Počasí ovlivňuje téměř polovinu datových center

10. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Extrémní výkyvy počasí zvyšují riziko výpadků všech IT systémů včetně datových center. Následky mohou být fatální. Ze studie, kterou provedla společnost Uptime Institute vychází, že až 60 % všech respondentů se domnívá, že přerušení dodávek v oblasti IT sektoru bude stále častější. Česká společnost Altron tuto tezi potvrzuje a dodává, že je důležité s tímto faktorem počítat již při výstavbě datových center.

Požáry, příliš vysoké teploty, mrazy, přívalové deště, ale i tornáda, to vše jsou stále častější extrémní výkyvy počasí, které se vyskytují nejen ve světě, ale i v Čechách, a mají vliv na chod datových center. Tímto tématem se podrobně zabývala studie Uptime Institutu, který poskytuje poradenství a hodnocení datových center. Podle tohoto výzkumu se 60 % respondentů domnívá, že výpadky v oblasti IT sektoru budou z výše uvedený důvodů častější. 

Přestože jsou datová centra navrhována tak, aby odolala mimořádným podmínkám, mohou se objevit nepředvídatelné problémy. „Při stavbě datových center se počítá s těmi největšími extrémy, i přesto, že se s nimi potýkáme jen zřídka. Za poslední dobu se ukazuje, že investice do kvalitních UPS systémů a motorgenerátorů je při výstavbě klíčová, protože právě to jsou ty prvky, které v případě krajních situací podrží celé datové centrum,“ uvedl Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron, která se specializuje na dodávání datových center a technologických infrastruktur pro kritické aplikace.

Datová centra musí odolat i tornádu

Podle již zmíněné studie se 45 % dotázaných odborníků na datová centra v minulosti muselo potýkat s extrémními povětrnostními podmínkami, které ohrožovaly nepřetržitý provoz datových center. „Námi vybudované datové centrum odolalo zásahu tornáda, a to jen díky kvalitním záložním zdrojům a rychlé statečné reakci našich zaměstnanců,“ uvádí Souček. „Pro všechny situace máme krizový plán, podle kterého se postupuje. Při jakémkoliv výpadku jsou datová centra napájena ze záložní energie po dobu minimálně 48 hodin, což je dostatečná doba pro její obnovu. Víme tak, že naši klienti o svá data nemohou přijít,“ dodal. Dalším způsobem, jak v danou chvíli chránit datová centra, je investice do kvalitní techniky pro regulaci teploty. „Spolu s výkyvy počasí je nutné dbát na správné chladící systémy, které dokážou rychle reagovat a přizpůsobit se dané situaci,“ popsal Souček.

Odolnost datových center zaručuje certifikace TIER

Datová centra získávají v závislosti na zajištěné bezpečnosti certifikaci TIER, která má čtyři stupně. „Získání této certifikace je poměrně náročným procesem. Dle klasifikace lze ale posuzovat bezpečnost uložení vašich dat,“ dodal Souček.

Manažeři musí počítat s vyššími náklady

Změna klimatu bude mít, podle 86 % respondentů studie, v příštích deseti letech za následek navýšení cen provozu a infrastruktury datových center. Ze studie rovněž vyplývá, že manažeři, kteří se podílí na pořizování datových center nejsou na zvyšování nákladů na pořízení připraveni. Celosvětově dle Uptime Institutu utrpělo každé desáté datové centrum výpadek nebo výrazné narušení služby z důvodu špatného počasí. „Tomu se dá zamezit,“ poznamenal Souček a dodal: „Při výstavě nového datového centra je totiž důležité přemýšlet komplexně a investovat například do protipovodňových bariér, chladících systémů apod. Samozřejmostí pak musí být posouzení možnosti zálohovat vybraná data v jiné lokalitě a návrh kvalitního disaster recovery plánu včetně případné záložní lokality pro rychlou přemístitelnost primárního datového centra.“

Důležitá je prevence

Podle Součka je důležitá i prevence: „Pravidelné kontroly datových center a testování rizik spojených s výkyvy v klimatu jsou pro správný chod rovněž klíčové.“ Hlavní faktory, které by měly být posuzovány jsou odolnost napájení elektrickou energií proti výpadkům, řádný a přitom efektivní odvod tepla, tedy chlazení, odolnost vůči přírodním živlům a  způsob, jakým dokáže datové centrum fungovat bez dlouhodobého připojení na veřejnou elektrickou síť.

Štítky: 

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

GenAI Pod od Pure Storage urychlí inovace v oblasti umělé inteligence

13. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pure Storage)
Společnost Pure Storage rozšířila své portfolio pro oblast umělé inteligence o řešení Pure Storage GenAI Pod. Jde o komplexní řešení postavené na platformě Pure Storage, jež mohou organizace využít k urychlení inovací založených na umělé inteligenci a ke snížení času, nákladů a specializovaných technických dovedností potřebných k nasazení projektů generativní umělé inteligence (GenAI). Čtěte více

Schneider Electric představil svůj nejkompaktnější systém ochrany napájení pro AI a datová centra

9. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Společnost Schneider Electric představila nový vysoce účinný a kompaktní záložní napájecí zdroj Galaxy VXL s výkonem 500-1 250 kW. Tato UPS nové generace přináší nejmodernější řešení ochrany napájení pro kritickou infrastrukturu datových center využívajících umělou inteligenci a moderních digitálně řízených průmyslových podniků. Čtěte více

Energetické dilema datových center v éře umělé inteligence

4. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Fundamentální otázka, před kterou stojí provozovatelé datových center a celý technologický ekosystém, zní: Jak v současném světě, stále závislém na fosilních palivech, vybalancovat prudce rostoucí požadavky umělé inteligence a digitální expanze s ambiciózními cíli udržitelnosti, které stanovily vlády a regulační orgány v boji proti klimatické změně? Čtěte více