Objem bezhotovostních plateb v roce 2013 vzrostl o 10 %

8. 12. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini)
Celosvětový objem bezhotovostních plateb v roce 2013 podle odhadů vzrostl o 9,4 % na 366 miliard transakcí. Důvodem byl výrazný růst na rozvíjejících se trzích a použití kreditních (růst o 9,9 %) a debetních (růst o 13,4 %) karet.
Foto: Freeimages.com

Více než 50 % globálního růstu bezhotovostních plateb pochází z rozvojových zemí, přestože tvoří pouze čtvrtinu velikosti trhu (25,5 %; 93 miliard transakcí). Čína pro bezhotovostní transakce zůstává relativně zaostalým trhem, ale její populace a tempo růstu naznačují, že za určitých podmínek by mohla už v příštích pěti letech předstihnout USA a eurozónu. V současné době jeden z pěti lidí na celém světě, kteří používají mobilní bankovnictví, žije v Číně.

Čínu těsně následoval region CEMEA (střední Evropa, Střední východ a Afrika) s tempem růstu 23,8 %, rozvíjející se Asie s 22,8 % a Latinská Amerika s 11%.

I přes vysoký růst v rozvíjejících se trzích, jsou USA a eurozóna stále lídry v počtu bezhotovostních transakcí na jednoho obyvatele. Finsko je i nadále jasnou jedničkou se 448 transakcemi na osobu ročně, což je nárůst o 10,6 % během roku 2012. USA má druhý nejvyšší počet bezhotovostních transakcí na obyvatele, a to 376, šlo ovšem o růst pouze o 2,6 %v roce 2012.

Elektronické a mobilní platby se sbližují a mění trh plateb

Aktivnější využívání tabletů a smartphonů přispívá ke slučování elektronických a mobilních plateb. Mobilní platby dle předpokladů porostou v roce 2015 na 60,8 %, zatímco růst elektronických plateb pravděpodobně zpomalí na 15,9 %, jelikož stále více lidí používá mobilní zařízení pro své platby.

Průmysl se snaží uspokojit poptávku spotřebitelů

Růst platebního průmyslu v kombinaci s rychlým tempem přijímání nových regulatorních nařízení vyžaduje od poskytovatelů platebních služeb flexibilitu a nutnost přizpůsobit se. Více než 50 % nových klíčových regulačních a průmyslových iniciativ se zaměřuje na inovace a řada z nich hraje významnou roli při snižování rizika, zvyšování transparentnosti, zlepšování hospodářské soutěže a usnadňování standardizace.

Štítky: 

Podobné články

Pětina Čechů se stala v posledních třech letech obětí kyberútoku

11. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: UniCredit Bank)
Pětina Čechů v posledních třech letech zaznamenala pokus o kyberútok na svou osobu, ukázal nejnovější průzkum UniCredit Bank. Škoda, kterou kyberútočníci napáchají, se neustále zvyšuje spolu s tím, že kyberútoky jsou čím dál častější. Loni celková škoda na klientech všech bank přesáhla miliardu korun a přesáhne ji i letos, uvádí Česká bankovní asociace. Čtěte více

Fintech Skip Pay spojil síly s platební bránou GoPay

1. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Skip Pay)
Platební brána GoPay nově nabízí placení prostřednictvím odložených plateb Skip Pay. Zákazníci je nyní najdou na více než 33 000 českých e-shopech, tedy většině e-shopů v Česku. Odložená platba jim umožní rozdělit si nákup do tří bezúročných splátek nebo si celou platbu zdarma odložit až o 30 dní. Čtěte více

Netradiční platební metody táhnou

2. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Datart)
Proměňující se nákupní chování Čechů se promítá i do obliby různých platebních metod. Podle statistik maloobchodního prodejce elektroniky DATART výrazně roste popularita možnosti odložení nebo rozložení platby. Před začátkem prázdnin – v květnu a červnu – dosahovaly meziměsíční nárůsty nákupů využívajících jednu z těchto plateb téměř 90 %, v červenci pak vzrostl jejich počet meziročně o 150 %. Čtěte více

Nová podoba odložených plateb: Skip Pay zavádí balíčky služeb, zvyšuje limity i úroveň zabezpečení

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Skip Pay)
Nízká loajalita zákazníků, aktuální odliv zhruba šesti procent obratů od českých zákazníků do zahraničí, ale také rostoucí tlak na bezpečnost a nechuť platit předem za zboží v zabalené krabici. Česká e-commerce se probírá do „nové reality“, v níž by mohla výrazně větší roli hrát i tzv. odložená platba. Čtěte více