Kaspersky odhalil problém v Desktop Window Manageru. S aktualizací neváhejte

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Expertům společnosti Kaspersky se podařilo po podrobnější analýze známé zranitelnosti CVE-2021-1732 u Desktop Window Managera, za kterým stála hackerská skupina BITTER APT, objevit další možný zero-day útok. Microsoft již vydal záplatu, jenž tento problém řeší.

Při analýze dřívějšího zneužití zero-day zranitelnosti CVE-2021-1732 našli odborníci ze společnosti Kaspersky další podobný útok a v únoru jej nahlásili společnosti Microsoft. Po potvrzení, že skutečně jde o zero-day zranitelnost, ji Microsoft označil jako CVE-2021-28310.

Podle bezpečnostních analytiků je zranitelnost potenciálně zneužívána hned několika aktéry kybernetických hrozeb. Jde o exploit eskalace oprávnění (EoP), který se nachází v Desktop Window Manageru a umožňuje útočníkům spustit na počítači oběti jakýkoli škodlivý kód.

Je pravděpodobné, že exploit pracuje společně s dalšími exploity napadající prohlížeče a vede k úniku dat ze sandboxů nebo umožňuje získání systémových oprávnění pro další přístup.

Počáteční analýza Kaspersky neodhalila celý řetězec infekcí, takže zatím nelze potvrdit, že exploit využívá i jiné zero-day zranitelnosti nebo další známé a již opravené chyby v zabezpečení.

„Exploit odhalila naše pokročilá technologie pro prevenci a následnou detekci. V posledních letech jsme do našich produktů postupně doplnili velké množství technologií pro ochranu před exploity, které detekovaly řadu zero-day zranitelností, což opakovaně dokazuje jejich vysokou účinnost. Hodláme i nadále zlepšovat ochranu našich uživatelů a zdokonalovat naše technologie včetně spolupráce s dodavateli z třetích stran na opravách zranitelných míst, čímž učiníme internet bezpečnějším místem pro všechny,“ uvedl Boris Larin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Více informací o skupině BITTER APT a IOC mají k dispozici zákazníci služby Kaspersky Intelligence Reporting. Kontakt: intelreports@kaspersky.com.

Oprava zero-day zranitelnosti CVE-2021-28310 byla vydána 13. dubna 2021.

Produkty společnosti Kaspersky detekují tuto hrozbu pod následujícími názvy:

  • HEUR: Exploit.Win32.Generic;
  • HEUR: Trojan.Win32.Generic;
  • PDM: Exploit.Win32.Generic.

Pokud se chcete ochránit před touto hrozbou, společnost Kaspersky vám doporučuje přijmout následující bezpečnostní opatření:

  • Co nejdříve si nainstalujte vydanou bezpečnostní záplatu. Po jejím stažení už aktéři hrozeb nemohou tuto chybu zabezpečení zneužít.
  • Zranitelnost a možnosti správy oprav v řešení ochrany koncových bodů mohou významně zjednodušit úkol pro manažery zabezpečení IT.
  • Poskytněte svému týmu SOC přístup k nejnovějším informacím o hrozbách (TI). Kaspersky Threat Intelligence Portal obsahuje data a analýzy o kybernetických útocích, které společnost Kaspersky shromažďuje po dobu více než 20 let.
  • Kromě zavedení základní ochrany koncových bodů implementujte firemní bezpečnostní řešení, které v rané fázi detekuje pokročilé hrozby na úrovni sítě, jako je například platforma Kaspersky Anti Targeted Attack Platform.

Další podrobnosti o nových exploitech najdete v článku na webu Securelist.com.

Pokud se chcete blíže seznámit s technologiemi, které detekovaly tuto a další zero-day zranitelnosti v operačním systému Microsoft Windows, můžete si vyžádat záznam online semináře společnosti Kaspersky.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více