné projekty patří např.: CEA (Komise pro atomovou energii, Francie) provozuje pět superpočítačů dodaných společností Bull (první z nich byl dodán již v roce 2005). GENCI (francouzská národní HPC organizace) si u společnosti Bull objednala superpočítač o výkonu 1,6 petaflop – systém byl pojmenován Curie a je součástí iniciativy PRACE (Partnerství pro pokročilé výpočty v Evropě). Superpočítač Helios s výkonem převyšujícím 1,5 petaflops byl instalován v Japonsku a je zaměřen na program jaderné fůze.