Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách
Trik GaN nabíječek v principu spočívá v záměně dnes běžně používaných polovodičů z křemíku za polovodiče z nitridu gallitého (tedy ono GaN). Jde o sloučeninu, která vzniká při zahřívání amoniaku s galliem, a v běžném stavu má podobu tmavě-šedého prášku. Již od 90. let 20. století se tento polovodičový materiál využívá např. při výrobě LED diod, potažmo i v LED obrazovkách nebo třeba Blu-Ray přehrávačích. S tím, jak se postupně vylepšuje jeho zpracování a produkce, se předpokládá, že postupně bude nahrazovat další a další prvky a sloučeniny i v dalších oblastech.
GaN nabíječky přinášejí hned několik výhod. Protože ke svému fungování nevyžadují použití tolika vnitřních součástí, jsou menší a lehčí, což je ideální zejména při cestování.
Dále je tento materiál schopen přenášet ve srovnání s křemíkem podstatně vyšší napětí, a to současně s podstatně lepší efektivitou. To má hned několik příjemných vedlejších efektů – kromě celkově nižší spotřeby energie se zařízení během své činnosti zároveň ani tolik nezahřívá. A v závislosti na napětí a kapacitě baterie koncového zařízení je samozřejmě proces nabíjení výrazně kratší.
Díky vyšší frekvenci spínání by mělo být navíc rychlejší také bezdrátové nabíjení. Navíc by mělo být funkční i na větší vzdálenosti (mezera mezi nabíječkou a koncovým zařízením může být větší), stále však bude i přesto vyžadováno výrazné přiblížení.
GaN nabíječky jsou v současnosti relativně drahé, protože aby bylo možné přenášet vyšší napětí, je zároveň nutné použít i další součástky s vyšší kvalitou. Jinak by bylo nasazení nitridu gallitého vlastně zbytečné. Na druhou stranu je díky vyšší efektivitě možné ušetřit na účtech za elektřinu, ačkoli tato položka bude u drobnější elektroniky, jako jsou telefony nebo notebooky, pravděpodobně spíše zanedbatelná.
V ČR zatím situace tak dobrá není, ale v zahraničí jsou již k dostání GaN nabíječky hned několika výrobců. Samozřejmě se liší svými parametry, ať již výstupním výkonem, počtem a typem portů, provedením apod. I u nás však můžeme narazit např. na produkty společnosti HyperJuice, která v tomto segmentu nabízí 100W GaN adaptér. Dalšími výrobci jsou např. Anker, Baseus či RAVPower.