Malware už číhá i v životopisech nebo formulářích s žádostí o dovolenou

23. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point upozorňuje na nárůst nebezpečných souborů, které se maskují jako životopisy a šíří se v e-mailech s žádostí o práci. Po kliknutí na soubor se do počítače nainstaluje malware, který dokáže krást například přihlašovací údaje k bankovnictví.

Check Point varuje před nebezpečnými soubory maskovanými jako životopisy. Soubory ve formátu Microsoft Excel jsou rozesílány v e-mailech s žádostí o práci. Jakmile je soubor otevřen, požádá o povolení obsahu. Následně je zařízení infikované bankovním malwarem ZLoader, který krade přihlašovací údaje do bankovnictví a další citlivé informace. Malware může krást i hesla a cookies uložené ve webových prohlížečích. Získané informace pak útočníkům umožňují provádět nezákonné finanční transakce.

Check Point navíc zaznamenal i škodlivé soubory maskované za zdravotnické formuláře. Dokumenty mají názvy jako například „COVID -19 FLMA CENTER.doc“ a infikují počítač bankovním malwarem IcedID, který se zaměřuje na banky, poskytovatele platebních karet, poskytovatele mobilních služeb a e-commerce stránky. Cílem malwaru je získat přihlašovací údaje k bankovnictví. Dokumenty se šíří například v e-mailech vydávajících se za informace k novému zaměstnaneckému formuláři pro žádosti o dovolenou. E-maily jsou zasílány z různých domén, jako je „medical-center.space“, aby se zvýšila šance na otevření přílohy.

„Když organizace obdrží e-mail s žádostí o práci, pak zaměstnanci personálního oddělení logicky zprávu otevřou. Podobně bude reagovat spousta uživatelů na formulář k dovolené. Ale už jen kliknutí na soubor a povolení obsahu může vést k úspěšnému kyberútoku. A kyberzločinci ví, že s životopisy mají nyní ještě větší šanci, protože koronavirová pandemie otřásla pracovním trhem. Řada zaměstnanců navíc ani nezná rizika, jak jednoduše může takový malwarový útok vypadat. Doporučujeme proto používat technologie a bezpečnostní řešení pro extrakci a emulaci hrozeb, které dokumenty automaticky vyčistí a zbaví možných škodlivých prvků, takže uživatelé nemusí mít obavy podobné soubory otevírat,“ řekl Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

• V květnu 2020 bylo zaregistrováno 250 nových domén obsahujících v názvu anglicky slovo „zaměstnání“ (employment), 7 % těchto domén bylo škodlivých a dalších 9 % podezřelých.

• U 1 ze 450 identifikovaných škodlivých souborů se jedná o podvod využívající životopisy, což je dvojnásobek podobných podvodů za poslední dva měsíce.

• Oproti březnu a dubnu došlo celkově k 16% nárůstu malwarových útoků

• V květnu 2020 došlo v průměru k více než 158 000 „koronavirovým“ kyberútokům týdně. Ve srovnání s dubnem se jedná o 7% pokles.

• V posledních 4 týdnech bylo zaregistrováno 10 704 nových „koronavirových“ domén. 2,5 % (256) bylo škodlivých a dalších 16 % (1 744) podezřelých.

Štítky: 
Bezpečnost, Malware, Check Point

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více