Množství DDoS útoků na české organizace je aktuálně nadprůměrné
Od začátku války čelí v průměru čtvrtina českých organizací každý týden nějakému DDoS útoku. Přibližně u 12 % takto postižených organizací byly zdrojem ruské IP adresy, nejde ale o nijak dramatický nárůst v porovnání s obdobím před válkou.
DDoS útoky jsou sice nepříjemné, ale většinou nepředstavují kritické bezpečnostní riziko. Každopádně je to další varování, protože mohou následovat mnohem sofistikovanější typy útoků. DDoS útoky jsou navíc určitá demonstrativní forma, která má upoutat pozornost a zastrašit. Zákeřnější útoky se naopak snaží zůstat neodhalené a řada společností nemusí ani tušit, že nějakému útoku čelí. Speciálně organizace napojené na kritickou infrastrukturu by nyní měly být ještě opatrnější a obezřetnější.
Check Point už např. upozorňoval na aktivity proruská skupiny Killnet. Skupina nedávno spustila službu KillNet Botnet DDoS a chlubí se mnoha DDoS útoky proti nepřátelům Ruska. V souvislosti s aktivitami Killnetu jsme viděli i několik podvrhů, například fakeové video o útoku na neexistující stránky Anonymous, což měla být odveta za útok na ruské webové stránky. Ke zprávám o kyberútocích je tedy potřeba přistupovat velmi obezřetně, protože některé skupiny zneužívají situace pro budování své pověsti a často za své úspěchy vydávají i podvrhy.
„Z našich dat vyplývá, že riziko kyberútoků je nyní velmi vysoké a společnosti musí používat preventivní technologie, které eliminují hrozby, ještě než mohou způsobit nějaké škody,“ uvedl Tomáš Růžička, Security Engineer Team Leader Czech Republic z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.