Názory vedení firem a jejich zaměstnanců na budoucnost práce se výrazně liší

12. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Společnost NTT vydala zprávu Global Workplace Report pro rok 2021, která se věnuje budoucím způsobům uspořádání práce. Firmy po celém světě se totiž připravují na změny, které souvisí s uplynulým obdobím pandemie. Zpráva uvádí, že zaměstnavatelé jsou výrazně spokojenější a snáze se přizpůsobili novým pracovním normám na rozdíl od svých zaměstnanců.

Společnost NTT provedla 1 146 rozhovorů ve 23 zemích a zjistila, že se téměř všichni shodují na tom, že práce na dálku přináší obtíže. Celých 82 % respondentů uvedlo, že práce na dálku je velkou výzvou pro výkonnost firmy, 81 % respondentů pak uvádí, že jde o velkou výzvu pro samotné zaměstnance. Celkem 63 % HR manažerů sdělilo, že se během pandemie snížila spokojenost zaměstnanců.

Obecná znalost problému se však zcela nepromítá do realistického hodnocení skutečných schopností organizace. Ve srovnání se zaměstnanci se ředitelé firem o 20 % častěji domnívají, že jejich společnost řeší pracovní dobu velmi efektivně. O 28 % častěji uvádí, že účinně předchází vyhoření, a o 41 % častěji sdělili, že jsou spokojeni se schopnostmi své firmy v oblasti zaměstnanecké zkušenosti (EX).

Díky tomuto názorovému rozdílu klesá důvěra zaměstnanců. Pouze 38 % z nich totiž sdělilo, že se jejich zaměstnavatel zajímá o jejich zdraví a spokojenost, a jen 23 % uvádí, že je práce pro zaměstnavatele baví a uspokojuje. 

Nový přístup k profesnímu životu

Za rozdíly ve spokojenosti mezi zaměstnavateli a zaměstnanci stojí dle průzkumu výrazně se lišící postoje zaměstnanců k vlastním pracovním preferencím. Údaje z průzkumu VoE (Voice of Employee – získání zpětné vazby zaměstnance) ukázaly, že pokud si zaměstnanci mohou vybrat pracovní režim, upřednostňují zcela rovnoměrně práci z domova ve 30 %, hybridní pracovní režim ve 30 % a práci z kanceláře v 39 % případů.

Toto zjištění je v rozporu s názorem zjištěným u 79 % firem. Ty jsou přesvědčeny, že zaměstnanci preferují práci na dálku.

„V současnosti se mluví v podstatě pouze o práci na dálku, ale potřeby zaměstnanců jsou mnohem složitější. Každý nedostatek v přesném vyhodnocení současné situace a každé selhání ve vhodné reakci na ni představuje pro organizace vážné riziko,“ uvedl Petr Hübl, country managing director NTT Czech Republic. „Jde o poměrně podstatné preference zaměstnanců. Zjistili jsme, že rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a doba dojíždění jsou nyní dva nejdůležitější faktory, podle kterých se lidé rozhodují, kde budou pracovat. Věnovat velkou pozornost přáním zaměstnanců a rozvíjení pracovního prostředí je tedy skutečně důležité pro zachování konkurenční výhody.“

Změna přístupu je nutná

Pružně reagovat na potřeby zaměstnanců je často komplikované, jelikož neexistuje dostatek validních dat a dostupných informací. Údaje o preferencích ukazují, že 52 % firem věnuje VoE nejvíce pozornosti hned na druhém místě po analytice pracovišť s 54 %. Ovšem pouze 39 % firem má strukturovaný program zaměřený na VoE, 37 % společností pracuje s analýzou spokojenosti v reálném čase, zatímco 54 % využívá průzkumy mezi zaměstnanci.

Průzkum také ukázal, že využití tohoto typu dat za účelem zlepšení zaměstnanecké zkušenosti musí jít dále za hranice každodenního zlepšování kvality života. Cíle a hodnoty společnosti jsou pro 40 % respondentů třetím nejdůležitějším faktorem při výběru místa výkonu práce. V této oblasti se zaměstnanci a nadřízení shodují, jelikož 89 % z nich souhlasí s tím, že environmentální, společenské a správní cíle (ESG) jsou v centru pozornosti firmy.

Štítky: 
Práce na dálku, Home office, NTT Czech Republic (dříve Dimension Data)

Podobné články

Novela zákoníku práce: jaké změny zahýbou světem informačních technologií?

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Nová úprava zákoníku práce přináší od roku 2025 několik zásadních inovací, které se promítnou do každodenní praxe firem, zaměstnanců i podnikatelů. Řada změn výrazně zasáhne i sektor informačních technologií. Čtěte více

Jaké benefity frčí ve světě jedniček a nul?

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: smitio)
Finanční ohodnocení a oblast benefitů jsou podle průzkumu spolčnosti smitio při rozhodování o nové pracovní pozici podstatné pro 20 % „ajťáků“ a 27 % „ajťaček“. Vedle klasických požadavků, jako je časová flexibilita, neomezená dovolená nebo špičkové technologické vybavení, se objevuje i řada bizarností. Čtěte více

V Las Vegas proběhla partnerská konference HP Amplify. Hlavním tématem byla budoucnost práce s AI

12. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. uspořádala v Las Vegas každoroční partnerskou konferenci HP Amplify. Ve dnech 5. až 7. března 2024 se sešlo přes 1 500 osobností z celého světa, aby diskutovali o budoucnosti. Letošní téma nese název Future Ready - United We Win a bude se zabývat konvergencí hybridních systémů a generativní umělé inteligence (AI). Čtěte více
Poly Studio X52

HP | Poly představilo nová řešení s funkcemi využívajícími umělou inteligenci

12. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost Poly představila nová videokonferenční řešení se softwarem využívajícím umělou inteligenci. K novinkám patří např. univerzální videokonferenční zařízení Poly Studio X52, headset Poly Voyager Surround 80 UC s certifikací Microsoft Open Office nebo aktualizace Poly Video OS 4.1 s technologiemi Poly DirectorAI Perimeter a Sound Reflection Reduction. Čtěte více