Kaspersky Lab a kybernetická ochrana Plzeňského Prazdroje

9. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Kaspersky Lab)
Hackerské útoky na průmyslové sítě jsou v poslední době poměrně časté. I z toho důvodu Plzeňský Prazdroj, jakožto jeden z českých průmyslových gigantů, přirozeně přikládá bezpečnosti informačních a provozních technologií velkou důležitost a navázal spolupráci s Kaspersky Lab s cílem zlepšit zabezpečení svých pivovarských technologií.

Odborníci z Kaspersky Lab ve společnosti provedli důkladné posouzení kybernetické bezpečnosti firemních systémů (cybersecurity assessment – CSA). Řada bezpečnostních auditů přinesla zajímavá zjištění. Celkové posouzení kybernetické bezpečnosti bylo důležité i z toho důvodu, že Plzeňský Prazdroj přešel z oddělených systémů řízených standardními počítači na virtuální řídicí servery zastřešující všechny zařízení a systémy.

Kybernetické útoky na průmyslovou IT a OT infrastrukturu mohou mít velmi negativní následky na výrobu a provoz celého podniku. Dle statistik speciálního týmu Kaspersky Lab ICS CERT bylo v druhém pololetí loňského roku napadeno kybernetickým útokem 37,8 % ICS počítačů po celém světě. Pro více než třetinu průmyslových firem tak mohou kyberútoky představovat velké finanční ztráty nebo ohrožení reputace. Pokud například nedojde k odhalení kybernetického útoku během jednoho týdne, ve velkých korporacích se ztráty mohou vyšplhat v průměru až na 1,2 milionu amerických dolarů (více než 26 milionů Kč).

Hlavním cílem CSA u Plzeňského Prazdroje bylo celkové zlepšení zabezpečení před stále četnějšími kybernetickými hrozbami. Kaspersky Lab zvolila metodu maximálně neinvazivní vzdálené analýzy softwaru a hardwaru, které si Prazdroj spravuje sám (on-premises). V tomto případě se odborníci zaměřili na zvýšení ochrany průmyslové infrastruktury včetně výrobních linek a prohloubení odolnosti provozních technologií vůči kybernetickým útokům.

„Kybernetické hrozby zacílené na průmyslovou oblast se podstatně liší od tradičních hrozeb, kterým čelí běžné firmy nebo jednotlivci. Hlavní rozdíl je v jejich komplexnosti a rozsahu škod, které mohou způsobit. Náš expertní ICS-CERT tým má dlouholeté zkušenosti s ochranou firem působících po celém světě. Díky komplexní a neinvazivní analýze IT infrastruktury Plzeňského Prazdroje jsme pivovaru mohli doporučit účinné zabezpečení jejich procesů a výroby,“ uvedl spolupráci Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu v Kaspersky Lab.

Kontrola infrastruktury proběhla ve finální fázi digitální transformace, která zahrnovala virtualizaci výrobních systémů a modernizaci důležitých síťových složek provozních technologií. Vedle toho odborníci zjišťovali, jaké technické specifikace a požadavky s sebou přinese druhý plánovaný projekt, zaměřující se na zabezpečení koncových zařízení.  Zároveň si chtěli být jisti, že všechny výrobní linky Plzeňského Prazdroje zůstanou v bezpečí před cílenými kybernetickými útoky i ohrožením ze strany třetích stran a dodavatelských subjektů. Prostřednictvím CSA se také společnost připravila na zavedení holistické bezpečnostní strategie speciálně zaměřené na průmyslové firmy.

Prvním krokem byl audit celé infrastruktury společnosti, která se skládá z několika částí – OT infrastruktury pivovarnické a balicí a vnějších obchodních systémů. Po něm následovalo vytvoření tzv. „threat modelu“, což je proces, při kterém mohou být odhaleny potenciální hrozby nebo zranitelnosti. Odborníci se ve své analýze kromě jiného v areálu pivovaru zaměřili i na dvě varny piva a osm balicích linek. Analýza CSA otestovala korporátní síť napojenou na průmyslovou zónu. V pivovarnické části průmyslové sítě odborníci Kaspersky Lab objevili zero-day zranitelnosti ve SCADA softwaru a podařilo se jim také detekovat nekontrolovaná externí připojení vedoucí do a z průmyslové sekce. Díky analýze a vyhodnocení rizik poskytla Kaspersky Lab pivovaru a jeho dodavateli ICS seznam zjištěných zranitelností včetně zero-day.

„Analýza nám poskytla cenná doporučení pro zlepšení naší kybernetické bezpečnosti a poukázala na slabiny v bezpečnostních procesech. Díky souhrnné závěrečné zprávě máme na jednom místě jasně definované oblasti, které musíme vylepšit,“ připojil Miroslav Zajíc, IT analytik v Plzeňském Prazdroji.

V závěrečné zprávě odborníci detailně popsali předpokládané zranitelnosti a potenciální hrozby, včetně slabé autentifikace, SQL injection a dalších. Na jejich základě může IT tým Plzeňského Prazdroje pracovat na minimalizaci rizik a odvrácení kybernetických hrozeb, které by mohly negativně ovlivnit bezpečnost a plynulý provoz pivovaru. Konkrétní doporučení pro Plzeňský Prazdroj například zahrnovala pravidelné aktualizování softwarů a systémů, dodržování přísných pravidel při vytváření a používání hesel nebo posílení vnitřní sítě spolu s rozšířením bezpečnosti webových aplikací.

Štítky: 
PřílohaVelikost
PDF icon kl_pp_case_study_en.pdf821.64 KB

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více