Lovci pirátů již identifikovali softwarové piráty
Desítky tipů na firmy užívající nelegální software získala během jednoho měsíce protipirátská organizace BSA | The Software Alliance. Oznámení přicházejí od „lovců pirátů“, kteří se zapojili do protipirátského programu na www.SoftwareLegalne.cz, jenž poskytuje odměny za dopadení a usvědčení firem užívajících nelegální software. Za letošní rok BSA vyplatí informátorům odhadem více než milion korun na odměnách.
„Momentálně zpracováváme zhruba dvacítku relevantních případů motivovaných odměnou. Začínáme podávat první trestní oznámení. Celková hodnota nelegálního softwaru se v těchto případech šplhá do milionů korun,“ odhadl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Ohlášení případu pirátství lze učinit přes on-line rozhraní na www.SoftwareLegalne.cz či www.bsa.org.
Za informace vedoucí k usvědčení pirátů BSA vyplácí od července oznamovatelům 10 % z uhrazené náhrady škody. Ta se v průměru pohybuje okolo 300 tisíc korun a často přesahuje i milion korun. „Odměna za dopadení pirátské firmy tak může průměrně činit 30 až 100 tisíc korun,“ vypočítal Jan Hlaváč.
V Česku se 35 procent softwaru užívá nelegálně, přičemž hodnota pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun: „Na odměnách tak teoreticky můžeme vyplatit až čtvrt miliardy korun,“ dodává Hlaváč. Obdobný protipirátský program BSA úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, USA a v Jižní Africe.
„Nejvíce se kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a také hry,“ dodal Jan Hlaváč. Softwarové pirátství je v Česku na ústupu, každoročně se daří míru pirátství srazit zhruba o procentní bod.
BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti administrativy, výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. „Větší firmy se sto a více zaměstnanci si legálnost softwaru obvykle hlídají,“ dodal Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA.