Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle nejnovější studie společnosti Sophos bylo hlavním způsobem, jak útočníci získali prvotní přístup do sítí, zneužití externích vzdálených služeb, což zahrnuje zařízení na okrajích sítě, jako jsou firewally a VPN, s využitím platných uživatelských účtů. Šlo o více než polovinu zdokumentovaných případů.

Sophos zveřejnil studii Sophos Active Adversary Report 2025, která podrobně popisuje chování a techniky útočníků ve více než 400 případů zásahů služby řízené detekce a reakce (Managed Detection and Response, MDR) a reakce na incidenty (Incident Response, IR) v roce 2024. Studie zjistila, že hlavním způsobem, jak útočníci získali prvotní přístup do sítí (56 % všech případů reakce MDR a IR), bylo zneužití externích vzdálených služeb, což zahrnuje zařízení na okrajích sítě, jako jsou firewally a VPN, s využitím platných uživatelských účtů.

Kombinace externích vzdálených služeb a legitimních účtů odpovídá i hlavním příčinám útoků. Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů (41 % případů). Následovalo zneužití zranitelností (21,79 %) a útoky hrubou silou (21,07 %).

Změny v rychlosti útoků 

Při analýze vyšetřování zásahů MDR a IR se tým Sophos X-Ops zaměřil zejména na případy ransomwaru, exfiltrace dat a vydírání na základě odcizených dat, aby zjistil, jak rychle útočníci postupují jednotlivými fázemi útoku na organizace. V těchto třech typech případů činil medián doby mezi začátkem útoku a exfiltrací dat pouze 72,98 hodiny (3,04 dne). Navíc od exfiltrace do odhalení útoku uplynulo podle mediánu hodnot pouze 2,7 hodiny.

„Pasivní zabezpečení již nestačí. Přestože je základem prevence, kriticky důležitá je především rychlá reakce. Organizace musí aktivně monitorovat sítě a rychle reagovat na zjištěné skutečnosti. Koordinované útoky motivovaných protivníků vyžadují i koordinovanou obranu. Pro mnoho organizací to znamená kombinaci znalostí specifických pro daný podnik s odborně vedenou detekcí a reakcí. Naše studie potvrzuje, že organizace s proaktivním monitorováním odhalují útoky rychleji a dosahují lepších výsledků,“ řekl John Shier, Field CISO společnosti Sophos.

Další zjištění studie Sophos Active Adversary Report 2025: 

  • Útočníci mohou převzít kontrolu nad systémem za pouhých 11 hodin: Medián doby mezi první akcí útočníků a jejich prvním (často úspěšným) pokusem o napadení služby Active Directory (AD) – pravděpodobně jednoho z nejdůležitějších prostředků v síti Windows – byl pouhých 11 hodin. V případě úspěchu mohou útočníci mnohem snadněji převzít kontrolu nad organizací.  
  • Hlavní ransomwarové skupiny v případech zkoumaných experty společnosti Sophos: V roce 2024 byla do útoků nejčastěji zapojena ransomwarová skupina Akira, následovaná skupinami Fog a LockBit - navzdory tomu, že bezpečnostní složky měly počátkem roku LockBit zlikvidovat. 
  • Doba setrvání v síti se snížila na pouhé dva dny – hlavně díky MDR: Celkově se doba setrvání útočníků v síti oběti, tedy doba od začátku útoku do jeho odhalení, se v roce 2024 snížila ze čtyř dnů na pouhé dva dny. A to zejména díky tomu, že do souboru zkoumaných útoků přibyly případy využívající MDR. 
  • Doba setrvání v síti v případech se zásahem služby reakce na incidenty: Délka od napadení do odhalení zůstala stabilní na čtyřech dnech u ransomwarových útoků a 11,5 dne u případů nezahrnujících ransomware.
  • Doba setrvání v síti v případech se zásahem služby MDR: Při vyšetřování případů, u kterých došlo k zásahu MDR, byla doba od průniku do odhalení pouze tři dny u ransomwarových případů a pouze den u případů nezahrnujících ransomware. To naznačuje, že jsou týmy MDR schopny útoky odhalit rychleji a také na ně úspěšně reagovat. 
  • Ransomwarové skupiny operují přes noc: V roce 2024 bylo 84 % binárních souborů ransomwaru spuštěno mimo místní pracovní dobu obětí útoků. 
  • Protokol vzdálené plochy nadále dominuje: RDP (Remote Desktop Protocol) byl zapojen do 84 % případů s reakcí MDR/IR, což z něj činí nejčastěji zneužívaný nástroj od Microsoftu. 

Celá zpráva It Takes Two: The 2025 Sophos Active Adversary Report je k dispozici na stránkách Sophos.com.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více