Kaspersky si patentovala sandbox schopný se přizpůsobit malwaru
Odborníci předpokládají, že technologie zvýší detekční rychlost sandboxu a automatizují práci, kterou by jinak museli dělat ručně.
Jednou z metod, jak odhalit škodlivé chování souboru, je jeho spuštění v izolovaném virtuálním stroji, známém také jako sandbox. Tato metoda automatizuje analýzu malwaru, ale zároveň v určité míře vyžaduje manuální zásah odborníků, kteří vytvoří vhodné prostředí, ve kterém malware odkryje svou „skutečnou tvář“. Kyberzločinci ale často používají techniky, díky nimž se dokáží vyhnout sandboxu – škodlivý soubor například před svým spuštěním nejdříve zkontroluje, jestli se nenachází ve virtuálním stroji nebo zůstane tak dlouho neaktivní, až přestane sandbox fungovat.
Nový patent nazvaný „Systém a metoda analýzy souborů pro škodlivost ve virtuálním stroji“ popisuje technologii, která automaticky spouští provedení souborů a pro každý z nich navozuje vhodné podmínky.
Tyto podmínky se mohou lišit. Malware nemusí odhalit své škodlivé chování, pokud je zacílen na specifické aplikace – například e-mailového klienta, který v sandboxu chybí. Aby si odborník mohl s tímto problémem poradit, musí projít logy, zjistit co chybí, přidat to do prostředí virtuálního stroje a celý proces zopakovat.
Pokud bude chtít nyní malware proniknout do aplikace, adresáře nebo souboru, nově patentovaný systém tento pokus zastaví. Nečeká ale, až bude zpracování souboru dokončeno, nýbrž tento proces přeruší a vytvoří požadovanou aplikaci spolu s obsahem (například hesla prohlížeče). Poté celý proces může pokračovat.
Patentovaná technologie může také obelstít snahy malwaru, kterými se snaží obejít své detekování. Nejčastější z nich je režim „spánku“, kdy je malware před svým spuštěním po určitou dobu neaktivní. Tato doba je většinou delší než doba, po kterou je funkční sandbox. V těchto případech patentovaná technologie urychluje plynutí času uvnitř virtuálního stroje, čímž donutí škodlivý kód ke svému dřívějšímu spuštění. Tento trik ale zůstane malwarem neodhalen, protože všechny časovače a hodiny byly vytvořeny uvnitř sandboxu.
Pravidla detekce popisující, jak reagovat na konkrétní událost, nejsou předinstalované ani implementované uvnitř enginu. Lze je naopak snadno aktualizovat a doplňovat. Jakákoliv nová logika tedy nemusí obnášet změnu celého enginu, ale pouze obohacuje dostupné škodlivé scénáře chování.
„Protože kyberzločinci neustále přicházejí s novými technikami, díky nimž se jejich škodlivé programy vyhýbají detekci, musíme i my vyvíjet sofistikovanější technologie, které je odhalí. Například „časovače spánku“ jsou u hackerů stále populárnější – což dokazuje i naše malwarová analýza, podle níž až polovina vzorků, které nebyly zachyceny automatickými nástroji, používala zpožďovače spuštění. Naše patentovaná technologie chytře řídí tok souborů v sandboxu, čímž mu umožňuje získat veškeré informace, které potřebuje,“ uvedl Vladislav Pintiysky, jeden z vynálezců technologie ze společnosti Kaspersky.
Kaspersky technologii využije k interní analýze malwaru a bude implementována do bezpečnostních řešení obsahujících sandboxy.
Společnost Kaspersky neustále vyvíjí nové bezpečnostní technologie, které si nechává patentovat. Na začátku srpna měla v Rusku, USA, Číně a Evropě zaregistrovaných 814 patentů, přičemž dalších 407 patentů má přihlášených.