Platforma Oracle Blockchain Service urychluje transakce a zvyšuje jejich bezpečnost

31. 7. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Oracle)
Společnost Oracle zpřístupnila platformu Blockchain Cloud Service umožňující vytvářet řešení založená na technologii blockchain, a tímto způsobem zvýšit bezpečnost i spolehlivost svých transakčních systémů. Platformu mohou s výhodou nasadit i firmy podnikající v globálním měřítku.

Služba Oracle Blockchain Cloud Service poskytuje zákazníkům vývojovou platformu umožňující vytvářet jejich vlastní řešení a snadno je integrovat s dalším již používaným softwarem (ať už jde o nabídku SaaS od společnosti Oracle nebo třetích stran). Bezproblémová je rovněž integrace s jinými sítěmi blockchain nebo s platformovými službami Oracle PaaS. Oracle Blockchain Cloud Service umožňuje uživatelům sítě blockchain dále poskytovat, zpřístupnit je dalším organizacím a provádět tzv. „chytré kontrakty“ (smart contracts, tj. protokoly, pomocí nichž se realizuje samotná transakce – „smlouva“), jimiž se aktualizuje distribuovaná účetní kniha (ledger). Nabídka platformy pro blockchain je založena na desetiletích zkušenosti napříč jednotlivými průmyslovými obory; společnost Oracle má navíc rozsáhlý ekosystém partnerů, který umožňuje spolehlivě realizovat transakce s dodavateli, bankami i dalšími subjekty.

„Blockchain může být mezi současnými technologiemi jednou z těch, které povedou k nejzásadnější transformaci v oblasti zpracovávání transakcí,“ poznamenal Amit Zavery, výkonný viceprezident divize Oracle Cloud Platform ve společnosti Oracle. „Právě uváděná platforma Oracle Blockchain Cloud Service je výsledkem několikaletého výzkumu a vývoje, spolupráce s partnery i zákazníky. Díky této platformě mohou zákazníci dále rozšiřovat své podnikání a lépe komunikovat s partnery prostřednictvím distribuovaných sítí – snadněji, transparentněji a bezpečněji než dosud.“

Platforma Oracle Blockchain Cloud Service je založena na frameworku Hyperledger Fabric od organizace Linux Foundation. Je předem sestavena do jednoho funkčního celku s dalšími součástmi vytvářejícími potřebnou infrastrukturu, jako je řízení životního cyklu kontejnerů, službami událostí, řízením identit, propojením (proxy) s rozhraním REST a řadou nástrojů pro monitoring a provoz. To vše je integrováno do řídicí konzole, ve které lze nastavovat parametry prostředí a provádět samotný vývoj aplikací. Oracle Blockchain Cloud Service představuje řízenou platformní službu Oracle, která garantuje 99,95% dostupnost (SLA), spolehlivě dostupné jsou i vestavěné možnosti konfigurace, k dispozici je autonomně pracující agent pro obnovu a nepřetržitě funguje zálohování účetních knih, což umožňuje provádět obnovu i v prostředí více datových center, napříč dostupnými doménami.

Cloudová platforma Oracle nabízí integraci s dalšími aplikacemi, ať už v cloudu nebo v prostředí on-premise; tato integrace má často podobu plug-and-play. Jednoduché je rovněž propojení s nástroji pro správu rozhraní (API) i s dalšími vývojovými nástroji a prostředími. Navíc Oracle uvádí nové cloudové aplikace (přímo v podobě softwaru – jako SaaS), které nasazují technologii blockchain v rámci běžných scénářů použití, ať už jde o sledování transakcí, identifikaci původu nebo záruky. Jednoduchá integrace umožňuje využívat různé systémy účetních záznamů a zrychluje uvádění nových služeb na trh; to vše zvyšuje přínosy technologie blockchain v řadě různých scénářů jejího využití.

„Blockchain je dnes přijímán velmi rychle a od pilotních projektů se přechází na jeho nasazení v produkčním prostředí. Stále více subjektů si uvědomuje výhody distribuovaných účetních knih a chytrých kontraktů,“ uvedl Robert Parker, viceprezident divize pro výrobu a maloobchod ve společnosti IDC. „Spolu s tím je potřeba platforma podnikové třídy, která jde nad rámec obvyklých open source projektů, dokáže zajistit zabezpečení dat a jejich integritu, nabídne dostatečnou škálovatelnost, možnosti správy a interoperabilitu.“

Službu Oracle Blockchain Cloud Service již nasadily např. následující firmy: Arab Jordan Investment Bank, CargoSmart, Certified Origins, Indian Oil, Intelipost, MTO, Neurosoft, Nigeria Customs, Sofbang, Solar Site Design a TradeFin. Blockchain má smysl prakticky pro všechny obory podnikání, ať už jde např. o dopravu, dodavatelské řetězce, logistiku, energetiku, maloobchod, elektronický obchod, finanční služby či veřejný sektor.

Štítky: 
Blockchain, Oracle

Podobné články

Zaměstnavatelé věří, že umělá inteligence a virtuální realita budou vytvářet nová pracovní místa

19. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Experis )
Podle průzkumu společnosti Experis většina dotazovaných společností buď přijímá nebo plánuje začlenit nové technologie jako umělou inteligenci nebo virtuální realitu do svých náborových procesů. Většina zaměstnavatelů po celém světě je optimistická v tom, že nové technologie, včetně AI, strojového učení, VR/AR nebo blockchainu nepovede k propouštění, ale naopak vytvoří více pracovních míst. Čtěte více
John Shier, bezpečnostní expert společnosti Sophos

Před nasazením blockchainu je třeba zodpovědět důležité otázky

17. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
V Evropě poznamenané válkou na Ukrajině zůstává stejně jako v roce 2022 hlavní hrozbou ransomware, který je sám o sobě živen přívalem phishingu a trojan-downloaderů, tedy typem trojského koně, který se nainstaluje do systému a čeká, až bude k dispozici internetové připojení, aby se připojil ke vzdálenému serveru nebo webové stránce a stáhl do infikovaného počítače další programy, obvykle malware. Čtěte více

Klíčové trendy v podnikových technologiích podle Zebra Technologies

9. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra Technologies)
Společnost Zebra Technologies představila nejnovější technologické trendy, které v roce 2020 řídí rozhodnutí CIO a managementu technologických firem, a umožní jim se stát se „chytřejšími“ pro vstup do nové dekády. Patří mezi ně blockchain, inteligentní automatizace a pokročilé sledovací technologie. Čtěte více

Obchodování na blockchainu vyvolává obavy z nedostatečné bezpečnosti

5. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: EY)
Obavy z bezpečnosti a ochrany osobních údajů vnímají respondenti u privátní i veřejné blockchainové sítě. I přesto jsou tři čtvrtiny respondentů připraveny v budoucnu využít příležitostí, které veřejná síť blockchain nabízí. Společnost EY vydala již třetí generaci vlastní implementace mechanizmu důkazu na blockchainu Etherea a zpřístupnila ji k volnému užití. Čtěte více