OnlyOffice ve verzi 7.0 přináší řadu praktických novinek

20. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: OnlyOffice )
Vývojáři open source kancelářského balíčku OnlyOffice vydali novou verzi 7.0. Uživatelé nyní mohou například vytvářet a spolupracovat na online formulářích s přizpůsobitelnými poli k vyplnění, přidávat hesla pro ochranu listů i celých sešitů, třídit jednotlivé komentáře nebo využívat nové možnosti zobrazení.

Vylepšená verze OnlyOffice 7.0 přichází s možností vytvářet vyplnitelné formuláře online, což je zcela nová funkce, která má uživatelům pomoci automatizovat rutinní práci s dokumenty. Umožňuje nejen vytvářet zcela nové online editovatelné soubory, ale také použít již existující dokumenty ve formátu DOCX, nebo snadno naimportovat připravené šablony z oficiálních webových stránek a upravovat je nebo na nich spolupracovat s kolegy v reálném čase.

Formuláře OnlyOffice nabízejí sadu polí, jako jsou text, kombinovaná pole, rozevírací seznamy, zaškrtávací políčka, tlačítka a obrázky, které jsou podobné standardním ovládacím prvkům obsahu, ale s pokročilými vlastnostmi. Uživatelé tak mohou snadno upravovat barvy rámečků/pozadí, přesouvat a otáčet pole, přidávat tipy nebo zástupné znaky, ale i jednotlivá pole seskupovat. S vyplnitelnými formuláři lze pracovat online i je vytvářet lokálně. Pro jejich vyplňování na cestách lze využít bezplatné aplikace OnlyOffice pro zařízení se systémy Android a iOS.

„Hlavním myšlenkou formulářů OnlyOffice je výrazně zkrátit čas, který uživatelé stráví vytvářením standardních dokumentů a optimalizovat proces jejich elektronické správy. Formuláře OnlyOffice navržené s důrazem na online interakci poskytují všechny potřebné nástroje pro vytváření a spolupráci na vyplnitelných formulářích online i na mobilních zařízeních. V budoucnu plánujeme umožnit i podepisování dokumentů, přidat další bezpečnostní funkce a oprávnění založená na rolích. Mezi další ambiciózní plány patří implementace technologie blockchain a umělé inteligence pro zlepšení uživatelské zkušenosti,“ vysvětlil Lev Bannov, generální ředitel OnlyOffice.

Nové praktické funkce: ochrana heslem a intuitivní archivace verzí

Novinky neminuly ani tabulkový editor OnlyOffice. Nové specializované nástroje umožňují procházet předchozí koncepty dokumentů a podle potřeby je obnovovat. Každý koncept se uloží jako samostatná verze vždy, když poslední uživatel uzavře tabulku. Pro maximální ochranu práce s dokumenty získala nová verze OnlyOffice možnost zabezpečit heslem samostatné listy i celé sešity tabulkového editoru.

Vývojáři OnlyOffice mysleli i na uživatele, kteří v dokumentech rádi používají komentáře. Pro ně přidali novou možnost rychle a efektivně třídit komentáře podle data a autora, ať už jde o textový dokument, tabulku nebo prezentaci. A při upgradu se myslelo také na intuitivní využití hypertextových odkazů ve všech dokumentech. Uživatelé jimi mohou automaticky nahradit veškeré lokální odkazy, ale také vybrat data pro možnost hromadné korespondence z místních souborů a adres URL.

Lepší vizualizace: snadné přidávání přechodů a podpora animací v prezentacích, ale i tmavý mód

Nově nabízí dokumenty OnlyOffice také takzvaný tmavý režim, díky kterému lze dokumenty pročítat při nižším jasu obrazovky a který pomáhá šetřit oči. Měřítko nové verze editorů dovoluje přiblížení až na 500 %.

Kdo často pracuje na tvorbě prezentací, jistě ocení snadnější přidávání a úpravy přechodů mezi snímky. Při přehrávání slidů s animacemi navíc začne editor OnlyOffice vše automaticky přehrávat. Přidávání animací do prezentací bude k dispozici v příští verzi. Odkazy na lokální umístění lze nyní nahradit hypertextovými odkazy a prezentace lze nově ukládat i do formátů PNG nebo JPG.

Open source bez limitů

Nová verze OnlyOffice rozšířila i možnosti integrace s dalšími platformami. Pro vývojáře se otevírají i nové možnosti díky zdrojovému kódu funkcí pro profesionální úpravy, jako je například porovnávání dokumentů, ovládací prvky obsahu a zobrazení listů pro tabulky.

Podobné články

Počet zranitelností v roce 2024 skokově vzrostl

18. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy včetně Linuxu. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více

Generativní umělá inteligence zvyšuje produktivitu softwarového inženýrství o 70 %

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Studie společnosti Ness Digital Engineering odhalila, že implementace generativní AI nejenom, že zvyšuje produktivitu, ale také umožňuje vytvořit důkladně asistovaný kontext pro práci, což firmám umožňuje hladce globalizovat svou práci. To může vést nejenom k lepším obchodním výsledkům, ale také k úplné transformaci struktury celých organizací. Čtěte více