Počet kyberútoků v ČR meziročně vzrostl o 27 %

16. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Podle průzkumu Check Point Research v prvním čtvrtletí roku 2023 vzrostl celosvětově ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 průměrný týdenní počet kyberútoků o 7 %, přičemž každá organizace čelila v průměru 1 248 útokům týdně. V České republice byl meziroční nárůst dokonce o 27 %, takže jedna společnost v Česku čelila v průměru 1 723 útokům týdně.

„V České republice byl meziroční nárůst dokonce o 27 %, takže jedna společnost v Česku čelila v průměru 1 723 útokům týdně. Znovu se tak ukazuje, že riziko útoku je u nás podstatně vyšší než v okolních zemích. Například v Německu byl týdenní průměr útoků na jednu společnost v prvním čtvrtletí ‚jen‘ 894, v Polsku 1 129, ve Švýcarsku 914, v Itálii 1 256 a třeba ve Francii 677,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Celkově nejvíce zasaženým sektorem je vzdělávání a výzkum s průměrem 2 507 útoků týdně na jednu organizaci, což je meziroční nárůst 15 %. Vládní a vojenský sektor byl druhým nejčastěji napadaným sektorem s průměrem 1 725 útoků týdně na jednu společnost (meziroční nárůst o tři procenta) a na třetím místě je zdravotnictví s průměrem 1 684 útoků týdně, což je výrazný meziroční nárůst o 22 %. Nejvyšší nárůst útoků o 49 % zaznamenaly maloobchodní a velkoobchodní společnosti.

Ransomwarovému útoku čelí týdně každá 31. organizace

Během prvního čtvrtletí roku 2023 čelila týdně každá 31. organizace nějakému ransomwarovému útoku. Jde sice o meziroční nárůst jen o procento, ale roste sofistikovanost těchto útoků a také tlak na zaplacení výkupného, vidíme totiž nejrůznější techniky, jak oběť co nejvíce paralyzovat.

Nejčastějším cílem ransomwarových útoků byl vládní a vojenský sektor, kde je týdně napadena v průměru každá 20. společnost. Jde o mírný dvouprocentní pokles oproti předchozímu roku. Druhým nejvíce zasaženým sektorem jsou finance a bankovnictví, kde se s ransomwarovým útokem setkala týdně v průměru každá 25. organizace. To je alarmující nárůst o 32 % ve srovnání s předchozím rokem. Ve zdravotnictví je týdně vystavena útokům ransomwaru každá 27. společnost.

„Organizace, bez ohledu na velikost a odvětví, proto musí používat preventivní bezpečnostní technologie, které zastaví hrozby, ještě něž mohou způsobit nějaké škody. Detekce a blokování hrozeb nestačí, útokům je potřeba předcházet. Důležité je také neodkládat aktualizace a vždy instalovat nejnovější záplaty a opravy zranitelných míst. A nedílnou složkou ochrany je vzdělávání, kdy by každý uživatel měl mít základní povědomí o bezpečnosti, že nemá klikat na podezřelé odkazy a soubory, že nemá sdělovat osobní a citlivé informace, nestahovat software z neověřených zdrojů nebo nepřipojovat neznámé USB k počítači,“ uzavřel Peter Kovalčík.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více