Lovci pirátů již identifikovali softwarové piráty

21. 8. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: BSA)
Protipirátská organizace BSA začala podávat první z dvacítky trestních oznámení na firmy podezřelé z užívání nelegálního softwaru. Od placených „lovců pirátů“ získala za měsíc desítky relevantních případů. Letos BSA vyplatí na odměnách více než milion korun.

Desítky tipů na firmy užívající nelegální software získala během jednoho měsíce protipirátská organizace BSA | The Software Alliance. Oznámení přicházejí od „lovců pirátů“, kteří se zapojili do protipirátského programu na www.SoftwareLegalne.cz, jenž poskytuje odměny za dopadení a usvědčení firem užívajících nelegální software. Za letošní rok BSA vyplatí informátorům odhadem více než milion korun na odměnách.

„Momentálně zpracováváme zhruba dvacítku relevantních případů motivovaných odměnou. Začínáme podávat první trestní oznámení. Celková hodnota nelegálního softwaru se v těchto případech šplhá do milionů korun,“ odhadl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Ohlášení případu pirátství lze učinit přes on-line rozhraní na www.SoftwareLegalne.cz či www.bsa.org.

Za informace vedoucí k usvědčení pirátů BSA vyplácí od července oznamovatelům 10 % z uhrazené náhrady škody. Ta se v průměru pohybuje okolo 300 tisíc korun a často přesahuje i milion korun. „Odměna za dopadení pirátské firmy tak může průměrně činit 30 až 100 tisíc korun,“ vypočítal Jan Hlaváč.

V Česku se 35 procent softwaru užívá nelegálně, přičemž hodnota pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun: „Na odměnách tak teoreticky můžeme vyplatit až čtvrt miliardy korun,“ dodává Hlaváč. Obdobný protipirátský program BSA úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, USA a v Jižní Africe.

„Nejvíce se kradou operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, software pro grafiky a projektanty a také hry,“ dodal Jan Hlaváč. Softwarové pirátství je v Česku na ústupu, každoročně se daří míru pirátství srazit zhruba o procentní bod.

BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti administrativy, výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. „Větší firmy se sto a více zaměstnanci si legálnost softwaru obvykle hlídají,“ dodal Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA.

Štítky: 

Podobné články

AI mění úpravu fotek: Zoner Photo Studio X zjednodušuje maskování i práci se světlem

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Český fotosoftware Zoner Photo Studio X přináší ve své jarní aktualizaci vylepšení, která urychlují a zpřesňují editaci fotografií. Klíčovou novinkou je vylepšená práce s maskami, kde umělá inteligence automaticky rozpoznává hlavní části snímku a umožní jejich okamžitou úpravu. ZPS X tak stále víc dokazuje, že i v českých softwarových dílnách vznikají špičkové světové nástroje za velmi dobrou cenu. Čtěte více

Počet zranitelností v roce 2024 skokově vzrostl

18. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy včetně Linuxu. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více