Nvidia Tesla v nejúspornějším superpočítači
Nvidia oznámila, že grafické akcelerátory Tesla pohánějí dva nejúspornější superpočítače současnosti. Uvedl to žebříček Green500.
Vítězný systém se jmenuje ‘Eurora’ a nachází se v největším italském supercomputing centru CINECA, ve městě Casalecchio di Reno. Eurora je vybavena grafickými akcelerátory založenými na architektuře Kepler, které jsou aktuálně nejvýkonnějšími a přitom energeticky nejúspornějšími, čímž je schopna dávat výkon 3,210 MFlops na watt. V porovnání s nejlepším systémem, založeným pouze na CPU od Intelu (systém Météo France), to představuje 2,6 krát lepší poměr výkonu vůči spotřebované energii. Stejně tak v tomto ohledu jasně překonává nejúspornější systém ‘Beacon’ postavený na akcelerátorech Intel Xeon Phi, který se nachází v Národním Institutu Vědeckých Výpočtů na Univerzitě Tennessee.
V pořadí druhým systémem na červnovém seznamu Green500 je superpočítač ‘Aurora Tigon’ společnosti Selex ES v italském Chieti.
Oba tyto top systémy jsou poháněny servery ‘Aurora’ od společnosti Eurotech, které jsou založené na grafických akcelerátorech Tesla K20.
Obecně se dá říci, že systémy z první stovky žebříčku Green500, založené na akcelerátorech Nvidia s architekturou Kepler jsou v průměru o 50 procent energeticky úspornější než nejnovější systémy s Xeon Phi od Intelu.
Mezinárodní soutěž ISC 2013 Student Cluster Challenge, která se konala na konci června v německém Lipsku, a kde systémy založené na akcelerátorech Nvidia obsadily první čtyři místa za energeticky efektivní supercomputing, znovu ukázala, proč jsou GPU mezi vývojáři, systémovými designéry nebo vědci stále preferovaným řešením.
„Hrubý výkon již není jediným měřítkem hodnoty a vlivu superpočítačů,” řekl Sanzio Bassini, ředitel oddělení HPC v institutu Cineca. „Všechny budoucí systémy budou muset nabízet vyšší výkon a zároveň snižovat spotřebu. Poslední žebříček s GPU akcelerátory na prvních dvou místech jasně ukazuje jejich schopnost poskytnout nesrovnatelnou úroveň energetické efektivity výkonu superpočítačů příští generace.”
Grafické akcelerátory s paralelně operujícími tisíci malých úsporných jader jsou značně energeticky efektivnější, než standartní CPU. Tato GPU jádra jsou optimalizována pro výpočetně náročné části aplikací, zatímco obecná CPU jádra, pracující sériově a jsou naopak v takovýchto programech velice neefektivní.