Pět pozitiv hraní počítačových her
Sestavili jsme seznam Top pěti zdravotních pozitiv plynoucích z hraní počítačových her.
1. Level-up pro kognitivní funkce
Paměť, délka pozornosti i logické uvažování jsou stimulovány hraním některých druhů her. Jen pár hodin jejich hraní týdně a naše paměť, pozornost i logika dostanou level-up.
A nezáleží na věku.
Například strategie v reálném čase (RTS) může tyto schopnosti zvýšit, protože hráč musí analyzovat situaci v boji se soupeři, předem naplánovat útok nebo obranu či jakoukoliv výhodu, pamatovat si protihráčovy akce a bránit se jim, a to vše v omezeném čase. Výsledné zlepšení pozornosti a řešení problémů se určitě projeví ve škole, kanceláři nebo každodenním životě.
2. Plus pět bodů ke zpracování vizuální informace
Hraní po hráčích často vyžaduje rychlé přenášení pozornosti z jednoho děje na druhý v jiné části obrazovky s nutností být si všeho vědom. To znamená, že se náš mozek učí rozdělovat pozornost rychleji a efektivněji. Což má velice pozitivní vliv na schopnost zpracovat vizuální informace a vylepšit koordinaci ruka – oko.
Hry ve stylu FPS často vyžadují, aby se hráči rychle orientovali v různých částech obrazovky. Během toho by měli mít dobré povědomí o situaci. Tím, že hráči nemají příliš času na rozhodování, zlepšují se v prognózách a reakcích. Jisté studie dokonce naznačují, že někteří hráči jsou stejně bystří jako skuteční stíhací piloti.
3. Turbo rozhodování – aktivováno!
Denně děláme tisíce rozhodnutí. Hraní počítačových her může zlepšit kapacitu i rychlost rozhodování bez ztráty přesnosti. Když se hráči potýkají s nepřítelem nebo plánují útok, dělají klíčová rozhodnutí pro dosažení svého cíle – vítězství!
Například v RPG hrách mají rozhodnutí přímý dopad na postavu. Její postup, schopnosti, jak k ní budou přistupovat ostatní charaktery ve hře. To nás učí zvažovat rozhodnutí vědomě a trénuje mozek, aby si nějakou akci předem dobře promyslel. Díky tomuto neustálému tréninku zvládání důležitých situací přispívají počítačové hry i k zvýšení sebevědomí.
4. Šťastný hráč je zdravý hráč
Hraní her může být dobrým rozptýlením v průběhu nemoci a mít pozitivní vliv na rekonvalescenci. Mnoho studií dokazuje, že u hraní her jsou v mozku aktivovány oblasti přímo spojené s optimizmem. To je důležité pro zvládnutí těžké situace i nemoci nebo pro pooperační zotavování.
5. Tým vás podrží
Ať už jde o online hru s více hráči, nebo jen offline hru s přáteli, většinou jde o spolupráci
s ostatními v týmu. Oblíbené soutěžní hry jako FPS a online bojové hry s několika hráči ve stylu MOBA jsou pro týmy o pěti hráčích, kde každý má nějaké dovednosti a silné i slabé stránky. Jejich kombinací pak vzniká silný a neporazitelný tým. Podobně je tomu i v reálném životě jak ve firmách, tak ve škole.
Společnost AOC jako výrobce monitorů zdůrazňuje a podporuje zodpovědné hraní. Aby bylo hraní co nejpohodlnější, existuje řada moderních monitorových technologií, které přispívají k lepším herním výsledkům a mají výrazný vliv na hráče. Monitor s dobrými ergonomickými vlastnostmi pomůže hráčům s držením těla a kondicí páteře. Technologie Anti Blue Light/Low Blue Ligh od AOC sníží modré záření, jež může způsobit únavu zraku, bolesti hlavy a poruchy spánku. Technologie Flicker Free zase redukuje blikání, které může vést k závratím a nevolnostem. Technologie i-Care pak používá senzory pro detekci intenzity světla v místnosti a přizpůsobuje jas tak, aby z toho nebolely oči. Typickým monitorem splňujícím výše uvedené nároky a disponujícím těmito parametry je herní novinka AOC Agon AG251FG.
Tak hodně zdaru!