Množství DDoS útoků meziročně pokleslo o 39 %
Naopak největší podíl si už druhé čtvrtletí za sebou drží USA (36 %) a do první pětky nejpostiženějších zemí do nově dostalo Polsko a Brazílie.
Poslední dobou hledají podvodníci způsoby, jak posílit DDoS útoky, o čemž svědčí také zvýšený počet útoků prostřednictvím protokolu Session Traversal Utilities for NAT (STUN). Dalším viditelným trendem je zneužívání zranitelnosti TsuNAME v DNS resolverech k útokům na DNS servery. To vedlo například k narušení provozu Xbox Live, Microsoft Teams, OneDrive a dalších cloudových služeb společnosti Microsoft. Obětí DDoS útoků se stali také poskytovatelé internetových služeb.
Celková situace ve 2. čtvrtletí byla relativně klidná. Počet DDoS útoků kolísal v průměru mezi 500 a 800 denně. V nejklidnějším dnu bylo zaznamenáno pouze 60 útoků, v nejrušnějším to bylo 1 164 útoků.
Pokles souvisí se začátkem prázdnin a obdobím dovolených
Mírně se změnilo také geografické rozložení DDoS útoků. Zemí s největším počtem DDoS útoků se opět staly USA (36 %). Čína (10,2 %), která až do letošního roku pravidelně zaujímala první místo, nadále ztrácí – její podíl se snížil o 6,3 procentního bodu. Třetí místo obsadil nováček v hodnocení – Polsko (6,3 %), jehož podíl se zvýšil o 4,3 procentního bodu. Čtvrté místo připadlo Brazílii, jejíž podíl se téměř zdvojnásobil a činí 6 %. Kanada (5,2 %), která dříve uzavírala první trojici, klesla na páté místo.
Odborníci z Kaspersky také analyzovali, ve kterých zemích se nacházejí boti a škodlivé servery, jež napadají zařízení internetu věcí (IoT) kvůli rozšiřování sítí botnetů. Výsledky ukazují, že nejvíce zařízení, která prováděla útoky, bylo v Číně (31,8 %), druhé místo obsadily USA (12,5 %) a třetí Německo (5,9 %).
„Druhé čtvrtletí roku 2021 bylo podle našich očekávání klidné. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo k mírnému poklesu celkového počtu útoků, což je pro toto období typické a dochází k tomu každý rok. Tento stav tradičně přisuzujeme začátku prázdnin a dovolených. Ani ve třetím čtvrtletí roku 2021 nepředpokládáme na trhu s DDoS útoky žádný prudký nárůst nebo pokles. Trh bude také nadále velmi závislý na kurzu kryptoměn, který se dlouhodobě drží na stabilně vysoké úrovni,“ řekl Alexej Kiselev, business development manager společnosti Kaspersky z týmu ochrany proti DDoS útokům.
Více informací z čtvrtletní zprávy společnosti Kaspersky o vývoji DDoS útoků můžete najít zde.