Malé firmy jsou při virtualizaci opatrnější
Odpovědi více než dvou tisíc respondentů, kteří využívají virtuální servery, ukazují, že jen 29 % z nich má stroje fyzicky v místech svého podnikání a spravují je interní zaměstnanci, 17 % spoléhá na služby třetích stran. Zhruba polovina využívá kombinaci obojího.
Menší firmy, které mají nižší rozpočty na personál i IT vybavení, inklinují dle výzkumu k využití externího poskytovatele virtualizace, zatímco větší společnosti spíše spravují své virtualizované servery a služby sami. 41 % dotázaných menších firem využívá virtualizaci mimo podnik třetí strany, u velkých je to jen 26 %. Na kompletní služby virtualizace (tedy servery i jejich údržbu) u třetích stran spoléhá 33 % malých podniků a pouze 18 % velkých. Podobně je tomu i u kombinací – externí servery a interní údržbu zavedlo 23 % malých a 29 % velkých firem z řad respondentů výzkumu. U interních serverů a externí správy je to pak 31 % jak u malých, tak u velkých podniků.
Podle dřívějšího zjištění Kaspersky Lab odpovědělo 52 % dotázaných firem, že jejich virtualizovaná prostředí obsahují základní prvky podnikové IT infrastruktury. Podle odpovědí firem, které nějakou formu virtualizace využívají, je poměr služeb či aplikací na virtuální a fyzické infrastruktuře následující:
• e-mail a aplikace pro komunikaci (například Microsoft Exchange) – 68 % používá virtuální infrastrukturu;
• databázové aplikace (například Microsoft SQL Server a Oracle) – 65 % používá virtuální infrastrukturu;
• platformy CRM (customer relationship management) – 65 % používá virtuální infrastrukturu;
• aplikace pro finanční správu a účetnictví – 56 % používá virtuální infrastrukturu.
Firmy jsou tedy ochotné svěřit data virtuálnímu prostředí a důvěřují jejich správcům. Nicméně například firmy z kategorie SMB (malé a střední podniky) mají menší zdroje k tomu, aby úroveň zabezpečení virtualizované infrastruktury uměly dostatečně zhodnotit.
Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab uskutečněnýho mezi 3 900 IT profesionály v 27 zemích, včetně Česka.