Netgear: Chytrá domácnost potřebuje kvalitní zabezpečení
Ještě před pár lety umožňovaly bezpečnostní kamery pouhé monitorování vytyčeného prostoru prostřednictvím počítačových obrazovek umístěných v jejich blízkosti, přičemž pořízené videonahrávky byly následně ukládány na datové úložiště připojené ve stejné síti. Stačilo pouhých několik let a taková technická výbava už nemá u zákazníka šanci na úspěch. Současný technologický pokrok pohled na bezpečnostní kamery do značné míry změnil a jejich možnosti podstatně rozšířil.
Současný uživatel si může vybírat z bezpečnostních kamer napájených síťovým či ethernetovým kabelem nebo dobíjecími bateriemi, standardem je obraz ve vysokém rozlišení, obvykle nechybí ani režim nočního vidění. Hitem posledních dnů se stává obousměrný audio systém, kdy může uživatel kamer slyšet, co se děje v jejich okolí a prostřednictvím kamery do něj i promlouvat. Moderní uživatel už také není vázán pouze na obrazovku připojeného počítače – monitorovaný prostor může pohodlně prohlížet prostřednictvím svého mobilního zařízení takřka odkudkoli – z práce, vlaku, restaurace, dovolené, zkrátka odkudkoli, kam dosáhne mobilní internet.
Multimediální oči pro chytré domovy
Výše zmíněné funkce staví současné bezpečnostní kamery do role nezbytných součástí chytrých domácností. Typickým příkladem je model Arlo, který se v září loňského roku stal součástí platformy SmartThing společnosti Samsung.
Základem je mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím lze kamery nastavovat a vzdáleně spravovat. Vedle volby citlivosti a dosahu senzoru si uživatelé mohou například zvolit časový harmonogram, na jehož základě se budou kamery automaticky aktivovat a deaktivovat, či území, v němž by se neměl nikdo v danou dobu pohybovat (funkce geofencing). Mobilní aplikace navíc umožňuje svým uživatelům vedle správy také sledovat živě streamované či již natočené videozáznamy, díky čemuž získávají detailní přehled o tom, co se v monitorovaném prostoru děje.
Důležitým prvkem bezpečnostních kamer jsou také pohybové senzory, které při detekci nežádoucího pohybu zašlou uživatelům okamžité notifikace ve formě e-mailu nebo zpráv. Zařízení disponující obousměrným audio systémem jsou navíc vybavena zvukovým senzorem.
Zapojením bezpečnostních kamer do chytré domácnosti získávají tato zařízení mimo jiné i schopnost komunikovat s jiným elektronickým vybavením domácnosti. Jako příklad si můžeme uvést aktivaci kamer v případě vypnutí termostatu či odchodu z domu nebo spuštění zvukové sirény a rozsvícení světel ve vybraných místnostech v případě detekce pohybu.
Dohledová kamera by dnes měla být standardní součástí chytrých domácností. Vybírejte ji pečlivě především s ohledem na její funkce a vaše potřeby hloubky zapojení do sítě dalších chytrých spotřebičů.