Micro Datová Centra APC by Schneider: MicroDC

28. 4. 2016. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: APC by Schneider Electric)
V dnešní době se stále více a více setkáváme s pojmem „micro data center“, co to tedy vlastně je? Pokud budete hledat na internetu, pokud se zeptáte deseti různých lidí, s velkou pravděpodobností obdržíte deset různých odpovědí.

Slovník definuje slovo „micro“ jako „v malém měřítku, nebo malý ve srovnání s ostatními svého druhu“. Dobře, ale jak malý je tedy malý?

Malý je subjektivní

Použití přirovnání micro – malý může být vodítkem. Potíž je v tom, že co je malé pro jednoho, může být vnímáno jako velké pro druhého. Například internetoví giganti staví datová centra o velikosti 50–100 megawattů, jednomegawattové datové centrum bude chápáno jako malé, ale že by to bylo adekvátní k označení micro? To rozhodně ne.

Některé společnosti používají termín „micro-modulární“ datové centrum. Jde o prefabrikovaný datový kontejner umístěný někde na poušti nebo na odlehlém místě. Ostatní používají toto označení ve spojitosti s prefabrikovaným datovým kontejnerem umístěným někde v rámci přilehlých prostor komerčních/kancelářských budov, nemocničních kampusů atd.

Když slyším termín micro datové centrum, nemyslím jen na fyzické rozměry, ale také uvažuji o kapacitě IT zařízení, která mohou být takto podporována z hlediska dostupné výkonové kapacity [kW].

Stanovení definice

Schneider Electric definuje micro datové centrum jako soběstačné, bezpečné výpočetní prostředí, které zahrnuje veškeré instalační, záložní, síťové a provozní podmínky pro spuštění aplikace zákazníka.

Micro datová centra jsou sestavena a testována přímo ve výrobním závodě, k zákazníkovi pak expedována již plně funkční, formou jediné skříně, která obsahuje všechny potřebné komponenty pro napájení, chlazení, bezpečnost a související nástroje pro IT správu (DCIM).

Sečteno a podtrženo micro datové centrum může být řešeno v různých velikostech a konfiguracích, s možností nasazení v rámci kancelářského prostředí, venkovního prostředí, pro instalaci a podporu IT u výrobních linek, průmyslu, bankovních poboček, Telco aplikací, v oblasti školství, nemocničního prostředí, maloobchodu atd.

Celkové řešení je navrženo tak, aby se minimalizovaly investiční výdaje, minimalizovaly požadavky na potřebný instalační prostor s důrazem na maximalizaci rychlosti nasazení s možností přesunu a dalšího rozšíření dle budoucích potřeb zákazníka. Samozřejmě vše s ohledem na vysokou míru zabezpečení a odolnosti v rámci instalovaných podmínek.

Stačí si jen vybrat

V nabídce společnosti APC by Schneider Electric mají reselleři k dispozici hned tři základní řady navržené s ohledem na provozní podmínky požadovaného řešení:

-       NetShelter SX a SV;

-       NetShelter CX;

-       NetShelter PX.

NetShelter SX je multifunkční stojanová skříň, která byla vyvinuta na základě připomínek zákazníků z celého světa. Tyto skříně vyhovují aktuálním trendům na trhu informačních technologií a jsou určeny pro použití jak ve výpočetních prostředích s vysokou hustotou výkonu a v počítačových sítích, tak v oblasti médií a audiovizuálních technologií. Skříně jsou zaměřeny na optimalizaci chlazení, rozvodu napájení, správy kabelů a komplexní monitoring tak, aby bylo zajištěno spolehlivé prostředí pro instalovanou IT technologii. Řada NetShelter SV disponuje navíc volitelnými možnostmi, jako jsou boční panely, otočná pojezdová kolečka a zadní kabelový kanál, který snižuje náklady na základní skříň.

Skříně NetShelter CX jsou určeny pro pobočky společností, malé kanceláře a prostory nevyhrazené pro zařízení IT, kde není k dispozici dostatek místa, času či financí k vybudování vyhrazené zóny IT, a představují tak přenosné, bezpečné, finančně výhodné a snadno použitelné řešení IT. Stačí je jednoduše umístit do připravené kanceláře, vložit do nich zařízení, zapojit je a zavřít dvířka. Díky zvukotěsnému provedení skříně NetShelter CX se může zákazník v klidu soustředit na podnikání.

Řešení NetShelter PXje určeno pro ty nejnáročnější aplikace, skříně jsou v robustním ocelovém provedení, vybaveny zvukovou izolací, systémem pro detekci a prevenci požáru, s možností zabezpečení pomocí biometrického snímače. Řada PX umožňuje taktéž instalaci vysoké IT zátěže, o kterou je dobře postaráno prostřednictvím prvků aktivního chlazení.

Více informací získáte zde.

Štítky: 
Datová centra, APC by Schneider Electric

Podobné články

Celosvětové tržby z prodeje serverů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 91 %

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle studie společnosti IDC dosáhl trh se servery v posledním čtvrtletí roku 2024 rekordních tržeb ve výši 77,3 miliardy dolarů. Sledované období vykázalo druhé nejvyšší tempo růstu od roku 2019. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením? Čtěte více

IBM představilo svůj první mainframe 100% připravený pro éru umělé inteligence

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IBM)
Společnost IBM představila z17, novou generaci ikonického mainframu, který je napříč hardwarem, softwarem a systémovými funkcemi kompletně vybaven pro práci s umělou inteligencí. Řešení osazené procesory IBM Telum II přináší podporu zcela nových typů výpočetních zátěží. Čtěte více