Nelicencovaný software zvyšuje riziko softwarové nákazy
Analýza organizace BSA potvrdila souvislost mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého softwaru, takzvaného malwaru, v počítačích. Analýzu pro BSA realizovala globální výzkumná společnost IDC.
„Studie prokázala, že čím více se v dané zemi užívá nelegální software, tím je i vyšší výskyt škodlivého malwaru. S poklesem užívání nelicencovaného softwaru se prokazatelně snižuje riziko kybernetických útoků,“ shrnul závěry studie softwarového pirátství Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA.
Hrozbu malwaru potvrdila i aktuální studie míry pirátství: „Za hlavní rizikový faktor plynoucí z užívání nelegálního softwaru respondenti uvádějí hrozbu infikování škodlivým malwarem. V důsledku se obávají napadení počítačů hackery (64 %) nebo ztráty dat (59 %),“ shrnul Jan Hlaváč.
V Česku se užívá nelegálně 34 % počítačových programů. Znamená to, že téměř každý třetí software byl instalován bez řádné licence. Komerční hodnota nelicencovaného softwaru činí v Česku 3,6 miliardy korun.
„Malwarová infekce může způsobit značnou škodu. Organizace proto intenzivně řeší, jak se nejlépe chránit,“ řekla Jodie Kelleyová, viceprezidentka BSA, a dodala: „Analýza ukázala, že souvislost mezi užíváním nelegálního softwaru a výskytem škodlivého malwaru je reálná. Prvním a klíčovým krokem ke snížení kybernetických bezpečnostních rizik je získání přehledu o užívaném softwaru a jeho lepší správa.“
Statistická analýza srovnává míru užívání nelegálního softwaru v 81 zemích světa s výskytem škodlivého softwaru v počítačích, který dlouhodobě sleduje společnost Microsoft, která je členem sdružení BSA. „Existuje jasná a konzistentní souvislost (r = 0,79) mezi užíváním nelicencovaného softwaru a výskytem škodlivého malwaru. Úroveň pirátství v dané zemi významně předpovídá míru výskytu škodlivého malwaru,“ dodal Jan Hlaváč.