Nejkratší cesta k SDS vede přes VMware a Lenovo
Softwarově definované úložiště představuje další stupeň virtualizace datacentra, kdy se nevirtualizují pouze servery, ale i diskové pole. SDS spojuje procesorový i diskový výkon do jednoho boxu, což přináší spoustu výhod. Mezi ně patří především nižší náklady na hardware, provoz a správu nebo například skvělé zabezpečení na úrovni celých node, které se navíc umí i šifrovat. Ale především je to velmi jednoduchá správa celého řešení.
Průkopník VMware
Lídrem a průkopníkem trhu SDS je společnost VMware se svým produktem VMware vSAN. Díky VMware vSAN není třeba vlastnit oddělenou hardwarovou infrastrukturu v podobě serverů a storage. Stačí jen vzít server, naplnit jej hromadou disků a přidat právě VMware vSAN, který využije disky na vytvoření virtuální storage v rámci serveru. Tím opadá složitá administrace storage, nutnost propojování těchto prvků a další práce, které vyžaduje standardní architektura. Další výhodou je jednoduchá správa celého řešení pomocí jedné konzole, a to ze známého prostředí VMware vSphere v nativní integraci s hypervisorem VMware ESXi. Zajímavou možnost představuje integrace prostředí Lenovo xClarity, tedy správy fyzického serveru přímo do prostředí VMware vCentra.
Lenovo servery jsou připraveny na VMware vSAN
K tomu, aby celé řešení fungovalo, potřebujete nejen VMware vSAN, ale také hardware, na kterém poběží. Optimální volbou je Lenovo, které má v nabídce kromě klasických serverů všech typů také konfigurace určené certifikované právě pro VMware vSAN, a to jak ve formě certifikovaných node Lenovo ThinkSystem VX, tak i ve formě kompletních appliance. Jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl? Obě varianty jsou 100% certifikované pro běh VMware vSAN, a to včetně všech komponent. Obě varianty využívají pouze otestované verze firmware, takže nehrozí problémy s kompatibilitou. Hlavním rozdílem je, zda server již obsahuje VMware vSAN licenci nebo ne. V případě certifikovaného node se jedná pouze o hardware, zatímco v případě appliance obsahuje dodávka nejen hardware, ale i kompletní software v rámci programu OEM. Díky tomu je celé řešení finančně velmi zajímavé. Což ještě podtrhuje novinka v podobě „zero-touch deploymentu“, díky němuž je přidání nového boxu do řešení otázkou několika kliků a pár minut času.
Široký výběr konfigurací
V oblasti hardware, který se v rámci obou variant nabízí, jsou možnosti velmi široké. Ve výběru jsou samozřejmě boxy ve velikosti 1 a 2U, případně i mission critical servery o velikosti 4U s až čtyřmi sockety, které jsou primárně určeny pro běh v prostředí SAP HANA! U procesorů není třeba se vázat jen na řadu Xeon od společnosti Intel, ale nově Lenovo nabízí vSAN nody i s procesory společnosti AMD, kde lze využít nejen jejich výkon z pohledu frekvence, ale i z pohledu možností jader a díky tomu ušetřit na licencích VMware vSAN. V případě appliance nebo certifikovaných node včetně Lenovo OEM VMware řešení přibývá další výhoda, kterou je Lenovo jako „single point of contact“ pro případ nestandardní události. Odpadá pendlování mezi výrobcem hardwaru a výrobcem softwaru, kteří vinu za problém přehazují jeden na druhého.
Tým Tech Data je připraven sestavit i řadu dalších konfigurací, například zajímavé malé řešení na jedno-socketových strojích Lenovo ThinkSystem SR250 v2, které je vhodné i pro ty nejmenší zákazníky. Umíme taktéž zpřístupnit nebo dokonce i zapůjčit DEMO servery / prostředí k otestování funkcionalit a celého řešení.
Pro jakékoli další informace k Lenovo serverům a technologiím VMware kontaktujte tým specialistů Tech Data na lenovo.cz@techdata.com.
Autorem článku je David Tuček, Lenovo Business Development Manager, Tech Data – A TD SYNNEX Company.