Nebezpečí ve světě internetu věcí
Zásadním problém bylo, že pořízené záznamy se neukládaly do telefonu uživatele, ale do nezabezpečené databáze v cloudovém úložišti. Zranitelnosti této databáze pak jednoduše zneužili hackeři, kteří ukradli více než 800 000 e-mailových adres, hesel i hlasových nahrávek více než půl milionu uživatelů těchto plyšáků.
Řekněte sami, není to průšvih?
Výše uvedené je dokonalým příkladem toho, co se může v případě nepochopení světa internetu věcí stát. V tomto případě byly na vině chyby v pojetí a implementaci serverových prvků, ke kterým se koncová zařízení připojovala. Naprosto jednoznačně měla společnost zajistit vyšší bezpečnost celého řešení. A to buď vědomě neudělala, nebo prostě možným důsledkům vůbec nerozuměla. Velkým zklamáním je, že databáze nebyla chráněná ani heslem, což by danou firmou nic nestálo. Bohužel dokud nezačnou výrobci IoT zařízení brát bezpečnost a soukromí svých uživatelů opravdu vážně, budeme se s takovými bezpečnostními incidenty setkávat stále častěji.
Uživatelé, ale i prodejci IoT zařízení, se mohou naštěstí alespoň částečně chránit sami, například pomocí následujících několika obecných rad, které stojí v případě domácího IoT rozhodně za zvážení:
1. Použijte Google pro ověření, zda se již daná „věc“ nestala předmětem bezpečnostního incidentu
Vhodné je vybírat zařízení takových značek, které budou pravděpodobně na trhu ještě nějaký ten rok. Budete tak mít alespoň nějakou šanci, že se v případě bezpečnostního problému dočkáte aktualizace svého zařízení.
2. Pokud opravdu nemusíte, tak zařízení k síti nepřipojujte
Například pokud je sledování televizního vysílání jediným požadavkem na novou televizi, není žádný důvod pro její připojení k počítačové síti. Eliminujte přístup zařízení k internetu ve všech případech, kdy je konektivita něčím navíc, co vlastně nepotřebujete.
3. Vytvořte si oddělenou síť pro zařízení ze světa internetu věcí a jen tu pro jejich připojení využívejte
Pokud domácí Wi-Fi router umožňuje vytvářet oddělené sítě pro hosty, měl by toho uživatel využít. Snadno tak zabrání přístupu neověřených zařízení do regulérní domácí sítě.
4. Zajistěte, aby všechna IoT zařízení měla vždy nejaktuálnější firmware
Aktualizovat a záplatovat zařízení ze světa internetu věcí je stejně důležité, jako v případě osobního počítače. Ano, zjišťování, zda neexistuje nový firmware, nějaký ten čas zabere, ale proč se nenaučit kontrolovat webové stránky výrobce například dvakrát do roka? Zkuste s IoT zařízeními zacházet jako s detektorem kouře – u něj přece také měníme baterii, protože víme, jak je to pro naše zdraví a bezpečí důležité.
Autor: Patrick Müller, channel account executive pro ČR a SR, Sophos