Mobilní malware na vzestupu

6. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Ve druhém čtvrtletí roku 2015 se objevilo zhruba 300 000 nových mobilních malwarových programů. To je téměř trojnásobně více než v předchozích třech měsících. Hlavním terčem mobilních hrozeb zůstalo mobilní bankovnictví.

Podle zprávy Kaspersky Lab za první čtvrtletí 2015 byl trojský kůň Trojan-SMS.AndroidOS.OpFake.cc schopný napadnout 29 bankovních a finančních aplikací. V následujících třech měsících se objevila nová verze tohoto škodlivého softwaru, jež měla na svědomí čtyřnásobně více aplikací, konkrétně 114. Hlavním cílem trojanu bylo ukrást přihlašovací údaje uživatele a napadnout s nimi, kromě jiného, mnoho populárních e-mailových aplikací.

  • Ve druhém čtvrtletí se objevilo celkem 291 800 nových mobilních malwarových programů, což je 2,8krát více než v předchozím období.
  • Byl nalezen milion mobilních malwarových instalačních balíčků, což je sedminásobně více než v prvním čtvrtletí.

Internetové útoky a finanční hrozby

  • Objevilo se 5,9 milionu upozornění na pokusy malwaru ukrást peníze skrze online přístup k bankovním účtům. To je o 800 tisíc méně než v prvním čtvrtletí.

Nejvíce uživatelů Kaspersky Lab, kteří podlehli webovým útokům bankovních trojanů, bylo v Singapuru (5,3 %). Další místa v tomto žebříčku obsadilo Švýcarsko se 4,2 %, Brazílie a Austrálie (shodně 4 %) a Hong Kong (3,7 %). Většina zemí v top desítce je technologicky vyspělá anebo má rozvinutý bankovní systém, což přitahuje pozornost kyberzločinců. Bankovní malware útočící na klienty online bankovních systémů tvořil 83 % všech finančních hrozeb. Kromě něj finanční hrozby představovali také takzvaní bitcoinoví horníci (9 %), tedy malwarové programy, které používají výpočetní zdroje počítačů obětí k tvorbě bitcoinů, a dále zloději bitcoinových peněženek (6 %) a keyloggeři (2 %).

Cílené kybernetické útoky

Ve druhém čtvrtletí analytický tým GReAT (Global Research and Analysis Team) Kaspersky Lab popsal čtyři kyberšpionážní kampaně: CozyDuke, Naikon, Hellsing a Duqu 2.0. Mezi jejich oběti patřily vládní agentury, obchodní společnosti a další cíle na vysoké úrovni. Na malé a střední podniky cílila kyberšpionážní kampaň Grabit, při které se kyberzločinci zaměřili na odvětví jako chemický průmysl, nanotechnologie, vzdělávání, zemědělství, hromadné sdělovací prostředky či stavebnictví.

Druhé čtvrtletí v číslech

  • Podle dat z KSN, řešení Kaspersky Lab zjistila a odrazila celkem 379,9 milionu škodlivých útoků z online zdrojů nacházejících se po celém světě. To je o 19 % méně než v předchozím čtvrtletí. 51 % webových útoků zablokovaných produkty Kaspersky Lab bylo zahájeno ze škodlivých webových zdrojů v Rusku. Následovaly USA, Nizozemí, Německo, Francie, Panenské ostrovy, Ukrajina, Singapur, Velká Británie a Čína.
  • V průměru 23,9 % uživatelů internetu po celém světě podlehlo alespoň jednou webovému útoku. To je o 2,4 procentního bodu méně než v prvním kvartálu.
  • Bylo zjištěno 26 milionů unikátních škodlivých objektů, což je o 8,4 % méně než v prvním čtvrtletí. Nejrozšířenějším objektem byl skript AdWare.JS.Agent.bg, aplikovaný adwarovými programy do libovolných webových stránek.

Kompletní znění zprávy za druhé čtvrtletí naleznete na webu Securelist.com.

Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Kaspersky

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více