Kybernetická bezpečnost řečí peněz

30. 5. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Kolik firmy investují do své ochrany a jak se prodraží její zanedbání? Digitální transformace firemních procesů se v současnosti stala trendem i nezbytností. Mnoho společnosti k ní ale přistupuje s obavou o bezpečnost svých dat. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab je přitom pro firmy nejnáročnější ochránit svá data v cloudu.

Úniky či krádeže dat uložených v cloudovém prostředí se totiž v průběhu posledních 12 měsíců zařadily na čelo nejnákladnějších kyberbezpečnostních incidentů. I kvůli tomu se stala IT bezpečnost jednou z hlavních priorit firem. Velké korporace do ní v tomto roce investují 26 % svých rozpočtů na IT.

Finanční prostředky vynaložené firmami na kybernetickou bezpečnost korespondují s celkovým vývojem kyberbezpečnosti, kdy jsou čím dál propojenější systémy mnohem náchylnější na útoky hackerů a jejich sofistikované kampaně. Jejich vinou se v průběhu posledního roku výrazně zvýšily finanční ztráty společností způsobené únikem dat. Průměrná finanční ztráta malého a středního podniku (SMB) způsobená únikem dat letos dosáhla 120 000 dolarů (okolo 2 660 000 Kč), což je o 36 % více než v loňském roce (88 000 dolarů). Velké firmy se v případě úniku dat musejí v průměru vypořádat se ztrátou 1,23 milionu dolarů (přes 27 milionů Kč). Oproti roku 2017 tak v případě hackerského útoku musejí vynaložit o 24 % více.

Rostoucí náklady jsou strašákem firem, které se rozhodly své podnikání zdigitalizovat. V digitální transformaci přitom hraje prim cloudová infrastruktura. Pro její implementování (včetně hybridního cloudu) se rozhodlo, nebo o jejím zavedení v následujících 12 měsících uvažuje 45 % velkých společností a 33 % SMB podniků.

Díky cloudu jsou firemní data dostupná uživatelům takřka odkudkoliv. Zároveň ale mohou být „dostupná“ i hackerům, což klade velké nároky na jejich zabezpečení. Dva ze tří nejnákladnějších kybernetických incidentů, které postihly firmy z oblasti SMB, byly vázané na cloud. Chyby v IT infrastruktuře třetí hostitelské strany je v průměru vyšly na 179 000 dolarů (necelé čtyři miliony korun). Ochrana dat je prioritou i pro velké korporace. Úniky dat způsobené cílenými útoky je vyjdou na 1,64 milionu dolarů (přes 36 milionů Kč) a incidenty ovlivněné IT infrastrukturou třetí strany v průměru na 1,47 milionu dolarů (přes 32 milionů Kč).

Při pohledu na stoupající účty za následky kybernetických útoků si firmy uvědomují, že musí posílit svoji ochranu. Proto jí v projektech digitální transformace přisuzují stále vyšší důležitost. Nejlépe to ilustruje pohled na letošní IT rozpočty velkých korporací, kde položka „cybersecurity“ tvořila bezmála jejich třetinu (8,9 milionu dolarů – přes 197 milionů Kč). Zajímavé je, že i velmi malé firmy (VSB) zvýšily své rozpočty na ochranu IT infrastruktury z 2 400 dolarů (zhruba 53 000 Kč) na 3 900 dolarů (přes 86 000 Kč).

„Vyšší rozpočty alokované na kybernetickou bezpečnost mají několik důvodů. Vedle čím dál sofistikovanějších útoků a vynalézavějších hackerů nutí firmy ke zvýšení investic i komplexnější IT infrastruktura nebo dodržování právních norem. Proto se kybernetická bezpečnost stala jednou z hlavních položek rozpočtů na IT bez ohledu na velikost firmy,“ doplnil Maxim Frolov, vicepresident of global sales v Kaspersky Lab.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více